Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Sistem operare powerbook g4


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#21 axy

axy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 19 posts
  • LocationIasi

Posted 27 September 2013 - 18:02

il bag in utility disc si il ard si booteaza,nu?



#22 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 September 2013 - 18:05

Băgatu ca băgatu, secvența de ardere e importantă. Ce arzi? O imagine dmg ori faci copia unui alt disc? Băgatu și scosu nu rezolvă automat problema, ia spune tu ce ai la dispoziție și cu ce lucrezi, că văd că tot întrebi, dar la faptă nu treci.



#23 axy

axy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 19 posts
  • LocationIasi

Posted 03 October 2013 - 09:24

ma duc sa iau de la cineva un dvd rw extern si il conectez la powerbook g4 asta a meu care merge si ard o imagine dmg din DISK UTILITY si apoi tre sa booteze,nu?



#24 axy

axy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 19 posts
  • LocationIasi

Posted 03 October 2013 - 10:29

nu merge dnici cu dvd rw extern am incercat si cand bifez sa dau burn de pe el nu vrea sa il arda il schimba



#25 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 October 2013 - 13:43

nu merge dnici cu dvd rw extern am incercat si cand bifez sa dau burn de pe el nu vrea sa il arda il schimba

Nu poți boota din imagine dmg direct, trebuie restaurată fie pe un disc (musai firewire pt PPC, USB sau firewire pt intel, la ultimele modele face boot și din thunderbolt), fie pe un DVD. Dacă nu spui ce faci și cum faci, te chinui degeaba, mai bine ai citi ABC-ul instalării sistemului decît să o iei otojbira pe cîmp.

 

Apoi, arderea unui disc de boot, respectiv restaurarea lui de pe o imagine sau de pe alt DVD sau de pe alt Flash sau de pe alt disc are și ea normele și pașii ei. Spune ce ai și cum faci ca să te putem ajuta. Astea nu se fac prin copiere de colo-colo ca și cum ai copia filme sau doc-uri.



#26 axy

axy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 19 posts
  • LocationIasi

Posted 03 October 2013 - 20:28

am vandut mac-ul meu care il aveam ca imi facea figuri si am ramas acum cu asta care ii trebe leopard pe el ma poate ajuta cineva cu un dvd bootabil cu leopard?sa il fac odata la mine in oras nu are nimeni mac-uri



#27 axy

axy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 19 posts
  • LocationIasi

Posted 03 October 2013 - 20:59

sau poate e cineva din iasi care are un dvd cu leopard pt power pc platesc



#28 axy

axy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 19 posts
  • LocationIasi

Posted 03 October 2013 - 20:59

nu stiu unde in alta parte sa cer ajutorul



#29 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 October 2013 - 21:36

Leopard versiunea retail (generică) și PPC-Intel, de altfel singurul sistem compatibil cu ambele procesoare. Trebuie să ai un DVD boot sigur bun, altfel te chinui. Dacă ai alt mac cumva, poți face un disc boot, dar – atenție – trebuie DVD dl care, în multe cazuri, nu e citit de unitatea optică a unui PPC (deși citește DVD dl ștanțate în fabrică, dar alea au altă tehnologie). Nu arde dmg pe Windows căci nu va merge. Încearcă să găsești un ieșean cu un alt mac, fie și intel, să poți face un sistem de boot în target mode.

Ce mac ai, ce model, ce tip; ce ai la dispoziție? un disc extern? dacă ai conexiune firewire, e un mare pas înainte. Cu ce ai încercat să instalezi și nu ai reușit? Dacă nu dai detalii, e greu să te ajutăm. Dar, cel mai bine, găsește un mac prin oraș, trebuie să găsești.



#30 axy

axy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 19 posts
  • LocationIasi

Posted 03 October 2013 - 23:06

mda o sa mai caut dar nu am auzit la nimeni sa aiba,am incercat sa ard si nu merge cand bifez pe dvd rw extern sa ard imi schimba la combo,cateodata il recunoaste cateodata nu dvdrw extern, da mi-a spus un prieten ca pot face din windows o imagine .iso cu leopard sa o fac la 4 sau 8 x viteza de scriere cu nero si o sa mearga sa instalez...



#31 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 October 2013 - 10:59

Poți face iso în Windows, dar presupun că alea sunt versiuni hackintosh pt PC-uri, am toate motivele să cred că nu va merge. E adevărat că unii fac imagini .iso/.toast care s-ar putea să meargă arse și în Windows. Calea aleasă, plină de inovații și repetarea unor erori, este – de regulă – sortită eșecului. Dar... cine știe...



#32 axy

axy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 19 posts
  • LocationIasi

Posted 04 October 2013 - 12:39

dar nu ma poate ajuta cineva sa fac un dvd bootabil pt mac din windows cu team viewer?



#33 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 October 2013 - 17:15

TEam Viewer este un procedeu de file share, cum să faci un boot disc în felul ăsta? Cum vezi problema? Explică-mi. 



#34 axy

axy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 19 posts
  • LocationIasi

Posted 05 October 2013 - 06:41

sa intre cineva in pc la mine si sa imi faca dvd eu il bag doar in dvd rw ca asa nu ma pricep 



#35 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 05 October 2013 - 08:43

axy, vezi că sigur merge și în Windows să faci DVD bootabil dintr-un DMG. Cineva mi-a zis că și Nero știe, dar dacă nu merge cu Nero atunci încearcă PowerISO sau Transmac.



#36 axy

axy

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 19 posts
  • LocationIasi

Posted 05 October 2013 - 12:14

ok am sa incerc atunci cu powerISO sau transmac,am fost cu el in iasi la 3 service-uri de laptop si au spus ca nu au sistem de operare pt el






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users