Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Mac book upgrade de la 10.5.8 la 10.7


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 andrei2306

andrei2306

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 05 February 2013 - 23:01

Salut an un Mac book care mi l-a dat de la munca are pe el instalat windows si os x 10.5.8 . Acum descarc de pe net os x 10.7 Lion bootable. Ce am de facut dupa asta. daca fac acest upgrade se piede tot din el si windows-ul pt ca nu vrea sa se piarda nimic ?? Astept raspunzi va multumesc



#2 Adrian.P

Adrian.P

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts
  • LocationOnesti/Bacau

Posted 05 February 2013 - 23:41

Da pierzi tot

#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 February 2013 - 23:47

Da pierzi tot

De ce răspunzi aiurea dacă nu știi ce răspunzi?



#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 February 2013 - 23:54

Salut an un Mac book care mi l-a dat de la munca are pe el instalat windows si os x 10.5.8 . Acum descarc de pe net os x 10.7 Lion bootable. Ce am de facut dupa asta. daca fac acest upgrade se piede tot din el si windows-ul pt ca nu vrea sa se piarda nimic ?? Astept raspunzi va multumesc

Ignoră ce a răspuns în doi peri Adrian.P, nu știe ce scrie. În primul rînd, nu poți face upgrade direct de la 10.5.8 la Lion, adică 10.7. Ori faci întîi upgrade #1 la Snow Leopard, adică 10.6., apoi la 10.7; ori instalezi prin formatarea partiției de Mac OS, cea de windows nu se șterge, numai că orice instalare este obligatoriu precedată de baclup. 

Ce înțelegi prin Lion bootable? În general, nu discutăm aici chestiuni ilegale legate de piratare. Lion legal este o aplicație ori un flash cu sistemul. Presupun că nu ai flasul. Acea aplicație conține installerul, care se poate face bootabil, numai că trebuie să-ți explic cum.

Ca atare, pașii sînt: 1. backup, obligatoriu înainte de orice instalare; cînd vă aud că nu faceți backup, iar după aia veniți și urlați că ați pierdut datele, îmi vine să vă trag palme, nu se lucrează așa; 2. dacă vrei să pui direct Lion peste Leopard, trebuie să formatezi partiția de Mac OS, vei pierde datele de acolo. Partiția de windows nu se va strica, dacă știi să lucrezi atent. Știi?

Ceea ce spun eu nu e greu, numai că nu se face așa. Fă întîi backup al celor două partiții. Pt asta trebuie să ai o aplicație de backup preferată? Ai? Partiția de windows ar trebuie salvată cu winclone sau măcar salvate fișierele importante, că de instalat poți instala W ulterior.

Revino dacă nu e clar.



#5 andrei2306

andrei2306

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 06 February 2013 - 00:42

partial am inteles ce ai zis maine intreb la munca daca au mountain lion cumparat si revin ok?



#6 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 06 February 2013 - 06:24

Dacă este un MacBook și vrei să pui Mountain Lion vezi mai întâi dacă poți pune ML-ul pe hardware-ul tău... nu toate MacBook-urile suportă upgrade la ML.



#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 February 2013 - 09:06

partial am inteles ce ai zis maine intreb la munca daca au mountain lion cumparat si revin ok?

Trebuie să faci așa: 1. te uiți ce model de mac ai (stînga sus la merișor, about this mac/more info), vezi ce scrie acolo; dacă nu te descurci, copiezi numărul serial și te duci la site-ul 

http://www.chipmunk....applemodel.html

pui acolo s.n. și-ți spune cînd s-a făcut macul tău. 2. cu aceste informații, știi ce sistem suportă maxim; dacă e din 2008 încoace, va suporta și ultimul, adică ML, dacă e anterior, te vei opri la Lion. 3. Faci rost de un disc extern pt backup; mac mac, formatul uzual este Extended Journaled (HFS+), nu se recomandă să faci backup pe alte formate, deoarece poți pierde unele informații; partiția de windows cu winclone pe un disc format NTFS sau MS-DOS, pe ultimul nu poți salva fișiere mai mari de 4 GB, știi asta, da? După ce ai făcut backup, poți face ce experimente vrei.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users