Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Audio player pentru Mac


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 gsus811

gsus811

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 26 May 2012 - 12:04

Ce audio player sa folosesc in locul iTunes care sa permita si AirPlay?

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 26 May 2012 - 14:15

Prin AirPlay înțelegi difuzoarele conectate la Apple Airport? Direct, numai cu iTunes, alte aplicații prin AirFoil. Ca audio player folosesc atotprezentul VLC. Cred că ML va permite și altor aplicații audio să fie auzite în difuzoarele conectate la router wl.

#3 gsus811

gsus811

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 26 May 2012 - 15:30

Da folosesc airport express-ul ca router. Ideea e ca atunci cand introduc mp3-uri in library iTunes-ul mi le copiaza intr-un alt director al lui, si ma enerveaza chestia asta ca imi ocupa spatiu. O sa incerc AirFoil sa vedem cum e. Alta intrebare: pot sa pacalesc iTunes-ul sa nu imi mai copieze inca o data melodiile in directorul lui ? Mersi pt ajutor

#4 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 26 May 2012 - 19:10

Getporthole

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 26 May 2012 - 19:23

Aha, de asta nu știam, pare OK.

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 26 May 2012 - 19:26

Păi asta face parte din filosofia aplicației, la fel este cu iPhoto: nu lucrează cu originale, ci NUMAI cu cópii ale acestora. Motivul: a nu afecta originalul, inclusiv îndepărtînd pericolul de a-l șterge ori mutila iremediabil. Dacă ai fișierele audio organizate în foldere grupate după un criteriu anume, cum fac și eu, pune-le în iTunes în măsura în care le asculți, apoi le ștergi. Presupun că nu asculți mii și mii de melodii simultan. Dacă ai nevoie de boxe conectate la Airport, folosește Airfoil sau aplicația recomandată de Eugen.
Sau mai aștepți cîteva luni să apară noul sistem, cred că nu va mai fi limitarea existentă cu iTunes. Nu pot testa, dar parcă este unul din noile features. Mai reține că, atunci cînd a apărut prima oară, acest feature (de a asculta muzica din iTunes la routerul wl) era unicat Apple. Între timp, lumea a mai evoluat și Apple simte nevoie să aducă la zi acest feature. Așa cred, cel puțin.

#7 gsus811

gsus811

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 27 May 2012 - 12:17

Multumesc amandoura pt sfaturi. Sunteti amabili

#8 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 27 May 2012 - 13:23

Alta intrebare: pot sa pacalesc iTunes-ul sa nu imi mai copieze inca o data melodiile in directorul lui ?


Mergi în iTunes la Preferences, Avansat și dezactivează opțiunea "Copiază fișierele în dosarul iTunes Media...".

#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 May 2012 - 13:34

A, da, uitasem de acest feature, pe care nu-l prea folosesc. Dacă nu pun în itunes, prefer să ascult direct cu VLC. Debifînd aia, cred că iTunes face niște link-uri la originale, nu?

#10 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 27 May 2012 - 18:14

Debifînd aia, cred că iTunes face niște link-uri la originale, nu?


Exact. Problema e că, dacă ștergi sau muți fișiere din directoarele cu muzică, iTunes dă erori pentru că nu mai găsește MP3-urile (logic), iar începătorii se sperie și zic că iTunes e prost (pe nedrept). De aceea eu unul recomand cu căldură ca acea opțiune să rămână activă și să lăsăm iTunes să ordoneze el fișierele. Și o chestie absolut necesară pentru orice ascultător respectabil de muzică: toate MP3-urile trebuie să aibe tagurile puse corect. Abia atunci o să vă dați seama că iTunes este cel mai tare player și manager de fișiere audio.

#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 May 2012 - 20:01

Absolut. Mulți însă nu pricep că tocmai filosofia asta, de a lucra cu cópii, nu cu originale, este cea mai bună soluție, la urma urmei pt orice fișier. Aceeași filosofie o aplică și e-bibliotecile (eu folosesc iDocuments) și e logic să fie așa. Eu mi-am bulit niște poze cu o aplicație altfel excelentă, GraphicConverter, care lucrează pe originale, nu pe cópii.

#12 gsus811

gsus811

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 28 May 2012 - 18:30

Mergi în iTunes la Preferences, Avansat și dezactivează opțiunea "Copiază fișierele în dosarul iTunes Media...".

Asa da mersi pt sfat. Nu m-ar fi deranjat optiunea asta daca nu as fi avut doar 128gb hdd..
va multumesc pt ajutor




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users