Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Noua suită iWorks


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 October 2013 - 00:01

Am descărcat și eu noile versiuni de Pages și Numbers (cu Keynote nu prea am ce face).

 

Pages m-a cam dezamăgit la început pentru că noua interfață arată prea simplist în comparație cu cea veche... Ca și cum cei de la Apple i-ar fi redus mult din facilități. Nu e chiar așa, dacă sapi puțin descoperi cam aceleași lucruri ca și în versiunea veche. Deocamdată nimic notabil în plus.

 

Cu Numbers nu am apucat să mă joc prea mult, dar oricum îl folosesc destul de puțin și numai pentru niște tabele simple.



#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 October 2013 - 00:43

Template-urile din Pages sunt frumușele. Este totuși un lucru mare să poți face niște documente arătoase, fără să te pricepi prea mult la  design.

 

Îmi place cum comunică între ele versiunile de Pages pentru Mac și iOS: modificările se transmit de pe un device pe altul în câteva zeci de secunde.

 

Pages pe iOS are aceleași template-uri ca și pe Mac. În rest nu prea a avansat față de versiunea anterioară.



#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 October 2013 - 10:29

Pages s-a maturizat, în sfîrșit, astfel că devine cel mai serios concurent al aplicațiilor specifice pt lingviști, dialecticieni și etimologi, cum sînt și eu. Se pot scrie acum texte cu diacritice combinate, pînă ieri posibile doar cu aplicații precum Nisus și, numai cu fonturile OT, cu Mellel. Pages devine acum concurentul serios al celor două, astfel că mă gîndesc serios să trec la Pages, care are și alte avantaje de tip DTP. Nu am nevoie de DTP de înaltă clasă, ci doar să inserez frumos poze ori desene în texte. 

Iată dovada maturității.

Attached Images

  • Screen Shot 2013-10-23 at 11.17.24.png


#4 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 October 2013 - 10:35

Pentru cei care folosesc intens iWork '09: nu vă grăbiți să ștergeți versiunile vechi, că s-ar putea să aveți nevoie de ele în continuare. Upgrade-ul la noul iWork nu le șterge automat, așa că le puteți folosi în paralel.

 

Au dispărut câteva facilități din Pages: rigla verticală, mail merge, outline view.

 

Formatele de fișiere ale noilor programe din iWork nu sunt compatibile cu iWork '09 (dar există posibilitatea de a exporta pentru versiunile vechi)



#5 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 October 2013 - 10:56

A dispărut din Pages posibilitatea de a conecta căsuțele de text între ele astfel încât textul să curgă dintr-una într-alta. Ăsta e un pas înapoi mare, din păcate.



#6 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 October 2013 - 11:11

Nu se mai pot pune imagini sau alte obiecte în tabelele din Pages! Ăștia sunt nebuni, au scos toate facilitățile avansate din Pages pentru Mac! Bănuiesc și motivul: pentru a "îmbunătăți" compatibilitatea cu Pages pe iOS.

 

Jalnic. Ar trebui să-și ceară scuze pentru comparația cu Microsoft Office de la keynote-ul de aseară.



#7 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 October 2013 - 12:05

Nu se mai pot pune imagini în antetul paginilor.
Am așteptat noul iWork atâția ani, pentru ce?
Mai nasol e că toate documentele cu facilități "avansate" făcute în Pages '09 sunt distruse la deschiderea în Pages-ul nou.

#8 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 October 2013 - 13:04

Nu mai există nici liniile de ghidare (guides) în Pages.



#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 October 2013 - 15:03

Da, cam mulți pași înapoi. Mai adaug unul: nu importă rtf, pur și simplu spune că nu poate. RTF era doar formatul interchange starndard, nu? REzolvă o problemă specială pt lingviști, dar face x pași înapoi pt uz mult mai frecvent? Ciudat...



#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 October 2013 - 15:23

Nu se mai pot pune imagini sau alte obiecte în tabelele din Pages! Ăștia sunt nebuni, au scos toate facilitățile avansate din Pages pentru Mac! Bănuiesc și motivul: pentru a "îmbunătăți" compatibilitatea cu Pages pe iOS.

 

Jalnic. Ar trebui să-și ceară scuze pentru comparația cu Microsoft Office de la keynote-ul de aseară.

Tudore, ești sigur? Nu am acum timp de teste mai adînci, dar am făcut un tabel și am pus în el un screenshot și merge perfect. Cel mai mare deranj pt mine este importul rtf-urilor, este formatul în care am aproape toate documentele, lucrez cu Nisus. Este interesant/ciudat că un document Nisus rtf salvat ca .doc e văzut tot ca rtf! Să fie hibă în Nisus? 



#11 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 October 2013 - 16:01

Tudore, ești sigur? Nu am acum timp de teste mai adînci, dar am făcut un tabel și am pus în el un screenshot și merge perfect. 

 

Dacă tragi o poză în celula de tabel, poza este pusă ca fundal, nu ca obiect, iar textul din celulă apare –evident– peste poză. Ce nu mai merge în Pages 5.0 este să pui în celule imagini sau elemente grafice sub formă de obiecte.



#12 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 October 2013 - 16:08

Iată un exemplu de document cu obiecte în tabel, făcut cu Pages '09. Pages 5.0 scoate toate obiectele din tabel, pentru că nu le suportă.

 

 

Attached Files



#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 October 2013 - 20:05

Dacă tragi o poză în celula de tabel, poza este pusă ca fundal, nu ca obiect, iar textul din celulă apare –evident– peste poză. Ce nu mai merge în Pages 5.0 este să pui în celule imagini sau elemente grafice sub formă de obiecte.

Da, corect, așa e, e fundal.



#14 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 October 2013 - 20:09

Pe forumul Apple lumea e foarte dezamăgită de noul Pages. S-a făcut și o listă cu facilitățile scoase.

Lucrez puțin cu Numbers și nu mă pot pronunța, dar aud că și de acolo au scos mai multe chestii importante.



#15 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 October 2013 - 20:16

Da, cred că pt cei care au lucrat intens cu Pages modificările astea nu sînt bine venite, mai ales că nu e vorba de modificări de suprafață, ci esențiale. Eu am o privire de nou venit, care vede cu alți ochi problema.

P.S. Peter Breis e un flăcău deștept, știe multe limbi, nici româna nu-i e chiar străină, deci știe ce spune. Am schimbat și eu cu el niște idei.



#16 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 24 October 2013 - 18:43

Pages 5: An unmitigated disaster.

Presa Mac online (Macworld, etc.) văd că ocolește subiectul.



#17 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 24 October 2013 - 21:06

Da, le dau rău la poponeață. Eu am făcut greșeala și șterg versiunea vechi, nu știu de ce am senzația că, dacă o instalez, Mavericks nu mai vede updaterile vechi, te duce direct la suita asta nouă. Eu sînt mai departe de casă și nu am cum testa zilele astea, poți încerca să vezi dacă am dreptate?



#18 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 24 October 2013 - 21:25

Dacă pui versiunile vechi de iWork '09 și faci software update atunci cred că te va duce la astea noi.

 

Soluția e să descarci și să aplici manual update-urile pentru '09. Se găsesc toate pe support.apple.com. Cu ocazia asta le descarc și eu și le pun la păstrare, că poate o să mai am nevoie de ele la vreo reinstalare.



#19 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 25 October 2013 - 18:06

Da, clar, trebuie puse la păstrare, măcar un timp. Țin minte că am instalat vechea iWork 1-2 zile înainte de apară Mavs final și nu mi-a luat update-urile, am bănuit că pun ceva la care și am așteptat.

Există un update global al iWork 09 care să te ducă direct la versiunea de dinainte de 22 oct.?



#20 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 26 October 2013 - 14:55

Mie mi-a pastrat si versiunile vechi dupa update. Le-a mutat intr-un folder numit iWork 09. Mentionez ca le-am cumparat din Mac AppStore. Dowloadeaza-le de undeva si faci un folder iWork 09 si le pui acolo. Nu ti le va updata, cata vreme le ai pe cele noi direct in /Applications. Nu vad nici o problema de etica sa le downloadezi din alte surse, cata vreme le-ai platit o data.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users