Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Autonomie Baterie


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 28 March 2013 - 18:29

Salut,

Are cineva idee cum se poate face să-ți arate autonomia bateriei în loc de procente în bara de sus?

2. Cum se numește bara de sus? :)



#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 28 March 2013 - 21:08

1. Până la Lion (inclusiv) puteai să alegi ce vrei să-ți afișeze la statusul bateriei: procentaj sau timp rămas. În Mountain Lion au scos opțiunea pentru timp. Poți încerca SlimBatteryMonitor.

 

2. Bara de sus =  menu bar



#3 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 28 March 2013 - 21:53

Mulțumesc



#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 March 2013 - 23:27

Mulțumesc

Păi procentul e mai relevant decît timpul rămas, care e variabil în funcție de media consumului din ultimele minute. Dacă bagi un DVD în unitate sau activezi BT, consumul mediu crește și indică mai puțin timp, procentajul e procentaj, cînd vezi că ajunge la 20 % intri în alteră, la 10 % bagi cablul. Reține că o dată pe lună e bine să golești complet bateria pînă pică singur în somn, evident avînd grijă să nu ai niciun proces critic după ce vezi că afișează 5 % baterie.



#5 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 29 March 2013 - 07:51

Mereu îl las până la 1% și apoi îl pun la încărcat.

Am instalat Battery Health și îmi arată current max: 6474 mAh, și îmi arată așa de când aveam 10-20 de cicluri. Ai idee de ce nu mai poate fi încărcat la maxim?

Observ că la battery charge îmi arată 5885 mAh, și am 90,8% 7:30 iar la bateria din menu bar îmi arată 95%, 8:12, de ce este această diferență?



#6 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 29 March 2013 - 08:10

Observ că la battery charge îmi arată 5885 mAh, și am 90,8% 7:30 iar la bateria din menu bar îmi arată 95%, 8:12, de ce este această diferență?

 

Pentru că procentajele alea sunt doar niște aproximări, iar modul de calcul diferă. Probabil că sistemul calculează într-un fel, Battery Health în alt fel.



#7 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 29 March 2013 - 12:25

Am înțeles, mulțumesc mult.



#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 29 March 2013 - 15:26

Battery Health ori Coconut Battery măsoară, mai ales, viața bateriei, respectiv cît din capacitatea de fabrică (100 %) are real, deoarece acest procent scade după primele folosiri și stă, la o baterie bună, între 92 și 98 %, un an-doi, apoi începe să o ia la vale tot mai repede.

Ceea ce vezi în bara de sus este încărcarea bateriei față de un 100 % real, chiar dacă, față de cap. de fabrică, este 80 %. Aplicațiile de acest tip sînt utile pt a vedea cam ce viață are bateria ta, în clipa cînd pică sub 60 % față de capacitatea inițială începi să te gîndești dacă nu e timpul să iei o baterie nouă, decizia ținînd de buzunar și de nevoia, reală, de autonomie pe baterie.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users