Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Old Games Mac OS

jocuri mac os powerpc

  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 georgelek™

georgelek™

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts
  • LocationGenova - Italia

Posted 03 October 2012 - 13:51

Salutare, stie cineva cum se pot instala jocuri mai vechi pe Mountain Lion? Am cateva care din pacate nu se pot instala, sistemul imi spune ca numai sunt compatibile. Nu am inteles niciodata politica celor de la Apple, care odata cu update-ul O.S. inchid sa zic asa o parte din aplicatii. Ar fi fost bine sa procedeze precum Microsoft, unde nu sunt probleme de genul asta, programe , jocuri, mai vechi se pot instala cu succes pe o noua versiune de windows. In fine, cred sa fie nevoie de vreun emulator ceva, pe care nu l-am gasit inca.


Va multumesc!

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 October 2012 - 16:16

Din păcate, nu ai cum, eu cel puțin nu știu nici un emulator cît de cît serios pt jocurile mai vechi. De fapt, din perspectiva Lion și ML, sînt deja două categorii de „jocuri vechi”: 1. cele pt sistemele ante X, Mac OS 7-9; 2. pt procesoarele PPC, înlocuite în 2006 cu Intel. În funcție de vechimea jocurilor, ai nevoie fie de un mac cu PPC (am unul, dar nu-l dau, sîc), fie să pui Snow Leopard, care încă poate emula jocurile pt PPC, dar nu pe cele pt sistemele „clasice” 7-9. Pe mac-urile noi și foarte noi, nu mai poți juca nimic din generațiile vechi, dar poți pune windows. Apple are altă filosofie decît Windows.

#3 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 03 October 2012 - 21:46

Daca e vorba despre jocuri de PowerPC, ai suficient timp liber si chef de mesterit instalari, atunci ai putea sa incerci PearPC. Dar mai depinde si de joc, alea mai "grele" nu cred ca vor merge asa.

Altfel cel mai usor e sa cumperi un Mac cu PPC.

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 09 October 2012 - 21:41

Și eu cred că e mai simplu, mai ieftin și, la urma urmei, mai eficient să dea cîteva sute de lei pt un mac PPC. Nu prea am timp dar, uneori, mai pun un joc clasic pe Mac OS 9 emulat în Tiger. Sînt frumoase, Sims 1 merge frumos pe generația asta de macuri, de ex.





Also tagged with one or more of these keywords: jocuri, mac os, powerpc

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users