Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Lion –> Mavericks, Pages e comercial


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 13 December 2013 - 21:51

I-am făcut upgrade la Mavs unui amic, avea Lion. MBP mid 2009. Totul a mers uns. Are ID Apple, m-am logat cu coordonatele lui în AppStore și... toată suita Apple e comercială, Pages vreo 10 euro etc... De ce? Nu pricep. Contul pare OK, e pe RO, s-a logat ușor cu Apple ID. 

Anterior, când am vrut să le descarc de pe contul meu, înainte de upgrade, spunea că trebuie să fac upgrade la Mavs. 

 



#2 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 13 December 2013 - 22:00

Von gratis doar dacă cumperi un Mac nou din 2013.

#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 13 December 2013 - 22:48

Da? Numai așa? Păi și la mine de ce e gratuit? Nu am mac nou, e un amărît upgradat din 2008. Faptul că sînt de ani în Seed nu-mi dă drept la iWork gratuit.



#4 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 13 December 2013 - 22:56

La mine nu e gratuit.

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 13 December 2013 - 23:05

Dam’ it, păi ei zic că e gratuit dacă pui Mavericks. Mai aștept idei. 

Tudore, ce știi la capitolul ăsta, că nu pot verifica pe contul meu, poate are legătură cu Seed, naiba știe.



#6 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 13 December 2013 - 23:35

Ai cumpărat recent cu ID-ul tău un Mac?

 

Vezi o listă și o listă.  Al meu nu e acolo.



#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 14 December 2013 - 08:27

N-am cumpărat, buzunarul e cam gol. Presupun că se trage dintr-o licență mai veche sau de la Seed?! Habar nu am...



#8 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 17 December 2013 - 15:33

Tocmai ce am făcut udate la 10.9.1. Ghici..aveam iPhoto și Keynote, versiunile mai vechi, mi-a cerut update (mai exact UpGrade) la acestea fără să fie nevoie să plătesc ceva. Pages și Numbers cumpărasem acum o săptâmână. Poate că dacă așteptam, nu ar fi trebuit să plătesc ceva.



#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 December 2013 - 16:09

Da, se pare că upgrade-ul e gratuit, dar nu mi-e clar deloc cum funcționează sistemul. Din anunțuri, am dedus că ultimul Pages e free pt toată lumea, dar văd că nu e. Mai studiez problema.



#10 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 17 December 2013 - 17:44

Singurul care a fost imediat după anunț free, a fost GarageBand. Celelalte au fost contracost. După update la 10.9.1 se pare ca au dat iPhoto și Keynote tot free. Paate că Pages și Numbers sunt acum pentru mai multă lume, care a făcut update la 10.9.1, free. Nu pot spune, deoarece eu le cumpărasem deja. 

 

Tind să cred că nu există o formulă general valabilă. Condițiile pentru FREE depind de foarte mulți factori. Mai ambigui sau nu. 



#11 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 22 December 2013 - 23:13

Salut,

Am văzut niște discuții pe aici și am încercat de câteva ori să fac update la Pages, dar îmi apărea prețul (17,99€ din câte-mi amintesc) și acum câteva minute am observat că în bare laterală din AppStore la „Top Free” îmi apare update, iar când am dat click pentru a vedea aplicația îmi apărea prețul, am dat back și îmi apărea tot update, iar când am dat să-mi apară toate TOP FREE- urile, iar mi-a apărut prețul și trebuia să o cumpăr, am dat iar back și în aceeași listă laterală am găsit-o cu update, i-am dat așa și mi-a făcut update-ul...

Sper să vă ajute. 



#12 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 December 2013 - 23:29

Naiba știe cum e, nici eu nu am priceput. Am senzația că au mers din prima dacă era vechea suită iWork instalată, dădeai upgrade și gata, o lua la vale. La fel, dacă era Aperture vechi pus, dădeai update și gata. 

Deci aș zice că a free dacă dai update/upgrade de la o versiune veche. Probabil e tot free dacă sistemul detectează un mac foarte nou, cumpărat în ultimele 2 luni, nu am cum testa asta.



#13 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 23 December 2013 - 19:57

Așa am reușit să fac update din appstore

După instalarea celor download-ate de acolo le-am și mutat în folder-ul aplicații mi-a cerut să fac update din appstore



#14 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 December 2013 - 20:40

Da, numai că metoda nu e cușeră... S-ar putea ca Adminul să te avertizeze... 



#15 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 24 December 2013 - 10:14

Consider că atât timp cât Apple oferă gratuit aceste aplicații pentru ca utilizatorul produselor lor să poată utiliza așa cum trebuie echipamentele produse de Apple (asta au susținut la lansarea mavericks-ului și iOS 7), nu cred că ar trebui să fie o problemă. Dacă am făcut ceva greșit am să suport consecințele.



#16 Ionut007

Ionut007

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 09 June 2014 - 22:19

M-am lovit si eu de problema asta. Inainte de a-mi lua mac mini-ul am avut un Air late 2010 in proba vreo 2 saptamani sa vad daca ma obisnuies cu OS X-ul sau nu. Cum la lansarea Mavericks au zis ca toata suita e free am vrut sa pun pe Air iLife si IWork dar imi cerea bani. Asa ca am mai sapat si Apple zice ca sunt gratuite doar cu orice dispozitiv nou cumparat sau ca update la unul din softurile deja cumparate. Din ce am vazut de la unii si altii sistemul mai are scapari asa ca se poate sa te fi trezit cu celelate produse din suitele de mai sus gratis din cauza ca avea instalat unul din ele.
Din pacate eu am patit-o pe iPhone, dupa ce mi-am cumparat pages, keynote si numbers acum sunt gratis :))) dar desi le aveam cumparate pentru iOS pentru OS X imi cerea din nou bani pe ele, ceea ce era cam enervant. Acum ca mi-am luat Mac Mini-ul ar trebui sa cer iarasi imprumut Air-ul sa vad cu id-ul meu de app store inregistrat pe Air daca-mi cere bani pentru cele doua suite daca vreau sa le pun pe Air. In mod normal n-ar trebui, pentru ca am deja licenta pe ele si cred ca si aici licenta cumparata merge pe 5 dispozitive.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users