Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Cum se creaza o unitate fusion drive

fusion drive

  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 criss001

criss001

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 44 posts
  • LocationOliva Valencia

Posted 07 January 2013 - 10:45

Buna .Am gasit un Tutorial cum putem instala fusion drive in oricare  mac.Las si linkul si sper sa fie de ajutor ...http://www.applesfer...ad-fusion-drive



#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 07 January 2013 - 15:28

Un tutorial în limba engleză găsiți aici.

Deci e vorba despre unirea virtuală a unui disc SSD cu un hard disc clasic, pentru a crea un pseudo-Fusion-drive. Sunt curios dacă performanțele sunt aceleași ca la un Fusion drive adevărat. Dacă Fusion drive-ul de la Apple se bazează și pe o soluție hardware, atunci probabil că nu. Dacă e realizat doar la nivelul sistemului de fișiere, ca aici, atunci n-ar trebui să existe diferențe.



#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 February 2013 - 17:18

Un tutorial în limba engleză găsiți aici.

Deci e vorba despre unirea virtuală a unui disc SSD cu un hard disc clasic, pentru a crea un pseudo-Fusion-drive. Sunt curios dacă performanțele sunt aceleași ca la un Fusion drive adevărat. Dacă Fusion drive-ul de la Apple se bazează și pe o soluție hardware, atunci probabil că nu. Dacă e realizat doar la nivelul sistemului de fișiere, ca aici, atunci n-ar trebui să existe diferențe.

Pare destul de clar și de simplu din command line. totuși, aș zice că așa ceva se recomandă numai dacă SSD-ul are, să zicem, 32 GB, dacă are 64 sau mai mult, nu are rost, e mai sănătos să pui SSD-ul ca disc de sistem și pt aplicațiile care musai trebuie să fie acolo, iar restul aruncat pe discul 2, cel clasic rotativ. 

Autorul nu spune, dar mă întreb eu, că n-am ce face: dacă vrei să pui Windows, cum se procedează? Merge prin metoda asta să rulezi Boot Camp? Sau musai pe SSD și/sau pe al doilea disc? 

Nu e oare mai riscant să pierzi date în acest fel, dacă se bușește unul din cele două discuri decît dacă le lași separate?



#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 February 2013 - 20:27

L-am întrebat pe flăcăul cu pricina cele de mai sus și el spune că, din contra, cea mai bună performanță se face cu discurile „fusionate”. Interesant. L-am mai întrebat de Boot Camp, dar nu a testat. Citiți acolo ce zice tomasz.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users