Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

S-a stins


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 GoxY

GoxY

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 04 February 2014 - 00:30

Buna seara. Am si eu o problema cu un iphone 4. Aseara, am fost la un majorat si statia de muzica a fost conectata la telefonu' meu iar el era pus pe statie. Cand am vrut sa schimb melodia, nu puteam pune mana pe el pentru ca ma curenta, decat dupa ce s-a terminat melodia am putut sa-l mut de pe statie. Azi, mi eram cu el in mana si mi s-a stins dintr-o data. Am crezut ca a intrat in DFU dar nu a fost sa fie asa. Cand il bag la incarcat apare doar sigla de la Apple, la fel si cand il conectez la PC iar iTunes-ul nu-l citeste. S-a ars placa de baza la el? Sau bateria? Sau ce problema are?



#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 04 February 2014 - 14:23

Te curenta iPhone-ul? ești sigur că era vorba de curent electric și nu de vibrații de la stație? Era conectat și la încărcător atunci când l-ai pus prin stație? Dacă a apărut o diferență de potențial între stație și încărcător iar aceasta s-a transmis telefonului, atunci e posibil să se fi prăjit ceva... deși efectele ar fi trebuit să apară instantaneu, nu după o zi.

AI încercat să-l restartezi ținând apăsate lung butoanele Home și Lock?

#3 GoxY

GoxY

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 04 February 2014 - 18:28

Nu erau vibratii produse de statie, pur si simplu el m-a curenta. Da, am incercat si Home + Lock. L-am desfacut azi sa ma uit daca e prajit prin el si bateria era miscata de la locul ei, asta fiind problema. Am pus-o la loc si s-a rezolvat... Se poate inchide topicul. Multumesc pentru tot !



#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 February 2014 - 17:01

GoxY, cred că ai răspuns singur la întrebare: stația cu pricina nu era conectată la pămînt, iar prin telefon s-a scurs curent care l-a afectat, probabil la modul serios. Nu avem ce să-ți spunem altceva decît să te duci la un service și să-ți facă o verificare. Cînd ai observat scurgerea de curent prin iPhone, trebuia deconectat imediat cum-necum (luai o mănușă, orice izolator electric și-l trăgeai imediat din conexiunea la stație). Mi-e teamă că e prea tîrziu, dar vezi ce zice unul mai avizat care-l pipăie. 



#5 GoxY

GoxY

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 13 February 2014 - 14:20

Acum am alta problema la el. Mi s-a stins in buzunar. Nici itunes-ul nu-l citeste, nici nu se aprinde daca-l bag la incarcat, nu este nici in DFU iar daca ma suna cineva, nu spune ca il am stins. Pur si simplu suna normal ( stau prost cu exprimarea momentan din cauza nervilor )



#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 13 February 2014 - 22:34

Sari de la una la alta după ce, zile bune, nu ai răspuns la prima problemă. Deci jucăria merge? cum merge? normal? anormal? Deci cum l-ai făcut să meargă după prima experiență? în mod normal, nu ar mai fi trebuit să meargă, cel puțin nu normal. Scurgerea aia de curent cert nu ia priit. 






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users