Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Noile aplicații iWork convertesc automat fișierele existente, cu posibile efecte adverse


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 MacForum.ro

MacForum.ro

    Membru nou

  • Administratori
  • 31 posts

Posted 05 November 2013 - 14:45

Atenție mare: dacă deschideți un fișier mai vechi Pages, Numbers sau Keynote folosind noile versiuni ale aplicațiilor iWork, atunci fișierul respectiv este convertit pe loc în noul format și apoi salvat automat "mulțumită" facilității de autosalvare existentă în OS X. Asta înseamnă că nu veți mai putea recupera versiunea anterioară decât dacă aveți pe undeva vreun backup mai vechi. Dacă vreți să reveniți la versiunea anterioară, teoretic păstrată de sistemul de operare, acest lucru nu mai e posibil pentru că se repetă procesul: convertire automată și salvare.

N-ar fi dramatic dacă noile formate nu ar elimina din fișiere toate facilitățile din iWork '09 pe care nu le mai suportă, astfel că unele fișiere vor fi stricate iremediabil. Repet: singura soluție de a le recupera este un backup mai vechi. Trăiască Time Machine, că numai așa am putut recupera un fișier Numbers pe care făcusem greșeala să-l deschid cu Numbers-ul cel nou și despre care am aflat astăzi că e făcut varză.

Citește tot articolul →

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 November 2013 - 16:18

„...făcusem greșeala să-l deschid cu Numbers-ul cel nou și despre care am aflat astăzi că e făcut varză.”

Ei, uite asta nu e cușer, Apple se joacă de-a baba-oarba cu utilizatorii, e neprofesionist ce fac ei. 



#3 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 07 November 2013 - 06:28

Se pare ca Apple intentioneaza ca in urmatoarele 6 luni sa readuca vechile optiuni in aplicatiile iWork: http://arstechnica.c...inal-cut-style/

Pages

Customize toolbar
Vertical ruler
Improved alignment guides
Improved object placement
Import of cells with images
Improved word counts
Keyboard shortcuts for styles
Manage pages and sections from the thumbnail view

Numbers

Customize toolbar
Improvements to zoom and window placement
Multi-column and range sort
Auto-complete text in cells
Page headers and footers
Improvements to AppleScript support

Keynote

Customize toolbar
Restoring old transitions and builds
Improvements to presenter display
Improvements to AppleScript support

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 07 November 2013 - 08:36

Este evident că cel puțin noul Pages, cu care „m-am jucat” un pic, este o aplicație complet nouă, scrisă de la zero și căreia nu au apucat să-i dea toate funcțiile vechilor Pages. Sigur că ceva vor trebui să facă, respectiv să readuce vechile funcții, care o făceau un semi-DTP foarte util pt cei care nu au nevoie de funcții sofisticate precum cele din Quark ori din InD. Între timp însă, vechii utilizatori se plîng. Sigur, soluția este să nu treacă la noile aplicații și să mai aștepte un pic.

Mie noul Pages îmi place, numai că îmi place ca nou venit, să zic așa. Față de Nisus ori Mellel, are funcții slăbuțe încă, de ex. la căutare. Altfel, presupun că în decurs de un, noua generație va reprimi gradual vechile funcții pierdute.



#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 November 2013 - 12:23

Iată aici

http://www.macworld....ml#tk.nl_mwhelp

un comentariu pertinent despre noile formate iWork. Ceea ce s-a întîmplat în ultimii ani a fost tocmai dorința de a unifica formatele pe Mac OS și pe iOS, urmarea fiind că ultima versiune de Pages a trebuit să renunțe la unele funcții care, probabil, vor fi reintroduse, dar în acord și cu formatul de iOS. Nefiind utilizator al vechiului format, am fost încîntat de faptul că rezolvă, în sfîrșit, chestiunea diacriticelor multiple, e drept de mic interes pt majoritatea covîrșitoare a utilizatorilor. Deocamdată, rămîn cu Nisus, cu care m-am familiarizat, dar Pages, prin funcțiile sale noi, îmi place tot mai mult.



#6 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 22 November 2013 - 19:43

Au aparut actualizarile la cele 3 aplicatii iWorks. 



#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 November 2013 - 21:35

Actualizările nu aduc mari schimbări, dar – evident – sînt bine venite. Treptat, Apple le va amplifica funcțiile. Este clar ce vrea Apple: o suită integrată pt OS X și iOS totodată, perfect compatibile inter platforme și care salvează automat fișierele pe iNor. În prima fază, acest lucru înseamnă un soi de downgrade, apoi iar upgrade pt ambele platforme simultan.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users