Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Playback fişiere .ts în Mountain Lion


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 szlaeyer

szlaeyer

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts
  • LocationBrașov

Posted 23 January 2013 - 12:44

Salutare!

 

Dacă nu ştiaţi, receiverul Humax HD2 de la RDS vă permite să înregistraţi ce se transmite pe un canal anume. În cazul meu, asta înseamnă meciuri de hochei.

 

Aici aveţi toate informaţiile cu ajutorul cărora puteţi activa funcţia [pe scurt, trebuie să conectaţi la el un hard disk, formatat NTFS].

 

Receiverul formatează din nou hardul conectat [musai cu alimentare proprie] în format ext3. Ca să-l puteţi vedea - şi ca să puteţi avea acces la fişierele video create -, folosiţi http://osxfuse.github.com/.

 

Odată fişierele copiate pe mac, se complică treaba. E adevărat că pot să iau un hard de 1-2-3TB [deşi unii zic că un hard de 2TB n-a fost citit, deci trebuie gândită/documentată un pic această achiziţie...] şi să ţin toate meciurile înregistrate pe el şi să mă uit la ele când am chef. Dar, totuşi, aş vrea să le scriu şi pe suport optic, că nu se ştie niciodată.

 

Însă, fişierele copiate nu le pot vedea cu nimic pe mac [VLC, Divx player, etc.]. Pun un sample la dispoziţie, rugămintea fiind ca, atunci când găsiţi un soft cu care se pot vedea, să-mi spuneţi şi mie. Aş prefera să le pot rula cu un soft, fără să le convertesc, ca să nu pierd din calitate [care mi se pare foarte bună].

 

În orice caz, accept orice sugestii, cu care, până la urmă, „îmi fac treaba”.

 

Mulţumesc!



#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 January 2013 - 18:12

Am încărcat fișierul tău în MediaInfo și-mi spune că e MPEG-TS (No PAT/PMT). Nimic altceva, nici cum e codat, nici dimensiunea, nici fps, nimic. Asta înseamnă că fie playerul e idiot și nu a scris acele informații în fișier, fie e vorba de un stream codat. Am încercat să-l repar cu TS Doctor pe Windows și nu a mers. Am găsit pe net mai multe infomații despre această problemă a receptoarelor Humax. Uite aici poate găsești ceva de ajutor.

 

PS: Am încercat să-l deschid în VLC cu opțiunea să folosească demuxerul ffmpeg (cică dă rezultate la unele TS-uri cu probleme). Nu a mers nici așa.



#3 szlaeyer

szlaeyer

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts
  • LocationBrașov

Posted 24 January 2013 - 10:53

Da, am încercat şi eu cu MediaInfo şi îmi scrie aceeaşi chestie. Din ce văd pe linkul dat de tine, e nevoie de custom firmware pentru a scăpa de criptare:

 

Custom firmware

 

If you install the custom firmware and install the right packages, then:

  • High definition recordings can be treated in the same way as standard definition, i.e. decrypted on copy to external disk and streamed without DTCP;
  • Decryption on copy can be achieved with a virtual disk (much faster);
  • Recordings can be automatically decrypted in-place as a background task;
  • Selected recordings can be decrypted in-place via the web interface;
  • The HDR software can be temporarily loaded onto the HD in order to decrypt recordings.

 

Deci, e cam naşpa. Deocamdată, rămâne opţiunea cu hard extern mare şi făcut back-up pe suport optic fără a umbla la fişiere. Când se umple hardul şi trebuie să şterg ceva, rămâne back-up-ul, iar dacă vreau să văd ceva din back-up îl copiezi, pur şi simplu, înapoi pe hardul extern.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users