Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Subtitrari


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 28 July 2012 - 21:51

Salutare, exista vreo solutie sa pot pozitiona subtitrarile la filme pe banda aceea neagra?
In mplayerx am vazut ca nu se poate muta nici macar mai sus. In vlc se muta in sus si in jos dar pana unde incepe banda neagra.
Pe windows se putea, nu stiu de ce ar fi mai cu mot decat OS X.

Merci

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 29 July 2012 - 23:07

Nu știu cum stă treaba cu moțul, dar asta ține de aplicație: dacă permite să mute traducerea mai jos, atu nci se poate; dacă nu - nu.

#3 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 30 July 2012 - 10:19

Am inteles, atunci imi puteti recomanda o aplicatie care sa stie sa faca asta? :)

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 July 2012 - 19:12

Am inteles, atunci imi puteti recomanda o aplicatie care sa stie sa faca asta? :)


Sincer să fiu nu, nu m-a preocupat problema absolut deloc. VLC și suita din alea uzuale nu știe acest lucru? Adică MPlayer X, Movist...

#5 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 31 July 2012 - 10:09

VLC si Mplayer X nu stiu sa faca asta. Movist nu am incercat, am vazut ca e pe bani. Tin minte ca XBMC sau Plex afisau by default subtitrarile pe banda neagra, dar vlc si mplayer x sunt mai usor de folosit.

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 August 2012 - 08:02

Movist nu era pe bani, acuma văd că l-au mutat numai în AppStore și cer 4 euro pe el. Bun, dacă ar fi aplicația dorită, nu ai da 4 euro pe el? Ți se pare mult? Interesant este că clic pe link la autor duce la un link rupt. Poate e ceva temporar.

#7 ursulakis

ursulakis

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 62 posts
  • LocationBucuresti - Romania

Posted 04 August 2012 - 21:03

Uite in captura de ecran cam ce poti sa faci cu movist (varianta free). Daca vrei varianta free o poti gasi aici. Nu stiu ce poate aia pe bani nu am incercat.

Attached Images

  • Screen Shot 2012-08-04 at 21.58.01.png


#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 August 2012 - 07:48

Da, asta e ultima gratuită, pe asta o am și eu. Cred că știe ce vrea amicul nostru, suportă chiar 3 subtitrări, cum e asta?

Mai are o calitate aplicația asta: dacă ai două monitoare și dai full screen, se mărește pe ecranul pe care vrei, iar celălalt rămâne utilizabil. Dacă vrei să faci ceva similar cu QT sau cu VLC, celălalt ecran e acoperit de o perdea neagră. Ăsta e un „feature” mai nou, de la Lion încoace, cred. Deci Movist e tare.

Attached Images

  • Screen Shot 2012-08-05 at 08.46.06.png


#9 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 06 August 2012 - 08:15

Multumesc de ajutor, am sa incerc varianta free sa vad daca ma multumeste. Revin diseara un cu feedback.
Nu m-ar fi deranjat sa dau 4 euro pe ea. M-ar fi deranjat daca as fi dat si nu ar fi facut ce doream eu. Din descrierea lui nu imi dadeam seama daca poate sau nu. Incercasem si link-ul catre autor, evident fara succes. Ar fi fost util un sistem de trial pentru programele din Mac App Store.
Banuiesc ca nu sunt probleme de compatibilitate cu Mountain Lion.
Saptamana usoara va doresc.

#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 August 2012 - 15:32

Merge brici pe ML (versiunea free, vreau să zic) și acum constat că, pt filme, parcă e mai bun ca VLC, doar că nu are reglaj de timbru pt sunet, în rest OK.

#11 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 06 August 2012 - 21:08

Movist (free) e de nota 10. Nu imi explic cum de playere cu renume nu au implementat functia asta.
Va multumesc inca o data pentru ajutor.

#12 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 August 2012 - 22:31

Eu credeam că au mai multe, nu știam că doar Movist are, dar știam că e o aplicație ca lumea. Eu nu-s prea mare amator de filme, doar așa, mai degrabă filme documentare.
Și eu cred că Movist e oarecum într-un con de umbră, nu știu de ce, lumea s-a montat pe VLC.

#13 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 07 August 2012 - 09:31

Eu eram mare fan MplayerX, VLC nu mi-a placut niciodata pentru ca orice ai fi modificat in setari, dimensiunea subtitrarii sau fontul, de exemplu, necesita relansarea aplicatiei + ca am mai sesizat "pocnituri" in timpul vizionarii filmului (si nu, nu era de la film).
Imi mai place Movist si ca este compatibil cu Apple remote (si Mplayer X si VLC sunt compatibile).
Pana acum nu am gasit niciun neajuns la Movist.
Nici eu nu prea ma omor cu filmele, dar incerc sa imi fac mai placuta experienta cand le vizionez.

#14 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 08 August 2012 - 19:43

Mai are un lucru bun: dacă dai full screen și ai două monitoare, e full screen doar pe monitorul lui, la alte aplicații al doilea monitor devine inutilizabil! Am raportat tâmpenia asta la Apple, e ceva mai nou, de la Lion încoace, e aiurea. Și VLC face la fel, Movist nu, aplicație serioasă și bine făcută. Deocamdată nu am motiv să dau 4 euro pe varianta pro, e suficientă asta la cît mă uit eu la filme dar, și dacă ar fi să dau, i-aș da fără ezitare, e bine făcută.

#15 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 12 August 2012 - 09:36

Eu am cumpărat Movist. Din punctul meu de vedere este cel mai bun player pentru OS X, iar varianta 0.6.8 ( adică cea gratuită ) este atât de bună încât te întrebi de ce să mai dai și bani pentru cea din AppStore...eu unul l-am cumpărat doar pentru a mulțumi acelor programatori pentru un player excelent... apropo de "conul de umbră"... un amic mă întreabă ce player folosesc, eu îi spun de Movist, el spune că nici măcar nu este în top 5... eu îi spun că asta nu înseamnă nimic și îi prezint cât de bine se integrează cu OS X, ce simplu este să navigi cu telecomanda, etc. În următoarele minute l-a achiziționat și el. :) Nu fac lobby pentru el, chiar îmi pare rău că abia acum am găsit acest topic pentru că era și sugestia mea, dar este un player foarte bine lucrat. Pentru Cattus mai spun doar că este dezvoltat de koreeni... ( că tot este el singurul de pe aici care mai vizionează filme koreene, evident, în afară de mine! )

#16 ursulakis

ursulakis

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 62 posts
  • LocationBucuresti - Romania

Posted 12 August 2012 - 12:09

De dragul discutiei, si daca nu se supara OP sau moderatorii/admin poti sa enumeri ce are in plus varianta pe bani?

#17 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 12 August 2012 - 14:23

De dragul discutiei, si daca nu se supara OP sau moderatorii/admin poti sa enumeri ce are in plus varianta pe bani?


Nu prea pot să-ți spun pentru că nu m-am chinuit să le compar... dar dacă vrei neapărat am să fac și asta. Din ceea ce am observat eu: conceptul și funcțiile sale, mai exact cum le accesezi este diferit. Varianta cu bani este translucidă, nu are margini în exterior, setările nu se fac în fereastră separată ci direct pe imagine ( asta apăsând butonul "stelută", pentru că din Meniu/Preferances este la ambele în fereastră ); telecomanda funcționează un pic diferit; parcă setările la varianta cu bani sunt mai complexe ( totuși nu garantez, nu am studiat în amănunt ). Am să fac câteva screenshot-uri cu ambele playere să poți compara.


Screen shot 2012-08-12 at 3.25.07 PM.png

#18 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 12 August 2012 - 14:30

Încă una...

Screen shot 2012-08-12 at 3.25.36 PM.png

#19 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 12 August 2012 - 22:43

Faptul că te uiți la filmele istorice coreene te saltă mult în ochii mei. Sigur, nu sunt toate bune, dar constat că au devenit cele mai numeroase după cele americane și sud-americane, chiar pe locul 2. Deja sunt 3 canale TV care le dau. Cel mai mult mi-au plăcut alea din epoca veche, din vremea lui Burebista să zic așa (Jumong).
Coreenii au sătlat enorm la hardware și, posibil, vor să intre și pe soft, Samsung e deja peste sony pe anumite domenii și văd că nu se opresc. Toată stima, o țară mai mică decât România să ajungă în G 20 e mare lucru.

#20 ursulakis

ursulakis

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 62 posts
  • LocationBucuresti - Romania

Posted 13 August 2012 - 05:45

@Musat Daniel Gigel - Multumesc mult pentru comparatie.

Asa cum credeam, varianta free e suficienta pentru mine.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users