Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

compatibilitate mac os

compatibilitate

  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 wydbliss

wydbliss

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 14 November 2012 - 19:43

Salut!

As dori sa stiu si eu daca urmatoarele piese sunt compatibile pt instalare si rularea mac os si ce varianta sa falosesc. Multumesc

Procesor i7 2600
Placa de baza Msi z68 GD55
Placa video stiu ca este compatibila ca am luato dupa un sistem mac
ram corsair 8gb 1333 frecv.
si un hdd 250 maxtor sata 2

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 14 November 2012 - 20:38

Asta e întrebare de hackintosh. Mac OS X se poate instala numai pe calculatoarele Apple, restul sînt încercări mai mult sau mai puțin reușite. Există site-uri bine puse la punct pe tema asta, vezi la rubrica cu pricina. În esență, componentele sînt compatibile, după știința mea.

#3 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 15 November 2012 - 16:24

@wydbliss: La întrebarea ta nu îți poate răspunde cu exactitate decât cineva care are exact aceiași configurație hadrware. Iar asta este destul de puțin probabil. De obicei buba este placa de bază, caută să vezi dacă este compatibilă cu OS X. Cel mai sigur este să încerci să instalezi OS X, prin diverse metode, și să ne spui cum și dacă ai reușit.

@Cattus: am un hackintosh și ceea ce rulez pe el tot Mac OS X se cheamă, chiar dacă nu am hardware Apple. Au fost multe încercări nereușite de instalare, e drept, dar în cele din urmă rulează și o face foarte bine, e chiar mai sprinten decât un Windows 7. Diferența dintre sistemul de operare pe care îl folosesc eu și cel de pe un hardware Apple sunt câteva kext-uri în plus sau în minus. Un Windows cu sau fără câteva DLL-uri tot Windows se numește, așa că nu văd nici un motiv pentru care ceea ce rulez eu să nu fie tot OS X.

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 November 2012 - 20:35

Păi asta i-am spus și eu, că nimeni nu știe precis, trebuie bibilit. Situația e relativ stabilă cu portabilele, unde configurația e fixă. De exemplu, am găsit o documentație destul de bună pt a instala OS X pe HP ProBook 4530 series, se vinde cu 2150 lei, adică mai bine de jumate preț față de un pro Apple. Deocamdată am mac-uri bune și viabile, dar aș încerca așa ceva, scula HP menționată este chiar o sculă ca lumea la config hard.


http://www.howtogeek...patible-laptop/





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users