Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

The Sims 3


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 October 2012 - 21:42

Meritînd, i-am luat fie-mi Sims 3 original. Am băgat de samă că de aici, de la noi, nu se poate face simplu download, doar dacă ești trăitor în SUA ori în Canada. Bun, am comandat prin Amazon UK, bine DVD-ul, instalat ca la carte, făcut update-uri, gata. Hopa, nu merge decît cu DVD-ul vîrît înăuntru, ca acum zece ani. E drept, am unitate optică externă, dar e tare incomod. Nu se poate face cumva să nu am nevoie de DVD-ul ăsta? EA Games nu a aflat că mac-urile nu mai au unitate optică?
Deci: așa e, în Europa musai DVD, nu poți face download numai? Și, dacă numai cu DVD, cum scap de el? Dacă mi se bulește DVD-ul și, la cît joacă fi-mea, e clar că nu o va duce mult acel DVD.

#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 11 October 2012 - 12:01

Poate reușești să înțelegi ceva din engleza flăcăului ăsta:



#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 October 2012 - 18:36

Mă uit acuma, mersi.
Sper să fie măcar un DVD copiabil, cum făceam odată cu CD-urile, după ce mi s-a bușit unul, în mod regulat le copiam imediat ce le cumpăram.
Partea enervantă este că EA Games știe foarte bine că Apple produce multe modele fără unitate optică, cu tendința de a o elimina complet, la un moment dat. Adică ei nu-s în stare să găsească o soluție non-disk? Oricare, cu logare pe site-ul lor, cu o cheie trimisă prin e-mail, orice... Le voi scrie. Adică de ce să apelez la o șmecherie, soluția trebuia să o ofere chiar producătorul, nu?

#4 Andrei Bechet

Andrei Bechet

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 487 posts
  • LocationMünchen (Germania)

Posted 12 October 2012 - 21:55

Mie mi se pare ca in Romania e mai usor sa piratezi .... nu exista reduceri pentru studenti ... nu poti folosi fara dvd, etc

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 13 October 2012 - 12:42

Sigur că e ușor să piratezi, dar nu de asta vorbeam. Deci nu se poate numai download, se pare că nici la ei, musai disc optic. Soluția a fost să fac o copie a originalului, pe care îl păstrez neatins în cutia originală. E ca acum 10-12 ani pe vremea CD-urilor. Ciudat, nu mă așteptam la atîta înapoiere. Adică niște flăcăi de elită,care fac jocuri așa de frumoase, nu pot găsi o soluție să nu ai nevoie de DVD-uri?

#6 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 13 October 2012 - 17:37

EA sunt recunoscuți pentru practicile lor puțin cam deplasate când vine vorba de protecția jocurilor. Personal, îi evit. În materie de jocuri, Steam este o platformă excelentă, care-mi satisface (aproape) toate nevoile, mai ales că se înțelege destul de bine cu OS X și în curând vor face pasul spre Linux. Văd că au Sims 3 în inventar, dar doar varianta pentru Windows. Păcat. S-a demonstrat, cu cât încerci să protejezi mai mult un joc, cu atâta va fi mai piratat, iar cei de la EA, prin practicile lor, merită asta, aproape că te împing să le piratezi jocurile chiar și după ce le-ai cumpărat.

#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 13 October 2012 - 23:01

Claudiu, aici nu e vorba de piratare, pur și simplu e vorba că discurile optice ies treptat din uz, iar Apple le-a eliminat. Copia acestui Sims e primul DVd ars după 2 ani cred, noroc că am o unitate externă, stă în sertar cu lunile.
Pt Mac OS și absența unităților optice sînt atîtea metode simple antipiratare, metoda lor este cea mai puțin eificientă, la urma urmelor. Uite, o metodă practicată de Great Game Products, autorii lui Bridge Baron, este conectarea la serverul lor după instalare și validarea. Au acum o metodă interesantă: jocul se poate valida, cred, pe 3 mac-uri/PC-uri. Dacă serverul constată că pe macul #1 nu s-a mai jucat luni de zile, semn că jocul nu mai e pe acel mac (s-a vîndut etc.), validează un al 4-lea mac automat. E simplu, asta pot face și ei. Am dat 10 euro pe transport din UK la București, era posibil să nu dau, să-l descarc.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users