Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Pixel blocat pe un MacBook Pro


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 georgelek™

georgelek™

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts
  • LocationGenova - Italia

Posted 15 August 2012 - 22:47

Salutare all,

Stie cineva cum se pot elimina pixelii blocati, (doar "blocati", nu "morti"). Un prieten mi s-a plans de acesta problema, se pare ca display-ul de la MacBook-ul lui prezinta acest defect. Tin sa precizez ca pixel-ul ramane blocat pe culoarea rosie, deci cu siguranta nu este vorba despre unul mort.(altfel ar fi ramas negru).
Am cautat pe forum un alt topic legat de problema asta, dar nu am gasit. In fine... as avea nevoie de un program bun cu care sa il ajut pe prietenul meu.




Va multumesc!

#2 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 16 August 2012 - 05:09

Nu cunosc despre existența unui astfel de program și îmi aduc aminte că am căutat cândva informații despre această problemă... tot ceea ce am găsit ținea un pic de folclor dar merită încercat. Pe scurt se ia una bucată cariocă de culoare complementară cu cea a pixelui blocat ( în cazul tău una de culoare verde ) și se apasă pe acesta. Nu tare, evident! :) Problema ar fi că trebuie acționat pe LCD și nu pe geamul de protecție... deci dacă Mac-ul prietenului tău are geam de protecție ar trebui teoretic să-l dai jos, dacă este un Mac mai vechi, fără așa ceva, ar fi mai simplu. Și să nu uit. Acea cariocă trebuie să aibă vârful mai tare, de preferință să fie nefolosită. Se apasă de câteva ori, pe pixelul blocat. Din ceea ce am citit la vremea respectivă... în unele cazuri a dat rezultate, în unele nu.
  • georgelek™ likes this

#3 georgelek™

georgelek™

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts
  • LocationGenova - Italia

Posted 16 August 2012 - 09:06

Nu cunosc despre existența unui astfel de program și îmi aduc aminte că am căutat cândva informații despre această problemă... tot ceea ce am găsit ținea un pic de folclor dar merită încercat. Pe scurt se ia una bucată cariocă de culoare complementară cu cea a pixelui blocat ( în cazul tău una de culoare verde ) și se apasă pe acesta. Nu tare, evident! :) Problema ar fi că trebuie acționat pe LCD și nu pe geamul de protecție... deci dacă Mac-ul prietenului tău are geam de protecție ar trebui teoretic să-l dai jos, dacă este un Mac mai vechi, fără așa ceva, ar fi mai simplu. Și să nu uit. Acea cariocă trebuie să aibă vârful mai tare, de preferință să fie nefolosită. Se apasă de câteva ori, pe pixelul blocat. Din ceea ce am citit la vremea respectivă... în unele cazuri a dat rezultate, în unele nu.


Mulțumesc Daniel...cu siguranță o să încerc. :)


#4 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 16 August 2012 - 19:09

Dacă dă rezultate operațiunea să ne spui și nouă...

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 August 2012 - 17:39

Nu e glumă, da? Mă gîndeam că pînă la 1 aprilie mai e.
  • ursulakis likes this

#6 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 17 August 2012 - 20:32

Nu e glumă, da? Mă gîndeam că pînă la 1 aprilie mai e.


Din câte am citit eu nu este glumă. Eu aveam mai mulți pixeli, dar nu blocați pe culoare ci morți deja. Erau gri spre negru. De aceea am spus că am căutat cândva o rezolvare crezând că sunt doar blocați... dar blocaj pe gri nu prea exista! :)

#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 August 2012 - 20:59

Cînd eram în liceu, aveam un coleg tăcut, dar simpatic, mucalit, trîntea una cînd nu te așteptai. Într-o zi, îl vede directorul că ducea un colac mare de sîrmă, capătul fiind în sus. Directorul îl vede și, crezînd că a șterpelit sîrma aia de undeva din atelier, se răstește la el:
- Ce ții mă sîrma aia așa, în sus?
La care colegul răspunde, ingenuu și serios:
- Ca să nu pice curentul.
  • Musat Daniel Gigel and criss001 like this

#8 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 17 August 2012 - 23:56

:)




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users