Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Reminder/Task List/To Do cu specificații clare


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 15 December 2013 - 08:58

E aproape o săptămînă de cînd caut ca disperatul o aplicație care să-mi suplinească pierderile de memorie și să mă ajute în programul din ce în ce mai încărcat :) Am tot căutat pe App Store, pe MacUpdate, pe Google, peste tot și nu am găsit încă una care să-mi satisfacă anumite cerințe.

 

Acestea ar fi:

- Să aibă icoană în bara de meniu, care să arate cîte sarcini neîndeplinite am;

- Lista de sarcini să fie accesibilă din tastatură, precum și adăugarea unei sarcini noi;

- Să trimită notificări, eventual repetînd la anumite intervale, pînă marchez sarcina ca îndeplinită;

- Să aibă vreun fel de integrare, ori cu iCal, ori cu Reminders ori să aibă și aplicație de iPhone.

 

Nu vreau neapărat gratuită, sînt dispus să plătesc pînă la maxim 10€, să zicem, dar să aibă aceste caracteristici.

 

Uit din ce în ce mai mult și e tare nasol... :) Am încercat Yellow, dar are doar primele 2 cerințe, Jinni, dar are doar pe prima. Mă tentează să cumpăr Due, dar nu sînt sigur că satisface prima cerință. I-am scris developer-ului, aștept răspuns.

 

De asemenea, dacă aveți alte sugestii, cum ar fi să folosesc aplicații deja disponibile în Mac (cele standard, Calendar, Reminder), sînt mai mult decît binevenite.

 

Mă interesează să mă tragă de urechi să-mi văd sarcinile în fiecare zi sau cînd îmi mai vine vreo idee, să mai adaug una, să o pot face cît mai repede.

 

Mulțumesc.



#2 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 15 December 2013 - 12:45

Eu folosesc Calendar și Mementouri (reminder), și mă uit la ce am de făcut peste zi în lista de notificări atât pe pc cât și pe telefon. În Calendar îți poți pune câte „alarme” vrei pentru același eveniment prin apăsarea pe „+” din dreptul „cu 5 minute înainte” eventual la o anumită dată (este foarte flexibil și permisiv). În plus poți pune link-uri, fișiere, etc. Dacă sună și nu-l bagi în seamă o să apară pe ecranul tuturor devince-urilor. Apare în notificări fără posibilitatea să le poți șterge de acolo sau să poți închide notificările de pe calendar (din greșeală).

1) „Să aibă icoană în bara de meniu, care să arate cîte sarcini neîndeplinite am” -în reminder sarcinile îți apar după ora la care trebuia să le îndeplinești „reminder”, adică îți pui sarcina la ora 12:00, la 12:00 sună, i-ar apoi ți-o lasă ca sarcină neîndeplinită până nu o bifez și îți apare câte sarcini neîndeplinite ai, în calendar nu-ți apare câte sarcini ai, dar le poți vedea, așa cum am mai spus în centrul de notificări.

2) „Lista de sarcini să fie accesibilă din tastatură, precum și adăugarea unei sarcini noi;” Nu folosesc scurtături, dar m-am uitat acum în „Configurări” -> „Tastatură” -> „Scurtături” și la „App shorcuts” se poate adăuga orice scurtătură pentru calendar”

3) „Să trimită notificări, eventual repetînd la anumite intervale, pînă marchez sarcina că îndeplinită” - ele apar pe ecran, și îți ocupă ecranul până-i dai „închide” sau „amânare”

4) „Să aibă vreun fel de integrare, ori cu iCal, ori cu Reminders ori să aibă și aplicație de iPhone” - ... 

Pe mine mă ajută foarte mult să trimit partajez evenimentul cu alte persoane, așa am un calendar în care nu sunt doar sarcinile mele pe care-l partajez complet (tot calendarul) cu alte persoane, și dacă postez eu sau altcineva, căruia i-am dat acces, creează un eveniment, o să apară pe toate conturile și pe toate devince-urile permise; am calendarul meu cu chestii de ale mele; calendarul de la servici pe care îmi pun doar ce-i pentru acolo, și în plus dacă vreau că un singur eveniment să fie partajat pot face și asta.



#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 December 2013 - 13:47

Tu cauți disperat o aplicație care să apară în bara de sus, eu am căutat disperat o aplicație care să-mi elimine cîrnatul de iconițe din bara de sus și, în sfîrșit, am găsit, Bartender. Asta ca introducere:

Dacă mă duc în macupdate.com și bag la cuvîntul cheie „reminder”, am o listă foarte lungă de aplicații care fac cam ceea ce dorești, cred că va trebui să le iei la rînd, dacă nu le-ai luat deja. 

Și eu simt nevoia unei aplicații care să țipe cînd am ceva de făcut, deoarece am constatat că, dacă nu-mi notez, uit (întîlniri, spectacole etc...) Pe mine, care am și iPhone, mă satisfac soluțiile simple oferite de Apple, deoarece ceea ce notezi în iPhone se duce automat și în mac și invers. Dacă nu uit să fac sync (nu țin mereu wi-fi deschis pe iPhone, nici nu activez 3 G să-mi consume bateria), este OK. 

Așa ceva

http://focusbarapp.com

ar fi, poate, ceea ce-ți dorești, dar lista e lungă.



#4 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 15 December 2013 - 15:30

Tu cauți disperat o aplicație care să apară în bara de sus, eu am căutat disperat o aplicație care să-mi elimine cîrnatul de iconițe din bara de sus și, în sfîrșit, am găsit, Bartender. Asta ca introducere:

Dacă mă duc în macupdate.com și bag la cuvîntul cheie „reminder”, am o listă foarte lungă de aplicații care fac cam ceea ce dorești, cred că va trebui să le iei la rînd, dacă nu le-ai luat deja. 

Și eu simt nevoia unei aplicații care să țipe cînd am ceva de făcut, deoarece am constatat că, dacă nu-mi notez, uit (întîlniri, spectacole etc...) Pe mine, care am și iPhone, mă satisfac soluțiile simple oferite de Apple, deoarece ceea ce notezi în iPhone se duce automat și în mac și invers. Dacă nu uit să fac sync (nu țin mereu wi-fi deschis pe iPhone, nici nu activez 3 G să-mi consume bateria), este OK. 

Așa ceva

http://focusbarapp.com

ar fi, poate, ceea ce-ți dorești, dar lista e lungă.

 

Da, am dat și eu peste Bartender de curînd, din același motiv, că mi se cam umpluse bara. L-am luat trial, deocamdată, dacă peste o lună, cînd expiră, îi duc dorul, îl cumpăr :)

 

Focusbar nu-mi dau seama la ce mi-ar folosi, sincer. Îi dau o activitate, îmi zice să mă concentrez pe ea, eventual îmi și arată o fereastră plutitoare ca să fac asta și gata...

 

Chiar am să iau la rînd aplicațiile din MacUpdate, din nou, și nu numai "reminder", ci și "task", "to do" și altele :)

 

Să vă spun mai concret pentru ce îmi trebuie, să pot da exemple precise:

 

- Acum cîteva zile scriam un document LaTeX și nu știam cum să introduc un simbol. Neavînd net să caut (eram în tren), mi-ar fi trebuit să-mi notez ca, de îndată ce dau peste net, să caut cum se introduce acel simbol. Nu era grabă, nici mare prioritate, de aceea n-am simțit nevoia să pun reminder. Doar să scriu undeva, cînd am răgaz, să caut asta.

 

- Cînd revenim din vacanța de iarnă, trebuie să dau studenților un test. E absurd să fac un reminder cu due date în ianuarie, dar nu mi-ar strica ceva care să-mi aducă aminte (în vedere, în prim-plan, mai precis) să caut să le fac subiecte din timp etc.

 

- Vorbesc cu ai mei acasă, îmi spun ca, peste cîteva zile cînd revin, să pun nu știu ce în bagaj. N-aș pune reminder, că mai e pînă atunci și, dacă-i cer reminder cu cîteva ore înainte să plec, poate fi prea pripit. Sau, dimpotrivă, prea anticipat și uit pînă plec :) Cel mai bine s-ar preta aici un fel de sticky note, să-l văd mereu.

 

Și eu sînt de acord că e bine să folosesc aplicațiile Apple, pentru integrarea profundă în sistem și sincronizarea cu iOS. Dar trebuie să mă obișnuiesc din a le verifica de mai multe ori pe zi. Plus că Reminders pe iOS e mîrșav, nu arată în bara de notificări decît dacă reminder-ul are data limită azi.

 

În fine, mai caut, dar începe să mi se pară din ce în ce mai probabil că o să ajung la Notes pentru notițe ne-urgente, idei asupra cărora trebuie să revin, Calendar pentru evenimente și Reminders pentru sarcinile care cer alarmă.

 

Dacă mai aveți alte sugestii, vă rog.



#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 December 2013 - 17:12

De acord, unele funcții ar fi de îmbunătățit, bagă un enhancement request la Apple, un ER, cum se spune. Mulți spun că nu țin seama de acest ER, eu zic că da. Unele idei ale mele au fost implementate, probabil nu am fost singurul care le-a spus. De ex., le-am spus repetat că, pe vechile sisteme, keylayout-ul Romanian (Apple) nu poate accesa litera ș pe tastaturile U.S. ANSI, le-am argumentat și au modificat. Pe keylayout Hungarian persistă, de ani, aceeași poveste cu 0 [zero] pe secvența similară cu tastatura fizică U.S. ANSI. Presupun că nu a fost un ungur perseverent și încăpățînat ca mine. 

Acuma, îi toc la cap să facă ceva cu iTunes, mi se pare un monstru software, complicat și haotic, dacă aș putea să fac sync cu iPhone fără iTunes ar fi OK (fac oricum via iCloud, pe ce se poate).



#6 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 16 December 2013 - 14:18

Cum aș face eu în acele situații:

1) „Acum cîteva zile scriam un document LaTeX și nu știam cum să introduc un simbol. Neavînd net să caut (eram în tren), mi-ar fi trebuit să-mi notez ca, de îndată ce dau peste net, să caut cum se introduce acel simbol. Nu era grabă, nici mare prioritate, de aceea n-am simțit nevoia să pun reminder. Doar să scriu undeva, cînd am răgaz, să caut asta.” - notes sau reminder fără dată

2) „Cînd revenim din vacanța de iarnă, trebuie să dau studenților un test. E absurd să fac un reminder cu due date în ianuarie, dar nu mi-ar strica ceva care să-mi aducă aminte (în vedere, în prim-plan, mai precis) să caut să le fac subiecte din timp etc.” - Eveniment calendar începe de pe 2.ianuarie.2014 ora 19:00, se repetă zilnic până pe 9.ianuarie.2014, alarmă cu 5 ore înainte, cu 3 ore înainte, la ora eveniment. (și zilnic între 2 și 9 ianuarie îmi va suna alarma la ora 14:00, ora 16:00 și ora 19:00 [sunt ore la care de obicei sunt liber] în cazul în care aș fi liber peste o oră schimb ora cu ora pe care o doresc în ziua respectivă și „modific doar acel eveniment” nu și pe cele viitoare, mă pot folosi și de amână, dacă vreau să amân doar 5 minute sau încă câteva rânduri de câte 5 minute.

3) „Vorbesc cu ai mei acasă, îmi spun ca, peste cîteva zile cînd revin, să pun nu știu ce în bagaj. N-aș pune reminder, că mai e pînă atunci și, dacă-i cer reminder cu cîteva ore înainte să plec, poate fi prea pripit. Sau, dimpotrivă, prea anticipat și uit pînă plec  :) Cel mai bine s-ar preta aici un fel de sticky note, să-l văd mereu.” - Orice variantă - calendar în ziua în care plec care să mă anunțe de mai multe ori, eventual în acea zi crearea unui reminder care să sune când plec (în sensul că atunci când mă deplasez cu 5-10m de locul unde am pus acest reminder), sau dacă știu ora cu aproximație la care plec eveniment în calendar care să-mi sune cu 45 min, 10 min și la ora evenimentului, eventual mai des.



#7 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 16 December 2013 - 16:56

Niste idei foarte bune, multumesc. O sa ma mai joc cu aplicatia Notes, am descoperit abia acum varianta de a detasa o foaie cu dublu click si aceea sa ramina afisata. Iar Stickies n-am prea folosit, o sa ma joc si cu asta. Ma bazam mai mult pe aia din Dashboard.

Iar sugestiile cu Calendar, pentru problema 1) mi se par foarte bune.

Multumesc mult!

#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 16 December 2013 - 21:12

Și eu am sugerat să folosești la maximum puterile sistemului, mai ales că acuma ai sync prin iCloud cu orice iDevice (poate și cu Android, nu știu, s-ar putea să fie), deci studiază Notes + Calendar.

Și eu aș simți nevoia unei aplicații simple și, în același timp, complete, dar mă mulțumesc mai degrabă cu sistemul. 

Stickies în folosesc pt note simple, soția la fel, stau întinse ca un cîrnat pe ecran și le accesez la nevoie. 



#9 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 17 December 2013 - 14:44

Da, cred că se sincronizează și cu Android, cîtă vreme folosești implicit Google Calendar. Oricum, eu am iPhone, deci iCloud e ce-mi trebuie.

 

Am pus stickies și am să încerc să implementez soluții care să folosească la maximum aplicațiile standard, în primul rînd pentru adînca lor integrare în OS X și iOS.

 

Mă mai gîndesc cum să fiu scurt, clar și la obiect pentru un ER către Apple. Poate ce mi-ar trebui cel mai mult ar fi reminder la note sau stickies și punerea icoanelor în bara de meniu (am eu ce am cu asta... :) ). Mai vedem...

 

Mulțumesc mult pentru sugestii. Oricare alte adăugiri sînt binevenite.



#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 December 2013 - 16:08

Eu acuma testez sync Notes între mac, iPhone și iCloud și văd că nu se prea sincronizează, tot caut să văd cauza. La contacts văd că e OK, dacă te conectezi wi-fi sau 3 G, totul se sync relativ repede. Nu pricep de ce Notes nu se sync. 

Da, presupun că e un sync via Google cu Android. 






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users