Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Pages 5.0 și cele două tipuri de documente cu care poate lucra


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 MacForum.ro

MacForum.ro

    Membru nou

  • Administratori
  • 31 posts

Posted 23 October 2013 - 19:08

O șmecherie prin care putem converti un document Pages 5.0 din modul "word processing" în cel denumit "page layout".

 

Așa cum am scris deja pe forum, noile programe din suita iWork reprezintă un mare pas înapoi făcut de Apple. Mi se pare evident faptul că ținta principală a celor de la Cupertino a fost creșterea gradului de compatibilitate între cele trei versiuni de iWork (Mac, iOS și iCloud). Iar pentru a atinge această țintă au ales, din păcate, calea cea mai simplă și cea mai proastă: au tras în jos versiunea de Mac (cea mai performantă dintre toate) până aproape de nivelul celei de pe iOS, eliminând mai multe facilități importante dar incompatibile cu programele de pe iOS. După patru ani de la ultimul update important m-aș fi așteptat să ridice ștacheta, nu să o coboare.

Citește tot articolul →



#2 vizitator

vizitator

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 42 posts

Posted 23 October 2013 - 19:23

Tudore, mie mi se pare că unele funcții sînt foarte bune față de ce era pînă acum, pt mine lucrul cu diacritice multiple este esențial. Recunosc, majoritatea nu de așa ceva are nevoie. Dar asta, combinat cu funcțiile limitate DTP sînt ceva excelent pt mine. Nu mi-e clar cum se vede asta pe versiunea de internet și pe iOS.
Alte comentarii nu pot face, deoarece nu am timp să sap. Îmi displace enorm faptul că nu importă rtf-uri, le-am și scris pe tema asta azi dimineață, e complet aiurea. Cum adică să nu imporți tocmai formatul tipic pe Mac OS X și ușor exportabil pe orice platformă?

#3 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 October 2013 - 19:28

În afară de diacriticele multiple, ce poate face Pages 5.0 și nu putea face Pages '09? Adică, ce îmbunătățiri are față de versiunea precedentă? Că facilitățile lipsă le-am enumerat eu (parțial).



#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 October 2013 - 19:30

O altă coerență constă în faptul că Spelling and Grammar este la locul uzual în alte aplicații, sub Edit/spelling and grammar. Dar deja mă fac avocatul lor. :)



#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 October 2013 - 19:36

În afară de diacriticele multiple, ce poate face Pages 5.0 și nu putea face Pages '09? Adică, ce îmbunătățiri are față de versiunea precedentă? Că facilitățile lipsă le-am enumerat eu (parțial).

eu nu prea am lucrat cu Pages tocmai din acest motiv, deși altfel îmi plăcea. Singura carte pe care am făcut-o, acum ceva ani, a fost una bilingvă cu text în sârbă pe stînga și în română pe dreapta, ferestrele de text permiteau acest lucru. De aia spun că, deocamdată, nu-mi fac o părere globală. Să trec de la Nisus la Pages e complicat dacă nu importă fișiere rtf, e ca naiba. Dar pot încerca să merg mai departe de acum încolo cu Pages, pt asta trebuie să lucrez vreo lună-două, să văd dacă într-adevăr merită trecerea. Disfuncțiile semnalate nu mă afectează, deoarece nici Nisus nu le are. Nisus are, în schimb (acuma, nu avea) numărare „la pas” a paginilor, de ex. din 2 în doi sau din 3 în 3, foarte util pt texte bi- și tri-lingve, nu am apucat să văd dacă Pages știe asta, cred că nu. Dar, dacă are ferestre de text, compensezi asta din ferestre. Să vedem...

Mie, pe ansamblu îmi place, dar – repet – nu am lucrat mai deloc pe Pages, cu excepția cărții menționate (de fapt, doar am paginat-o pe Pages, în rest tot pe Nisus am lucrat; pe vremea aia, nu avea numerotare „la pas” a paginilor, că nu făceam trecerea.



#6 akbar

akbar

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 69 posts

Posted 24 October 2013 - 20:34

N-am apucat să-l instalez, dar suna trist ce zici, Tudore.
@Cattus: Păi ai pierde o groază de timp învățând un program pe care nu-l folosești, de care nu ai nevoie. Rămâi la ceea ce stăpânești bine, mai ales că ai și viteză mare de lucru :)

#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 24 October 2013 - 20:56

Ei, n-ar fi mare lucru să învăț, mai ales că unele funcții tip DTP limitat nu-s rele, am mai folosit Pages așa, cînd n-aveam ce face. Dacă o aplicație îmi place și îmi e utilă nu ezit să o adopt.

Nisus și Mellel bat însă la poponeață pe Pages la funcțiile find-replace etc. 



#8 vizitator

vizitator

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 42 posts

Posted 25 October 2013 - 17:02

Părerea mea este că actuala versiune de Pages este o aplicație COMPLET NOUĂ, scrisă de la zero, nu updatarea celei vechi. Dacă o privim din această perspectivă, atunci lucrurile se văd altfel. Este un fel de Segap [citiți de la coadă la început] v. 1.0, pt convenție numerotată în continuare.
Cred că un programator își poate da seama mai bine dacă am dreptate sau nu.

#9 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 25 October 2013 - 17:10

Evident, sunt aplicații noi. Au luat aplicațiile iWork de iOS și le-au portat pe Mac. Dacă asta ar fi fost prima versiune de iWork, un 1.0 lansat simultan pentru Mac, iOS și iCloud, atunci probabil că toată lumea ar fi avut o impresie bună. Problema e că vorbim despre Pages 5.0, care e mai slab decât Pages 4.x.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users