Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Apple oferă update-uri gratuite tuturor utilizatorilor de iWork, iLife și Aperture


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#21 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 31 October 2013 - 08:55

Treaba cu developerul necunoscut nu se rezolvă la Security alegînd că poți descărca de oriunde? Eu așa am pus.

 

E mai sigur să lași la Security opțiunea aia cu "Mac App Store & identified developers" și să deschizi manual cu clic-dreapta-Open doar atunci când vrei să deschizi (în cunoștință de cauză) un program oarecare.



#22 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 31 October 2013 - 11:48

Da, de acord, dar deocamdată nu am avut niciun caz de virus grav care să mă facă să apelez la varianta asta. Ei o pun așa ca măsură de precauție, e logic.

Aseară am butonat, cred că prima oară, Aperture, parcă am mai făcut asta acum ani, cu o versiune mai veche. Senzația mea este că Apple vrea să unifice iPhoto și Aperture într-o singură aplicație. Om vedea. Încă nu-mi dau seama ce face mult în plus, dar, fiind comercială, presupun că face.



#23 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 01 November 2013 - 06:26

Aperture suporta plugin-uri, pe care iPhoto nu le suporta. 



#24 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 01 November 2013 - 17:55

Aperture e pentru cei care iau fotografiatul foarte în serios. Are mai multe opțiuni decât iPhoto pentru editarea și organizarea fotografiilor.

#25 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 November 2013 - 19:46

Da, clar, Aperture e de nivel pro, ceea ce eu nu mai sînt (dacă am fost vreodată în sensul propriu). Am început să fac fotografii de la 9 ani cu un aparat unguresc cu film 6 x 6 cm, l-am rătăcit, nu mai știu unde este. Un an mai tîrziu am developat singur acasă primul film alb-negru, cu un instructor, proful de chimie de la școala din sat (nici tata nu era străin de domeniu), iar un an mai tîrziu developam primul film color și, relativ repede după aceea, făceam și poze color pe hîrtie, acasă, la țară. Singur la părinți, mi-am permis, răsfăț de hobby. La un moment dat, am fost membru al AAF (Asociația Artiștilor Fotografi), pe la 22–23 de ani, brusc, nu mi-a mai plăcut fotografiatul, apucasem însă să fotografiez părți din București care, ulterior, au fost demolate în nebunia anilor 79–81. Atunci mi-am vîndut aparatura foto și o parte din dotare. Ulterior, mi-a revenit gustul, am acum și 2 aparate pe film de 35 și un aparat digital slăbuț, un Fuji bridge. Fac însă poze turistice pe unde mă duc. Nu știu dacă am nevoie de Aperture, iPhoto e cam suficientă pt mine acum.



#26 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 01 November 2013 - 21:52

Si eu am inceput fotografia digitala tot cu un Fuji bridge. Face poze bune, dar are niste mici hibe. Focusul manual nu prea merge, nu poti focaliza de exemplu pe un geam cu picaturi de ploaie, sa se vada in blur ce e in spatele geamului, dar picaturile sa fie clare si nu poti focaliza pe ceva pufos, de exemplu matisori de salcie, sa se vada ei clar si ce e in fundal in blur.

Stiu ca m-am chinuit mult. Dar in rest face poze foarte bune.



#27 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 November 2013 - 23:34

Pt ce am eu nevoie, fotografii turistice, peisaje, flori etc. e absolut suficient, iar la cei 7.1 mpx e perfect.



#28 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 04 November 2013 - 20:00

Am făcut și eu faza cu iWork și a mers, fără cont de SUA. iLife îl aveam oricum, a venit cu Mac-ul. Încerc acum și Aperture.

O curiozitate, dacă aveți idee: oare aceste aplicații luate prin așa metode chiar ne rămîn în cont, la Purchases? Sînt ale noastre, pe veci? :)

#29 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 November 2013 - 23:07

O curiozitate, dacă aveți idee: oare aceste aplicații luate prin așa metode chiar ne rămîn în cont, la Purchases? Sînt ale noastre, pe veci? :)

Așa se pare, în veacul vecilor...



#30 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 05 November 2013 - 08:02

Atunci bogdaproste, să fie primit! :)

#31 vizitator

vizitator

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 42 posts

Posted 15 August 2014 - 23:52

Am un IMac mai vechi 5-6 ani si nu stiu ce am facut, dar nu mai am GarageBand, nu mai pot face colaje ! Stie cineva unde pot descarca varianta veche ? Cea noua se pare ca nu este compatibila cu compiuterul meu...cel putin asa am inteles !

#32 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 16 August 2014 - 18:59

Varianta veche este comercială și, în mod normal, ai avut-o pe un DVD livrat odată cu mac-ul, așa era uzual atunci. Internetul oferă însă largi posibilități... dacă nu te descurci, dă-mi un mesaj privat.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users