Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Obiectiv pentru un aparat foto Yashika


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 May 2012 - 12:23

Am un aparat foto Yashika 108 cu film de 35 de mm, cu obiectiv cam slăbuț. Pot găsi undeva obiective pt asemenea aparate? Profesioniștii ce știu? Există vreun magazin prin București sau pe altundeva în țară care vinde așa ceva?

#2 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 May 2012 - 12:38

Salutare, in centrul vechi sunt cateva centre foto cu obiective si aparate vechi. Puteti incerca aici http://www.fotohobby...tive-p-329.html , si pe aceeasi strada cu el, mai in capat, mai era un magazin cu vechituri (sper sa mai fie).
Daca nu, pe okazii sigur gasiti, eu cautam pe m42 si am intalnit si obiective cu montura yashika. Eu am un Praktica MTL5B.

#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 May 2012 - 20:46

Aha, da, le țin minte, nu am mai trecut de mult pe acolo, mulțam frumos
tot poza pe film e sfântă, mai ales pe contre jour și pe efecte de lumină bate orice aparat digital, iar dacă lucrezi pe film 6 x 6, cum am lucrat cândva, razi tot

#4 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 May 2012 - 21:06

Chiar azi am luat primul film de la developat. Din ce vad pe el l-am expus corect.
Cea mai mare problema pentru mine ar fi digitalizarea lor. Din cate am citit laboratoarele de cartier nu fac o treaba prea buna, iar cei specializati pe scanari de film au niste preturi usor mari. Sa investesc intr-un scanner pe film nu stiu daca merita, mai ales ca si alea sub 500 RON nu prea sunt.

Spor la tras :)

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 18 May 2012 - 16:22

Eu zic că meritîă, se găsesc HP cu scan film la prețuri sub 500 de lei și scanează OK. Dacă e să faci scan, trebuie să-l faci cât mai repede, să nu se zgîrie filmul, ăsta e marele necaz al filmelor. Există însă și corecții la zgîriere, destul de bune, depinde de soft. Eu am avut unul și s-a stricat, am avut proasta inspirație să-mi iau o multi, mare eroare am făcut, o folosesc ca scanner doar, dar nu are adaptor pt film.
Scan bun iese și după copia pe hârtie, mai ales dacă e format măcar 13 x 18 și e proaspăt făcută.

#6 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 21 May 2012 - 13:27

Intreaba la F64, ei stiu mai multe despre fotografie :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 21 May 2012 - 14:48

Da, ăia-s pt pro serioși, nu ca mine, dar voi întreba.
Azi am trecut prin Centrul Istoric și am găsit ceva la un flăcău cu o consignație foto, nu aveam la mine Yashika mea, avea ceva între 150 și 300 lei, ar fi OK un obiectiv bun la 200-250 lei.

#8 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 21 May 2012 - 14:56

F64 in principiu vinde aparatura noua, dar ii ajuta si pe cei care vor sa scape de aparatura veche. Evident cu procent si pe partea lor. Deci o sa gasiti preturile usor umflate.

Am mai vazut un loc pe strada cu City Grill-ul din centru vechi, imediat cum intri de pe Calea Victoriei.
Imi cer scuze, nu prea ma descurc cu numele strazilor desi sunt nascut si crescut in Bucuresti.

okazii

De curiozitate, ce obiectiv aveti acum pe el?

#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 21 May 2012 - 17:28

Păi ceva voi face cu ele. Pt colecționari, am așa:
- acest Yashika perfect, are doar ușița bateriilor cu un cioc rupt, trebuie să o fixez cu eternul scotch
- un FED 5, producție URSS 1990, bijuterie, nou (mirosul nu înșală)
- 2 aparate de mărit sovietice, portabile, ca într-o servietă diplomat, unul ca nou, altul chiar nou-nouț, nefolosit

#10 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 22 May 2012 - 21:57

Dacă tot ne lăudăm:
:D

Imagine atașată

Imagine atașată

#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 May 2012 - 19:10

Sînt ca lumea, poate facem o expoziție mac club undeva cîndva
Ăla cu burduf a colosal, merge cu film de 6 cm, nu? FAce pozele 6 x 9? L-ai folosit recent?

#12 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 29 May 2012 - 09:18

Sînt ca lumea, poate facem o expoziție mac club undeva cîndva
Ăla cu burduf a colosal, merge cu film de 6 cm, nu? FAce pozele 6 x 9? L-ai folosit recent?



Sincer nu l-am folosit pe cel cu burduf, insa ma bate gandul sa cumpar un film pentru el. E un Zeiss Ikon. Da, merge cu film lat, am impresia ca sta cam prost cu timpii de expunere, nu cred ca functioneaza corect timpii mai lungi de 1/10 . Deocamdata nu am nici timp si nici nu stiu unde sa il duc sa il verific. Ziceam ca am sa il iau la o plimbare la munte, poate scot niste peisaje cu el. Burduful nu are fisuri, mai are niste rugina pe unele muchii dar se tine bine inca.

E buna ideea cu expozitia, vad totusi ca nu s-au mai aratat interesati si altii de mica noastra "avere". Poate s-or mai arata si altii cand stabilim ceva concret.

O zi buna.

#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 29 May 2012 - 15:44

Există un soi de expoziție permanentă la magazinele astea cu aparate foto vechi din Centrul Istoric, l-am găsit și, poate, o să-mi iau un obiectiv mai zglobiu pt acest Yashika, face poze foarte bune. Pe anumite secvențe, filmul bate digitalul, mai ales pe lucru în contre jour și cu alte efecte de lumină.

#14 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 21 June 2012 - 08:10

Am revenit cu poze de pe primul film tras cu Practika :)
Le-am scanat de pe hîrtie pînă la urmă, cu un Benq ordinar.

Imagine atașată

Imagine atașată

Mai multe aici

#15 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 June 2012 - 13:02

Da, frumoase... fotografia fetei este superbă.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users