Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Parallels Desktop


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Tiberiu

Tiberiu

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 36 posts
  • LocationBucharest-ROMANIA

Posted 30 January 2010 - 13:20

in primul rand... ce este acela Windows? Am mai auzit termenul acesta undeva :rolleyes:

#2 Tiberiu

Tiberiu

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 36 posts
  • LocationBucharest-ROMANIA

Posted 30 January 2010 - 13:24

Folosesc pe Mac Mini P.Desktop.
am un soft vechi de evidenta (se poate inlocui dar sunt obisnuit cu el de ani de zile) si cu acela tin evidenta pacientilor.
Am instalat p.desktop + sistemul acela de operare care incepe cu w.
Rulez doar softul respectiv. Merge foarte bine.
nu vad w-ul doar deschid fereastra cu softul de evidenta.
singurul inconvenient ca la restart astepti cateva minute.
dar nu am oprit mac miniul de luni de zile doar pt update cate un restart

#3 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 30 January 2010 - 16:18

Tot pe Mac mini am și eu un Parallels, cu 3 instalări separate de Windows pentru diverse teste. Mere brici!

#4 Andrei Bechet

Andrei Bechet

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 487 posts
  • LocationMünchen (Germania)

Posted 30 January 2010 - 19:39

eu am prin vmware, pentru ceva programe la facultate (pe care nici nu prea le folosesc sincer :P), dar sunt multumit. Oricum o sa vreau sa emulez si solaris (sunt curios sa vad si eu cu ce sa mananca).

#5 Gabi

Gabi

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 129 posts
  • LocationIlfov

Posted 30 January 2010 - 20:28

Windows mai folosesc si eu foarte rar pt ca am un program facut special pt ce lucrez eu (un acad in miniatura 4mb),in rest nu prea ma mai intereseaza , il deschid foarte rar.

#6 Biohazard

Biohazard

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 120 posts
  • LocationTimisoara

Posted 31 January 2010 - 11:42

nu folosesc paralles desktop, dar mai incarc din cand in cand bootcamp pt a ma juca in catia

#7 Andrei

Andrei

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 02 February 2010 - 21:18

folosesc windows vista pe un laptop PC ce il tin in bucatarie. este ideal atunci cand iti bei cafeaua dimineata si vrei sa fumezi fara sa imbacsesti cu fum un calculator bun (apple).

nu mi-a facut niciodata nici o prooblema, functioneaza si se misca perfect! mentionez ca in afara de windows nu mai am instalat altceva decat mozilla!

#8 Andra

Andra

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 110 posts
  • LocationCâmpina

Posted 12 March 2010 - 22:37

Si eu foloses parallels pentru cateva programele pe care nu le gasesc pe mac (printre care borland C :lol: ), merge f bine... oricum le folosesc suficient de rar incat sa nu imi faca probleme :lol: .

#9 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 12 March 2010 - 23:02

eu am windows cu bootcamp,il folosesc numai pentru jocuri si alea foarte vechi care nu cer prea multe resurse.
parallels cred ca mi-ar fi bun dar astept sa prind un bundle cu parallels sau vmware :)

#10 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 17 March 2010 - 22:40

tocmai mi s-a indeplinit dorinta astazi :)
am cumparat bundle-ul de pe macupdate ce contine parallels 5 si sunt foarte multumit,am folosit vmware 3 si vreau sa spun ca parallels este cu mult peste.

#11 GABBO

GABBO

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 17 posts
  • LocationBrasov

Posted 31 May 2010 - 21:41

Inca nu am incercat Parallels, in schimb folosesc Windows prin VMWare; nu ruleaza excelent (imi trebuie pentru Cakewalk si FL Studio, care nu au versiuni de MacOSX).
Prin Bootcamp stiu ca Win ruleaza la capacitate maxima, insa nu reusesc sa imi fac partitie separata pe care sa imi pun OS-ul lui Gates, pentru ca imi ingheata MBP-ul in timpul partitionarii (aceeasi soarta si cu Disk Utility).
Asa ca ma gandesc sa imi pun Parallels, dar mai inainte as vrea sa stiu de la cei care-l utilizeaza deja, cu cat (sau daca) este mai "breaz" decat VMWare?

Edited by GABBO, 31 May 2010 - 21:45.


#12 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 31 May 2010 - 21:44

Am folosit si vmware si parallels si sunt de parere ca parallels 5 este mai ok,sunt multumit.

#13 GABBO

GABBO

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 17 posts
  • LocationBrasov

Posted 31 May 2010 - 22:59

...parallels 5 este mai ok,sunt multumit.


Ai putea sa imi spui vreo diferenta notabila dintre cele doua?

Edited by GABBO, 31 May 2010 - 23:00.


#14 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 31 May 2010 - 23:10

Pai de exemplu la parallels daca introduc un stick usb apare un screen si te intreaba unde il vrei montat,in osx sau in windows.
Ai mai multe moduri faine de afisare la view,modul crystal,coherence sau full screen,ai antivirus inclus in licenta parallels,parca kaspersky.

#15 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 01 June 2010 - 09:18

Pai de exemplu la parallels daca introduc un stick usb apare un screen si te intreaba unde il vrei montat,in osx sau in windows.
Ai mai multe moduri faine de afisare la view,modul crystal,coherence sau full screen,ai antivirus inclus in licenta parallels,parca kaspersky.


Şi VMWare Fusion 3.1 te întreabă, când bagi un stick sau orice device pe USB, unde să îl monteze, în Mac sau în Windows. Şi VMWare are ceva trial pentru McAfee, dar nu l-am încercat. Modurile de afişare din Parallels mi se par redundante. Eu prefer să am guest-ul în full-screen, setat în al doilea workplace. Spaces + VMWare = Love.
Da, sunt fan VMWare, am încercat şi Paralles, dar sunt prea obişnuit cu VMWare din trecut, de pe Windows/Linux, aşa că îi rămân fidel. Am citit că ultima versiune are ceva îmbunătăţiri la viteză, mai ales pentru aplicaţiile accelerate 3D, nu am apucat să testez.
Parallels oferă discount utilizatorilor de VMWare Fusion, asta e o diferenţă care îmi place la ei, că reciproca nu e valabilă :)

Edited by Wally Schirra, 01 June 2010 - 09:19.


#16 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 01 June 2010 - 09:22

Parallels nu ofera trial ci antivirus pentru 1an si parallels 5 este fiarte rapid.

Edited by boboc, 01 June 2010 - 09:23.


#17 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 06 June 2010 - 09:36

Ok, am urmatoarea problema, de fapt sunt in dubiu.....Tot incerc sa instalez o harta a Europei intr-un tomtom si asta o fac cu windows.......problema e ca eu trebuie sa activez harta cu un activator insa primesc urmatoarea eroare, cea din screen.......Exista vreo posibilitate ca windows folosit de mine prin parallels sa nu recunoasca formatul fisierelor pe care le folosesc ( care apropo sunt fisiere .meta ) ?

Attached Images

  • Screen shot 2010-06-05 at 2.08.18 PM.jpg


#18 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 06 June 2010 - 20:38

Pina la urma am facut operatiunea de activare cu un win 100 % pe care il am in casa....a mers, deci concluzia mea este ca win face figuri !!!




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users