Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Probleme cu imprimanta


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 22 March 2013 - 23:26

Bună seara, 

Am o imprimantă Canon Pixma 250, și nu îmi dă voie să dau print two-sided, adică mi-o arată cu gri/inactiv. Prin tutoriale spune că acestă opțiune este valabilă dacă imprimanta suportă, iar în windows am putut print-at pe ambele fețe, fără nici o problemă. Are cineva vreo idee?

Mai mult în photoshop îmi apare odată opțiune print și supă că dau click pe ea, nu se întâmplă nimic cu imprimanta și nici nu îmi mai dă voie să îi mai dau, se face gri și în photoshop.



#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 22 March 2013 - 23:48

În primul rând verifică să ai cele mai noi drivere luate prin Software Update (deși bănuiesc că le ai deja).

Poți încerca apoi driverele luate de pe situl Canon.com. Caută acolo modelul tău de imprimantă și vezi că au drivere pentru OS X.



#3 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 23 March 2013 - 00:05

Am cele mai noi drive-re instalate automat, apoi am intrat pe site-ul canon și am luat driverele de acolo, dar ultima versiune de os disponibilă este 10.6.



#4 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 24 March 2013 - 09:00

Asta e imprimanta?

image.jpg

#5 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 24 March 2013 - 16:56

Pe site-ul din Europa nu sunt decât pentru 10.5-10.6, sper ca astea să meargă. Mulțumesc mult.



#6 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 24 March 2013 - 17:38

Am instalat driverele noi, și în continuare am aceleași probleme: nu pot da print din photosop, și nu pot da print two-sided. Vă rog să spuneți orice idee care ar putea rezolva problema între pc și imprimantă. 



#7 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 25 March 2013 - 09:09

Deschide aplicația Console, apoi dă un print din Photoshop și vezi dacă apare vreun mesaj de eroare în Console.

#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 26 March 2013 - 15:21

Ești sigur că modelul tău de imprimantă are double-sided printing? eu am o multi Canon MP 250 și nu are. Funcția există, dar este dimmed, deoarece acel model nu o suportă, deoarece nu o are. Scrie în documentație că are DSP? Am avut imprimantă cu DSP, era o HP, avea o cutiuță în spate unde se întorcea hârtia. Ești sigur că și imprimanta aia a ta are așa ceva?

 

Eu zic, din ce văd, că nu are așa ceva și nu poți face DSP la modul direct, ci - cum fac și eu - indirect, adică (ex. cu document lung):


- printez pag. 1-20 și dau odd pages only, normal order
- scot paginile afară și le inversez cu capul încolo, așa cum ies
- dau acuma pag. 1-20, even pages, reverse order

 

Acuma am pag. 1-20 printate pe ambele fețe.


Probleme care apar: imprimanta apucă 2 pagini odată și s-a dus pe copcă restul.

 

P.S. Deci, să rezum: DSP este activ numai dacă și imprimanta are modulul care permite așa ceva, dacă nu permite, DSP este inactiv, cum e și logic, de altfel.



#9 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 26 March 2013 - 15:36

Adaug și eu o chestie pe care am citit-o recent undeva: în Windows unele programe pot printa automat pe ambele fețe, chiar dacă imprimanta nu are suport hardware pentru asta.

 

Și eu am un HP care știe DSP și da, a trebuit să-i instalez cutia aia din spate, care întoarce paginile.



#10 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 26 March 2013 - 18:12

La mine scotea inițial doar paginile impare, când le termina de imprimat îmi cerea să le întorc și să dau un OK că am întors ca în instrucțiunile arătate deasupra bubonului OK, apoi îmi imprima și pe celelalte, nu ar fi o problemă să scriu toate paginile cât print-ez fișiere cu număr mic de pagini, dar dacă am fișiere mai mari... e complicat...



#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 26 March 2013 - 19:29

La mine scotea inițial doar paginile impare, când le termina de imprimat îmi cerea să le întorc și să dau un OK că am întors ca în instrucțiunile arătate deasupra bubonului OK, apoi îmi imprima și pe celelalte, nu ar fi o problemă să scriu toate paginile cât print-ez fișiere cu număr mic de pagini, dar dacă am fișiere mai mari... e complicat...

 

 

La mine scotea inițial doar paginile impare, când le termina de imprimat îmi cerea să le întorc și să dau un OK că am întors ca în instrucțiunile arătate deasupra bubonului OK, apoi îmi imprima și pe celelalte, nu ar fi o problemă să scriu toate paginile cât print-ez fișiere cu număr mic de pagini, dar dacă am fișiere mai mari... e complicat...

Bun, deci nu are modul DSP, ci —din soft — te punea să le faci pe impare, apoi pe pare, după ce inversai hîrtia. Sigur, ar fi mai simplu să ai din soft comanda asta, dar ți-am spus mai sus cum se face pe orice imprimantă, chiar dacă softul nu are inclusă funcția. De fapt, dacă nu are modul DSP, softul face automat ce am scris eu mai sus, șpilul este că o serie, impară în exemplul meu, merge cu paginile normal, cealaltă serie pe reverse, la pare în exemplul meu. Evident, se poate și invers.

Nici nu știam să unele softuri permit treaba asta, dacă imprimanta nu are modul pt DSP.



#12 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 27 March 2013 - 10:24

Scuze nu văzusem toate postările tale... Scuze

În Windows opțiunea cu întorsul paginii se numește Duplex, și făcea ea treaba liniștită.

Am înțeles metoda ta și am s-o folosesc; imprimanta mea nu apucă câte două pagini odată, deci pot printa liniștit și așa cum ai spus tu. Mulțumesc mult



#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 March 2013 - 12:11

Am înțeles. Deci unele drivere în Win au opțiunea asta, utilizatorul urmînd doar să întoarcă hîrtia. Da, e o ușurare. Reține că, după învîrtire și reluarea procesului pe partea cealaltă, albă, hîrtiile pot fi apucate, din eroarea mecanismului, cîte 2, după cum pot fi apucate aiurea și la prima serie de imprimare. Dar asta o vei constata văzînd și făcînd.



#14 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 27 March 2013 - 15:22

De pe Windows am scos de cel puțin 3 ori fișiere de 100 sau 200 de pagini, deci 50 sau 100 de foi și niciodată nu mi s-a întâmplat să se tragă câte două. Am avut înainte o imprimantă de la HP și cu aia mai pățeam și cred că făcea așa pentru că băgasem carton (pentru cărți de vizită) și de atunci a apărut problema cu trasul mai multor pagini. Mulțumesc.

Din soft-ul de la Canon este opțiune pentru curățat cartușele, rolele și încă o chestie, nu mai rețin pentru ce și o dată pe lună le curăț. Am încercat și merge și de pe mac. 



#15 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 March 2013 - 21:15

Da, astea-s chestii de drivere. Dacă funcția asta nu există pe Mac OS X, înseamnă că driverul nu o include. Dacă stau să mă gîndesc, cred că e posibil ca Apple să rezolve chestia la nivel de sistem, pt orice imprimantă, cu condiția ca utilizatorul să întoarcă hîrtia.

Oricum, pt mine asta e chestie secundară, eu folosesc metoda asta de ani și merge fără cusur. 






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users