Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

„iPhone codat iCloud”


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#21 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 14 January 2014 - 07:09

Nașpa... la banii ăștia găseai sculă bună, într-adevăr. Am senzația că nu prea poți, de aia am și deschis discuția, că nu știam cum e cu „blocarea pe iCloud”. 



#22 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 14 January 2014 - 08:58

Eu am pățit așa ceva cu în iPhone 4s, dar am sunat vechiul proprietar, prin lungi căutări prin desfășurătorul convorbirilor, și i-am cerut acestuia să-l șteargă din contul său de iCloud, și merge fără nici o problemă. Menționez faptul că și fostul proprietar nu-l avea de nou, deci am avut și un pic de noroc că primul proprietar l-a șters din iCloud.

Ce trebuie să faci acum e să iei legătura cu fostul proprietar și să-i soliciți să îl șteargă din contul lui de iCloud, îi faci din nou restore și apoi te loghezi cu contul tău de iCloud și nu o să mai ai probleme. Nu te ajuta la nimic dacă aveai factura. Și chiar dacă o să aștepți să trecă perioada de contract și soliciți să îl faci neverlocked tot nu îl vei putea activa sau folosi. Singura soluție e să-l urmărești metoda de mai sus. 

Oricum dacă se găsește o soluție de trecere peste activare aceasta nu este permanentă, adică nu vei mai putea folosi foarte multe din opțiunile telefonului, automat tot ce ține de iCloud pică.

    Dacă nu vrei să pierzi acești bani îl poți da în judecată pe fostul proprietar pentru vicii ascunse [îți trebuie numele complet și adresa(dacă nu ai adresa e un pic mai complicat dar se poate)]. Costurile unui astfel de proces sunt relativ mici [timbru judiciar  0,50 bani, taxa judiciară de timbru în funcție de instanță este de maxim 10% din valoarea bunului respectiv]. Dacă vrei un avocat onorariul, în funcție de orașul de unde ești, este cuprinsă între 600-1000 lei, urmând ca toți aceșt bani să-i recuperez și să cadă în sarcina pârâtului.

Singura mică problemă e dacă nu ai înscris făcut între tine și fostul proprietar prin care să ateste faptul că tu ai cumpărat cu suma de „...” de la [/vânzător], deoarece aceste cereri rămân la latitudinea judecătorului [în lege pentru bunurile care se vând cu sume ce depășesc 250 lei, vânzarea trebuie însoțită de un înscris doveditor pentru probă], dar de obicei nu este o problemă. Și te sfătui să faci acest pas, și să-l faci fără avocat, dacă vrei te pot ajuta cu toate hârțoagele.



#23 justiphone

justiphone

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 14 January 2014 - 15:55

Multumesc pentru sfat insa proprietarul de la care am luat telefonu, la fel si el la primit cadou de la cineva si nu stie cine la setat prima data ,insa dupa ce i-am zis ce am patit cu el nu mai dau de el :( . Presupun ca acest telefon a circulat pe la mai multe persoane si cine stie cine a fost primul proprietar. Mi-am dorit foarte mult acest telefon si uite ce am patit :( . Nu stiti sund de incredere persoanele acelea care cica ofera deblocarea contului ICloud pe baza de IMEI daca stie cineva va rog sa imi dati un sfat in privinta aceasta :(

#24 kubixxx

kubixxx

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 14 January 2014 - 22:05

Salut...am si eu un Iphone 5 blocat iCloud...telefonul e "sterpelit" din strainatate. Am tot citit si cautat pe net tot felul de solutii si am gasit pe softgsm.ro cum ca deblocheza icloud in maxim 10 zile pe baza de imei. Voi ce parere aveti??? Este teapa sau e ok??? Have fun  :ph34r:  :excl:



#25 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 15 January 2014 - 09:55

Nu am auzit nici de deblocare aceasta „doar prin simpla introducere a codului de deblocare corect utilizand tastatura telefonului” și nici despre deblocarea contului de iCloud, și mi se pare ceva ciudat, blocarea contului de iCloud vine direct de la Apple, i-ar în multele procese pe care l-au avut în USA aceștia au susținut că nu au nici o obligație față de ce-l care are telefonul blocat, contractul este încheiat între Apple și primul cumpărător și doar pentru problemele acestuia pot fi trași la răspundere, ceea ce e imposibil deoarece, dacă tu l-ai cumpărat nou și l-ai activat cu contul contul tău de iCloud, acesta o să meargă cu acest cont. După tot scandalul Apple a făcut o opțiune și o informare despre dispozitivele pe care le faci „cadou”, despre modul în care trebuiesc șterse corect din contul de iCloud (cu aceasta și-au acoperit și faptul că dispozitivele de la Apple nu se revând, maxim se fac cadou [scuzați-mi disonanța]).

Între opțiune de al „face cadou” și opțiune de al anunța furat/pierdut nu există mari diferențe diferențe, sunt foarte mulți care încercând să-l șteargă din iCloud și l-au anunțat pierdut sau furat.

Cred că am să fac un topic nou cu ștergerea corectă a unui dispozitiv din iCloud. 

Revenind la subiectul nostru nu cred că e posibil, dar e doar o părere. Am să vorbesc cu respectiva persoană și revin imediat cum primesc un răspuns.



#26 justiphone

justiphone

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 15 January 2014 - 16:01

Am inteles, insa mi se pare cam dubios faptul ca pe telefon este activat Find My Iphone si cotractul sau iese abia in luna noiembrie 2014. Am tot citit despre blocarea icloud pe diverse site-uri, insa multi dintre ei ziceau ceva de genu ca la activarea telefonului aparea si un mesaj de genu ca acest telefon este pierdut/furat si ii roaga sa sune la nr afisat pe ecran. Insa mie nu imi apare niici un mesaj de genu acesta , imi zice ca acest telefon este asociat cu un cont Icloud si pentru al activa trebuie sa introduc e-mailul si parola primului proprietar. Telefonul este adus din strainatate si nici nu stiu cum sa dau de primul proprietar

#27 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 15 January 2014 - 16:46

Păi telefonul tău nu este raportat că fiind furat sau pierdut, adică primul proprietar doar nu l-a șters de pe contul de iCloud, l-a lăsat să fie acolo, să stea în contul lui. Am văzut niște tutoriale de aflare a adresei de email al primului proprietar, dar pentru asta ai nevoie de un backup făcut pe vechiul iOS pe calculatorul tău. Apoi îi poți trimite un email și atunci e posibil să îl șteargă. 

S-a tot încercat o campanie de informare și de îndemnare a populației să șteargă dispozitivele din iCloud, te sfătui să-i mai faci câte un restore dacă ai posibilitatea sau să mai încerci să te lochezi cu contul tău de iCloud pentru că e posibil ca între timp proprietarul să-l fi șters.

Despre anunțul pe care l-ai postat, mi se pare ceva dubios. Din ce am discutat cu persoana respectivă pare a fi totul în regulă, dar tot mi se pare ciudat să ștergi din contul cuiva un telefon, iar prețul mi se pare destul de mare: 100€, adică dacă ai un telefon blocat în icloud și blocat într-o rețea te costă ~200€... mai bine-ți cauți altul. Eu mi-am cumpărat cu 1100 lei un iPhone 5 de 16Gb de la primul vânzător și a fost totul în regulă...



#28 justiphone

justiphone

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 15 January 2014 - 17:48

Ai dreptate, decat sa dau 200€ mai bine imi iau altul, dar in legatura cu backup-ul care sunt pasii, sincer sunt nou in domeniu de iphone si nu ma prea pricep. Ma tot gandesc cum pot aceste persoane sa deblocheze contul de Icloud ?? Mai ales la IOS 7 , am luat si eu legatura cu cineva si mi-a zis ca se poate rezolva insa dupa ce am patit cu telefonu nu mai am incredere.Telefonul il am din Noiembrie cumparat si sincer am vrut si eu sa il vand pentru piese, insa cand ma gandesc ca am dat o suma maricica pe el si nu -l pot folosi imi vine sa o i-au razna :( . Nu mi-ar fi fost ciuda daca l-as fi primit fara accesorii si cutie , dar asta este. Am mai vobit cu o persoana care este in acceasi situatie ca si mine si a zis ca el se risca si trimite bani la cel care cica deblocheaza cont Icloud ,, dureaza 10 zile si zice ca operatiunea este de 100% reusita. Acum am sa astept sa vad daca o sa il faca , daca o sa reuseasca am sa trimit si eu pana atunci astept. Daca o sa rezolv ceva o sa postez tot aici pentru cei interesati :)

#29 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 16 January 2014 - 18:12

Programul se numește iphonebackupextractor și găsești tutoriale cu să ajungi la contul de iCloud, mi-e nu mi-a găsit adresa de email a contului de iCloud pe care este blocat, adică a mea, pur și simplu lipsea acel folder, dar unui prieten în același loc îi apărea acest folder. Baftă. E mai sigur și mai ieftin să trimiți acel mail decât să plătești 100€ ceva ce nu e sigur. 



#30 coreboy

coreboy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 16 January 2014 - 20:14

Salutare tuturor! 

Sunt nou pe aceasta comunitate, însă țin sa va vin in ajutor cu câteva informații utile legate de aceasta tema.

Sunt sigur ca in multe locuri ați văzut pus la vânzare "iPhone X blocat pe iCloud"

Acest "blocat pe iCloud" înseamnă in 99% din cazuri, invariabil: furat

Sa va explic pe baza unui exemplu:

Sa zic ca eu îmi cumpăr un iPhone cu iOS 7.X  

Am posibilitatea de a da enable la "find my iPhone", așa ca, in cazul unui furt pot trimite o comanda de resoftare ce va fi transmisa terminalului furat, când acesta se conectează la internet, mai mult chiar, cu ajutorul politiei sa li si găsesc. De asemenea, după fiecare resoftare, eu trebuie sa bag parola contului meu cu care e atașat aparatul. PAROLA SI CONTUL SUNT STOCATE IN MEMORIA PROCESORULUI, acesta fiind motivul pentru care credentialele de login in contul de iCloud nu se șterg! Singura posibilitate este sa cumpărați un procesor nou si sa li înlocuiți pe cel de pe placa de baza! Aveți grija ca e lipit cu rășina!

Sa revenim

Sigur ca eu pot sa renunț la acest serviciu de fiecare data când doresc….ca de exemplu atunci când li vând! Sau daca am o lene cronica si mi-e lene sa dezactivez chestia aia, dau parola cumpărătorului.

Sau hai sa zic ca uit, atunci el îmi poate da mail, mă poate suna….in concluzie, se rezolva!

 

 

Bun, deci in cazul in care persoana care vinde telefonul NU ARE credentialele (user si parola) de iCloud, acel terminal va fi inoperabil FOREVER. Apple nu decodează aceste terminale, cu toate ca are posibilitatea !!!

Așa ca cine a luat teapa are 3 posibilități:

-        Sa dea teapa in continuare, încercând sa li vândă la următorul client

-        Sa schimbe procesorul

-        Sa învețe cum sa li dezasambleze si sa li vândă pe bucăți (ecran, rama, baterie, camera, spate, antena Wi-FI, etc) – si aveți MARI șanse sa va scoateți banii. Veți rămâne cu placa de baza e drept, însă cine are tehnologie sa schimbe procesorul va fi mai mult decât incantat sa o cumpere

 

 

Acum pentru restul

Cred ca suntem de comun acord ca achiziționarea de iPhone „blocat pe iCloud, nu mai știu parola, nu mai știu de la cine l-am luat blablabla” trebuie E-V-I-T-A-T-A !!!

Atenție însă ca pericolul nu a luat sfârșit. Puteți cumpăra un device cu iOS 7.X, care merge, alea alea, si la primul restore pe care li faceți va treziți ca va cere parola….sunt șanse destul de mari sa nu faceți rost de ea!

Așa ca, uite ce trebuie sa făcut, INAINTE de cumpărare:

1)      Aveți grija ca terminalul sa fie conectat la internet. Mergeți in Settings -> iCloud si dați disable la „Find my iPhone”. Va apărea o căsuța in care trebuie băgata parola. Rețineți amilul de deasupra căsuței si dați terminalul vânzătorului sa bage parola. Asigurați-va apoi ca „Fiind my iPhone” e pe OFF.

2)      Cereți vânzătorului sa de REMOVE la aparat de pe contul lui de iCloud la care aveți grija sa se conecteze cu același mail pe care li are înregistrat si in „iCloud – ul din telefon” acela de care am vorbit adineauri. E bine sa aveți un laptop cu internet la dvs.

Pentru o si mai buna verificare, dați restore la terminal din iTunes-ul din laptopul dvs. si după restore rulați setările inițiale ale terminalului.

 

Daca nu dați de activarea iCloud, problem solved.

Daca vânzătorul nu e de acord cu ceva din ce am scris mai sus, nu cumpărați terminalul….ați pierdut timp, dar nu o grămadă de bani.

 



#31 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 16 January 2014 - 21:50

Nu e în totalitate adevărat:

Dacă ai cumpărat un telefon care a fost cumpărat de la o persoană care l-a cumpărat la rândul său, e foarte posibil să-i fi pierdut urma primului cumpărător (eu spre exemplu îmi șterg e-mail-urile zilnic) pentru că mi s-ar bloca conturile dacă le-aș lăsa. Cu atât mai mult cu cât datele până la iOs 7 nu era nevoie de primul cont de iPhone. 

! Contul de iCloud e inadmisibil să-l dau, e în același timp contul meu de AppStore, îl am pe toate dispozitivele mele, e contul pe care am aplicații cumpărate atât pentru MacBook cât și pentru iPhone din 2008 și până astăzi, acolo îmi țin o mare parte a templates-urile pentru Pages, ultimele 1000 de poze făcute cu toate dispozitivele mele și foarte multe altele, muzica cumpărată de mine, etc. Cine are contul și parola mea de pe iCloud îmi poate cheltui toți bani de pe card. NU FACEȚI ASTA!!!

Când am vrut să șterg iPhone-ul meu din contul de iCloud al fostului proprietar acesta avea 4 iPhone și 3 iPad, și un iPod touch din care doar un iPad nu era vândut, și nici unul nu i-a fost furat. Pur și simplu le-a vândut înainte de apariția iOS 7 și pentru nimeni nu era necesar să îl ștergi din iCloud. Eu cred că sunt foarte mulți care nu-și șterg dispozitivele din conturile de iCloud.

!!!!!!! Când vrei să ștergi un dispozitiv din iCloud îți cere la un moment dat să pui adresa de e-mail - dacă ai completat acel câmp dispozitivul este dat furat/pierdut. La fel și cu completarea nr. de telefon și cu „un mesaj” care va apărea pe ecran.

=)) În procesor este stocat codul IMEI nu parola de iCloud, doar în iPhone 5S se stochează DOAR amprenta pe procesor. Contul iCloud se creează în baza IMEI-ului la dispozitivele cu IMEI. =))

CINE A LUAT ȚEAPĂ să fie mai atent și deoarece știe prin ce a trecut să nu mai pună și pe altul în aceeași situație [coreboy nu crezi că-i mai bine așa].

Vis-a-vis de metodele de verificare, odată ce ai telefonul cu acces la contul de email poți cere o recuperare a parolei de iCloud, care vine pe adresa de email și resetezi parola contului de iCloud, apoi cu noua parolă îți oprești Find my iPhone și apoi îi faci restore, îl activezi cu contul tău și ai rezolvat toată problema. Proprietarul o să-și recupereze parola la rândul său și gata. [asta dacă mai are adresa de email].



#32 coreboy

coreboy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 16 January 2014 - 22:56

Am zis 99% din cazuri

deci asta inseamna ca exista 1% exceptii pe care nu stau sa le detaliez

Nu uita ca esti in Romania....cand am vrut sa imi iau un i5, de curiozitate am cerut la nu mai putin de 7 oameni IMEI-ul la aparatele care ziceau ei ca sunt blocate pe iCloud. Niciunul nu mi-a mai raspuns.

 

acuma, bro, eu am enumerat posibilitatile....depinde de moralitatea fiecarua pe care din ele o alege :)

 

un....individ mi-a zis ca amprenta si credentialele iCloud sunt stocate pe procesor....se pare ca m-a dezinformat

desi sunt curios unde sunt stocate din moment ce are loc o resoftare in care intreaga memorie e stearsa :?

Daca nu in memoria cash si nici flash...atunci unde ar putea fi :?



#33 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 17 January 2014 - 08:26

Sunt raportate furate/pierdute DOAR dispozitivele pe ecranul cărora apare un număr de telefon/adresă de e-mail sau un mesaj. Câte astfel de telefoane ai văzut? Sincer eu am văzut unul singur, restul îți cereau doar contul și parola de iCloud.

Dacă nu este schimbat tăvița de la cartelă codul IMEI este poansonat pe aceea. Orice telefon are IMEI indiferent că acesta nu are memorie pe care să stocheze nimic. Iar după teoria ta că după restore telefonul ar trebui să nu mai fie blocat în nici o rețea, dar el totuși rămâne blocat în rețea, iar deblocarea se face pentru codul IMEI, eu am deblocat iPhone fără să le ating cu codul de IMEI.

Attached Images

  • Captură de ecran din 2014.01.17 la 08.27.29.png


#34 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 January 2014 - 10:07

Sper ca nu fac reclama (daca postul meu incalca vreo regula rog admin sa-l stearga) dar am vazut niste sfaturi utile aici, a'propos de subiect

http://www.idevice.r...si iPod Touch!)

 

Din cate am vazut pe filmulet, astfel poti afla numarul proprietarului anterior.



#35 coreboy

coreboy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 17 January 2014 - 10:21

Sunt raportate furate/pierdute DOAR dispozitivele pe ecranul cărora apare un număr de telefon/adresă de e-mail sau un mesaj. Câte astfel de telefoane ai văzut? Sincer eu am văzut unul singur, restul îți cereau doar contul și parola de iCloud.

Dacă nu este schimbat tăvița de la cartelă codul IMEI este poansonat pe aceea. Orice telefon are IMEI indiferent că acesta nu are memorie pe care să stocheze nimic. Iar după teoria ta că după restore telefonul ar trebui să nu mai fie blocat în nici o rețea, dar el totuși rămâne blocat în rețea, iar deblocarea se face pentru codul IMEI, eu am deblocat iPhone fără să le ating cu codul de IMEI.

Am vazut tot 1, cand vroiam sa imi cumpar un i5...iar la restul (in 6 cazuri), nu imi mai raspundea nimeni cand ceream IMEI-ul.

Daca a deconectat telefonul de la net imediat ce l-a furat si nu l-a mai pus la iTunes dupa aceea nu are cum sa fie remote locked si nu are cum sa apara un mesaj ca ala de mai sus...

 

Eu ma refeream la faptul ca dupa restore apare acolo contul de login, lasand imei-ul la o parte... 

Una e faptul ca dupa restore imi apare loginul iCloud, alta e faza cu IMEI-ul si codatul pe alte retele....IMEI-ul e stocat pe chipul de Baseband care e un chip independent de procesor...



#36 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 17 January 2014 - 11:14

Metoda arătată în filmuleț nu mai merge.

 

 

Daca a deconectat telefonul de la net imediat ce l-a furat si nu l-a mai pus la iTunes dupa aceea nu are cum sa fie remote locked si nu are cum sa apara un mesaj ca ala de mai sus...

CORECT

Nu mai ai cum să vezi IMEI-ul dacă nu poți trece de activare [nu ai acces nici să formezi *#06# și nici în informațiile din configurări] Acesta este scris și pe tăvița în care pui cartela.

Uită-te pe toate anunțurile respective și vei observa că sunt foarte puține cazurile în care pe ecran apare mesaj/e-mail/nr. de telefon. Cele care nu au acestea nu sunt raportate în iCloud furate/pierdute. Deci cele 99 procente nu sunt reale, părerea mea este că doar 5-10% sunt raportate furate.



#37 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 January 2014 - 11:30

Cel putin, trebuie verificat in prezenta vanzatorului, cand cumperi telefonul (exceptand cand vine prin posta sau curier) daca este activat prin icloud (Settings>iCloud>Find My iPhone) sa fie pus pe off. Daca este pus pe on, cere-i proprietarului sa-l treaca pe off.



#38 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 January 2014 - 15:57

Bag sama că am declanșat o discuție f. interesantă! Și caldă!



#39 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 17 January 2014 - 16:17

Cel putin, trebuie verificat in prezenta vanzatorului, cand cumperi telefonul (exceptand cand vine prin posta sau curier) daca este activat prin icloud (Settings>iCloud>Find My iPhone) sa fie pus pe off. Daca este pus pe on, cere-i proprietarului sa-l treaca pe off.

Sigur și bun.


  • coreboy likes this

#40 coreboy

coreboy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 18 January 2014 - 21:54

Metoda arătată în filmuleț nu mai merge.

 

CORECT

Nu mai ai cum să vezi IMEI-ul dacă nu poți trece de activare [nu ai acces nici să formezi *#06# și nici în informațiile din configurări] Acesta este scris și pe tăvița în care pui cartela.

Uită-te pe toate anunțurile respective și vei observa că sunt foarte puține cazurile în care pe ecran apare mesaj/e-mail/nr. de telefon. Cele care nu au acestea nu sunt raportate în iCloud furate/pierdute. Deci cele 99 procente nu sunt reale, părerea mea este că doar 5-10% sunt raportate furate.

IMEI-ul e trecut pe:

- Tavita

- Spatele aparatului lol

- Se poate afla chiar daca nu ai acces in meniu daca dai pe acel "i" incercuit de la inceput

 

Le-am si zis unde sa caute, dar....ciuciu, nu mi-a raspuns nimeni :)

Stiu ca pe toate ecranele era fereastra de login iCloud si....niciunul nu era conectat la net...ciudat nu :?






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users