Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

clementine


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 December 2013 - 14:02

Am descoperit o aplicație tare simpatică pentru audio, se cheamă clementine, are iconița ca o feliuță de clementină. Aduce, cum spun și autorii, a Amarok pt Linux, îmi aduc aminte vag de asta din urmă. Simpatic este și că, pe măsură ce se consumă cîntecul/fișierul audio, se consumă și feliuța de clementină din Dock.

Mă duc să-mi iau un chil de clementine, mi-a făcut poftă.

Attached Images

  • Screen Shot 2013-12-15 at 13.59.39.png
  • Screen Shot 2013-12-15 at 14.00.56.png


#2 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 15 December 2013 - 14:07

Interesantă idea .. 



#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 December 2013 - 16:53

Ideea este că eu nu mai folosesc de mult iTunes pe post de aplicație audio, mă enervează, au făcut-o un monstru. Folosesc VLC, care merge efectiv la orice, audio și video. Rar de tot VLC dă rateuri la vreun fișier video, caz în care apelez la alternative, tot simpatice, precum Movist, MPlayer OSX Extended sau MPlayerX. Pt youtube, folosesc RealPlayer, care‑mi culege automat și fișierele descărcabile, foarte utilă. 



#4 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 15 December 2013 - 18:54

Am folosit-o mai demult pe Linux Mint și Ubuntu. Era simpatică și știu că am probat-o și pe Mac, cînd l-am luat, pe Mountain Lion. Era tare instabilă atunci, mi-a dat crash sau hang de foarte multe ori, aproape la fiecare lansare. O să-i mai acord o șansă acum, de curiozitate.

 

Deviem, dar dacă tot ai zis de RealPlayer, eu folosesc 4k Video Downloader pentru a descărca de pe YouTube și mi-a plăcut, pînă acum. Nu știu dacă RealPlayer poate, dar am ales 4k în special pentru că poate descărca un playlist întreg de YouTube, cu o singură comandă.



#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 December 2013 - 21:40

M-am învățat cu ăsta, oricum nu vizitez des youtube, așa, ocazional... Am găsit acolo ceva colosal, concertul de muzică veche al lui Jordi Savall, JERUSALÉN_ La Ciudad De Las Dos Paces , cred că e în spaniolă titlul, văzusem asta mai an pe  Mezzo și rămăsesem cu gîndul la acel concert colosal, ține peste 2 ore. 

Da, este și acuma:






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users