Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

O parere...doua...trei...


  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#21 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 25 January 2013 - 18:43

Dacă vrei laptop, înseamnă că vrei mobilitate. Iar dacă vrei maximum de mobilitate, dacă nu vrei să cari genți/rucsace mari și nicio sută de grame în plus, iar performanța e pe planul al doilea, atunci alegi Air de 11".

Si presupun ca 23-24 de inch e suficient, nu?



#22 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 25 January 2013 - 20:58

Eu m-am învățat cu 2 monitoare, e așa de util cînd lucrezi pe texte, de ex. am dicționarul pe un ecran și textul pe alt ecran și diverse variante pe tema asta. Cel mai mult am lucrat pe ecran de 13 + extern de 19 sau, cînd am avut mini, cu două monitoare de 19. E super.

Orice disc poate pica, inclusiv cel de 3 TB, dar nu va fi singurul și, oricum, fișierele esențiale le salvez pe cel puțin 2 suporturi, nu pe unul singur.



#23 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 25 January 2013 - 21:18

Si presupun ca 23-24 de inch e suficient, nu?

 

Eu lucrez de 9 ani de zile pe un AppleCinema Display de 20" și n-am simțit niciodată nevoia unui monitor mai mare, așa că...



#24 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 25 January 2013 - 22:10

Eu lucrez de 9 ani de zile pe un AppleCinema Display de 20" și n-am simțit niciodată nevoia unui monitor mai mare, așa că...

Un monitor mai mare de 20 de inci trebuie ținut mai departe de ochi, altfel e obositor. Eu nu aș avea unde pune așa ceva, nu am atîta spațiu. AR trebui un birou foarte lat, ca să poți împinge monitorul la circa 1,5 m de ochi.



#25 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 28 January 2013 - 15:34

Dintre un Dell Monitor LED Dell 23", Wide, DVI, Negru, U2312HM si un LG Monitor LED LG 23”, Wide, Full HD, DVI, HDMI, Negru, IPS234V-PN care vi se pare cea mai buna varianta?



#26 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 January 2013 - 17:07

Aș zice acel Dell, fie și numai pt faptul că permite și poziționare verticală, uneori poate fi utilă. În rest, compară performanțele, căci la preț nu e mare diferență.



#27 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 28 May 2013 - 20:26

De foarte mult timp nu am mai scris nimic pe aici... nu pentru că nu aș fi avut timp dar nici nu aveam nimic de comentat sau demn de a fi considerat un subiect de discuție... dar acum aș avea ceva!  :unsure:  

Pe scurt... în urmă cu ceva timp m-am ambiționat să iau un Air. Second-hand căci atât pot... l-am luat mai mult pentru soție, că deh, e frumos și dă bine! Povestea este lungă și interesantă dar nu detaliez... cumpărat defect și reparat, acum este în funcțiune și face și el ce poate... de ce spun asta? Pentru că până a avea un Air nu realizam cât de mare este diferența între un Air și un MBP... 

Să o luăm metodic... dețin 3 computere Apple. Un IMac 2006, un MBP 2008 și un Air 2009... toate luate SH, toate reparate ( la un moment dat ), toate cu probleme dar dacă ar fi să aleg acum ce nu aș recomanda nimănui... este un Air! Din punctul meu de vedere singurul lui atu este aspectul, o mai mare autonomie a baterie și atât... nu te poți baza pe el nici măcar pentru a urmări un serial online! Orice flash îi urcă turația ventilatorului la maxim în 10 minute... știam ce am luat, știam că testele de performanță făcute de alții îl clasează sub un MBP cu un an mai vechi dar nu mă așteptam să fie atât de evident în lucruri banale... cred că un iPad este de preferat oricând unui Air, indiferent de ceea ce ar spune unii... bine măcar că pentru a scrie ceva pe un forum nu reprezintă o problemă!  :D  :D

Ca o concluzie... nu știu dacă un Air plus un monitor extern ar fi o alegere... poate doar dacă editezi DOAR documente sau fotografii ( deși la fotografii sunt cam circumspect, dacă iPhoto cu o librărie de 1/2 din capacitatea unui hdd de 120 îi crează suficiente probleme... ) să fie o alegere dar... cert aș alege un Pro, chiar dacă este din 2006-2007! Chiar și argumentul greutății pică... de la 1.5 la 3 Kg nu este atât de mare diferența încât să justifice un Air... iPad este soluția portabilității, fără doar și poate!



#28 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 29 May 2013 - 23:55

Flash-ul asta e o boala pt Macuri. In general. 

Acum ma gandesc ca Air-ul a mai evoluat din 2009. Au trecut cateva generatii. Eu inclin spre Air pt ca nu am nevoie de puterea unui Pro. iPadul e deocamdata un computer secundar chiar daca stie multe. Ca si instrument de baza (nu neaparat ca pondere de timp utilizat) e Macbook (Pro, Air) sau desktop. In opinia mea.



#29 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 30 May 2013 - 09:44

În general mai nimeni nu are nevoie de puterea unui Pro... dar crede-mă că știu ce spun. Totuși un Pro duce mult mai bine flash-ul, acel ventilator în plus va conta, nu atât la factorul zgomot cât la cel de anduranță pe termen lung... Oricum este opinia ta și ca atare nu încerc să te conving de contrariu, așa cum am spus este punctul meu de vedere în ceea ce privește Air versus MBP... ar mai fi de adăugat ceva: mai devreme sau mai târziu vei vrea ( sau vei fi nevoit, să dea D-zeu să nu fie așa! ) să schimbi ceva în configurația cu care te-ai dotat... ai să constați că este mult mai ușor de găsit ( și mai ieftin totodată ), de făcut un upgrade la un Pro decât la un Air. Lucrurile minore vor face diferența... totuși un Pro va costa mult mai mult la momentul achiziționării, aici este clar ca lumina zilei. Un Air este mai ieftin decât un Pro... cu mult mai ieftin chiar! Părerile sunt împărțite, asta este clar... însă fiecare are argumentația sa și de aceea mi-am expus și eu un punct de vedere, așa... ca cel ce face alegerea să fie cât mai mult în dilemă! :))






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users