Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Extensie Autocorrect

autocorrect

  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 22 November 2012 - 21:05

Salut,
Sunt nou posesor de MacBook, și mi se pare că m-am pus prima oară în fața unui calculator... dar îmi place foarte mult și indiferent ce probleme voi întâmpina nu mă mai întorc la vechiul sistem de operare.

Am o întrebare, am căutat mult răspunsul pe Google, dar nu m-a ajutat, m-ar interesa care este ce extensie au fișierele pentru autocorrect și unde se găsește folder-l cu pricina, nume...

Vă mulțumesc anticipat!

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 November 2012 - 22:00

Dacă pricep ce dorești, ai dori să ai corector de texte și mai dorești un autocorrect, da? pe română? pe alte limbi? numai pe engleză?
fii mai clar un pic și se rezolvă.

#3 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 25 November 2012 - 22:57

Am corector ortografic pentru română, și aș vrea și autocorect. Sau e posibil să fie alta problema... Deci am corectare ortografică română (îmi subliniază greșelile, iar dacă duc cursorul la sfârșitul cuvântului îmi arată o listă de unde să aleg), dar când era autocorrectul în engleză mi le schimba singur, acum nu, sau ar trebui mai întâi să îl „învăț”.

Scuze pentru detalierea proastă din primul post.



#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 25 November 2012 - 23:41

În primul rînd, ce aplicație folosești? În esență, multe se comportă la fel ca și cele din sistem, totuși… Pentru aplicațiile bazate pe Cocoa, adică cele mai multe, te duci la System Preferences/Language and Text/ și bifezi ca în atașament.

Attached Images

  • Screen Shot 2012-11-25 at 23.40.20.png


#5 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 27 November 2012 - 08:23

Folosesc autocorrect-ul lui, în care am pus și limba română (am mai pus câteva fișiere, 5 cred), acum mă grăbesc foarte tare și nu mai caut, dar revin și spun și extensiile.
Bifasem „correct spelling automatical”, dar tot nu îmi înlocuiește cuvântul greșit. La iPhone îmi apare propunerea lui și dacă dau „space” îmi corectează singur.
Dacă știi vreun program care să poată face asta te rog spune-mi-l.
Îți mulțumesc că îți bați capul cu mine.

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 November 2012 - 08:59

Tot nu mi-ai spus ce aplicație/aplicații folosești. Nu cred că autocorrect funcționează cu orice aplicație în cazul limbii române, pentru asta cred că fișierele corectorului trebuie să includă scriptul pt așa ceva. Mac OS X nu se comportă identic lui iOS, deși tendința este de a le unifica.

#7 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 27 November 2012 - 09:16

COPYING.GPL
COPYING.LGPL
COPYING.MPL
description.xml
Dictionaries.xcu
hyph_ro_RO.dic
manifest.xml
META-INF
README_EN.txt
README_RO.txt
ro_RO.aff
ro_RO.dic
th_ro_RO_v2.dat
th_ro_RO_v2.idx
Astea sunt toate fișierele care le-am copiat în /Library/spelling, din System preference>Linguage & Text> Text și acolo am lăsat la Spelling Română.
Nu folosesc nici o altă aplicație.

#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 November 2012 - 11:12

Cum adică „nu folosesc nicio altă aplicație”? Păi pe ce testezi spellingul și autocorectarea?
Acestea este folderul de LibreOffice/OpenOffice, din acest folder sisemul folosește, de fapt, doar două fișiere, cele cu extensia .aff și .dic, restul le pui degeaba. Fișierul hyph_ro_RO.dic cred că funcționează doar în LibreOffice, nu în afara lui, celelalte fișiere sunt pt toate aplicațiie bazate pe Cocoa (TextEdit, Pages, Nisus, Mellel), inclusiv LO/OO, care corectează și cu ele puse în /Library/Spelling.
Dar, repet, nu cred că pe RO merge autospelling, dar poate nu știu eu ceva. Merge însă frumos sublinierea cu roșu.

#9 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 27 November 2012 - 11:42

Folosesc Office word 2011. Celelalte îmi fac menu-ul în limba română, dacă selectez la limbă

#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 November 2012 - 12:20

Păi și cum faci corector de RO pe Word?! Că ăsta este taman singura aplicație care NU face corectare pe ro, folosește modulul lui de corectură!
Ca să ai corectură pe RO trebuie una din aplicațiile enumerate mai sus, dar nu Word. Cel puțin pînă la versiunea actuală, MS folosește alt motor de corectură decît arhitectura Cocoa a sistemului.

#11 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 27 November 2012 - 12:57

Nu am știut, dar, de ce îmi execută în office text substitions?

#12 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 November 2012 - 21:23

Nu știu, nu am idee, nu prea folosesc aplicația asta, nu în ultimul rînd deoarece am nevoie de lucru ușor cu mai multe limbi rare. Wordu de mac se justifică doar dacă faci schimb frecvent de documente .doc ori docx cu uindăuziști, altfel nu are rost, sînt aplicații mult mai bine mulate pe Mac OS, să zic așa.
Oricum, după cum bine poți observa dacă studiezi lista de limbi suportate în Word, Romanian nu apare. Apar acolo niște limbi din zonă (bulgară, cehă etc.), dar eu nu cred că are suport real pt limbile astea, poate doar dacă instalezi ceva suplimentar.
Oricum, fișiere de spelling din OO/LO trebuie să arate ca în atașament.

Attached Images

  • Screen Shot 2012-11-27 at 21.26.16.png


#13 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 28 November 2012 - 16:32

Sunt stagiar, iar maestra mea abia lucrează în office, avem nevoie de documente care să poată fi citite și modificate de ambii din noi, iar un alt argument este ușurința la listare, majoritatea documentelor sunt făcute și listate la copycenter-uri sau la imprimanta de acolo și nu știu ce formate citește pc alea, dar office-ul îl citește cu siguranță. Și dacă le-ași face în pdf ar fi foarte complicat de reeditat.
Ce programe mi-ai recomanda unul în care să pot lucra cu ușurință și unul pentru a împăca problemele pe care le-am enumerat anterior?

#14 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 28 November 2012 - 16:42

Și mai am o întrebare, știi cumva cum pot afla sau dacă pot afla care e HDD cel mai mare pe care-l pot pune pe el?

#15 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 November 2012 - 22:16

Nu PDF, evident, asta e o formă finală a unui document. Dacă se plimbă frecvente de colo colo, între mac-uri și PC-uri, suita Office e desigur cea mai bună. Dacă e vorba numai de fișiere text, atunci suita Apple iWork cu export ca rtf ori ca doc e bună și mulată pe Mac OS. Eu folosesc Nisus, într-o vreme și Mellel, dar am nevoi specifice pt texte multiscript (lingvistică + diverse limbi). Sigur, suita LibreOffice, care e gratuită.
tot ce menționez eu aici au versiuni descărcabile care rulează normal timp de 30 de zile, suficient pt a-ți da seama dacă se potrivesc sau nu nevoilor tale/voastre. Formatul rtf este citit pe orice platformă.

Nu mă pricep tare aici, dar cred că cel mai mare disponibil, adică 1 TB, e instalabil pe orice MB. Ți-al recomanda, totuși, un hibrid la 750 GB sau un disk la 750 GB și 7200 rpm. Vezi să nu fie mai gros de 9,5 mm, dar sînt cazuri rare să fie la 12 mm.

#16 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 29 November 2012 - 08:03

Mulțumesc mult.
Am să le încerc pe toate și am să mă hotărăsc, am să încerc să iau un text lucrat într-unul din aceste programe și să îl mut în office să văd cu ce o să rămân și revin să spun rezultatele experimentului aici.
Mulțumesc încă odată.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users