Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

problema cu hardul


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 stanandrei

stanandrei

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 30 August 2012 - 01:43

am un macbook pro 2011, osx snow leopard....si eram in torrent descarcam ceva filme...mai avem spatiu pe hard in jur de 300 gb, cand deodata imi zice ca hardul e full...
va rog sa ma sfatuiti ce sa fac....

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 August 2012 - 08:47

Păi nu ai ce face decât să-l golești. Principiul de bază este ca un disc (sau partiția de sistem) să aibă mereu minim 10 % spațiu liber. Dacă ești consumator de marii spații pe disc (filme, jocuri etc.), ia-ți discuri externe. Oricum, ai nevoie măcar de unul pt backup, nu?
Mai poți intra în sistem? Mai poți rula ceva?

#3 stanandrei

stanandrei

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 30 August 2012 - 11:24

da pot intra in sistem...
a fost greseala mea...nici nu mi am dat seama ce repede s a umplut de la niste amarate de filme...
multumesc pentru raspuns

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 August 2012 - 11:30

Păi e bine atunci. Încearcă să-ți optimizezi spațiul de lucru, nu umple discul cu ce nu ai nevoie și lasă mereu cât mai mult spațiul liber, 10 % e minim, se recomandă 15 % - 20 %.
Mai poți goli un pic discul (dar nu mare lucru, vreo 3-4 GB) ștergînd fișierele de localizare, folosește Monolingual, e gratuită (caută pe macupdate.com). Ia-ți cât de multe discuri externe ai nevoie. Eu nu mai foloesc discuri optice de cel puțin 2 ani, dar iau un disc extern măcar o dată pe an, am deja vreo 5 în familie, fiecare cu discul lui + 2-3 comune. Unul folosește-l pt backup de sistem și de fișiere esențiale, dacă ai (eu am), restul pt ce filme și jocuri ai nevoie. Tot ce e (foarte) important pt tine trebuie măcar dublat pe două discuri diferite, să ai de unde salva în caz de bușire a discului. Nu te baza pe principiul că ție nu ție se poate întîmpla așa ceva, e o politică proastă.

#5 3dspot

3dspot

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 15 February 2013 - 14:23

ce software foloseste Macbook-urilr de la Appel ???



#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 February 2013 - 17:06

ce software foloseste Macbook-urilr de la Appel ???

Spune ce mac ai, rulează vreun sistem pe el? dacă da, ce sistem? ți-am scris și pe privat, fii calm și nu mai întreba pe mai multe teme a-b-c-ul mac=ului, lasă-ne să pricepem ce mac ai, ce generație, dacă are vreun sistem, dacă da, care (poate fi Mac OS X, Windows sau Linux, mai rar toate trei..).






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users