Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Proiectul Perian se închide

video codec quicktime

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 15 May 2012 - 07:31

Detalii pe http://perian.org/

Știți deja ce e Perian: un pachet de codecuri pentru QuickTime care face posibilă vizionarea cu QuickTime Player a mai multor tipuri adiționale de fișiere video. Ei bine, proiectul se închide, va mai exista o ultimă versiune finală și apoi gata.

#2 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 15 May 2012 - 20:13

Auleo! Și ce ne facem?
Asta îmi sugerează să îmi fac o arhivă specială pentru ultima versiune de Perian ca va apărea, să o am la îndemână dacă îmi va trebui.

#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 16 May 2012 - 07:57

Deocamdată, alternative ar fi, ce ne facem dacă nu continuă nici VLC, de ex.?

#4 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 16 May 2012 - 08:35

Deocamdată, alternative ar fi, ce ne facem dacă nu continuă nici VLC, de ex.?


Dacă VLC va dispărea, sunt sigur că vor fi alternative. Deja sunt, și au fost de mult timp, MPlayer sau MplayerX sunt bunicele. Nu cred că VLC va dipărea cu totul în viitorul apropiat, e mare, mult mai mare decât Perian (Windows, Linux, etc), e important și e open-source, în cel mai rău caz se va transforma în altceva.

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 16 May 2012 - 09:57

Așa zic și eu, VLC mi se pare cea mai frumoasă realizare open source din domeniu, o aplicație audio-video fără egal, după părerea mea. Tot după părerea mea, Apple ar trebui să includă aplicațiile astea într-un set de bază instalabil după primul boot în sistem.

#6 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 16 May 2012 - 13:06

Așa zic și eu, VLC mi se pare cea mai frumoasă realizare open source din domeniu, o aplicație audio-video fără egal, după părerea mea. Tot după părerea mea, Apple ar trebui să includă aplicațiile astea într-un set de bază instalabil după primul boot în sistem.


Probabil nu pot să facă acest lucru, datorită licențelor pentru unele din respectievle formate audio-video. Nu îmi este prea clar cum stă treaba în domeniu, dar probabil dacă ar fi simplu și gratuit, probabil ar fi deja incluse.

#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 16 May 2012 - 18:54

Da, corect, mă gîndeam la o metodă simplă de a indica oamenilor ce aplicații gratuite și foarte bune le sunt (foarte) utile, mulți nu știu. E drept, de aia există forum-uri.

#8 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 16 May 2012 - 21:57

Cred că nevoia pentru mai multe codecuri diferite a cam dispărut. În ultimii ani tendința e clară: Windows merge cu pachetul WMV, OS X e cu H.264 împachetat în MOV, MP4 sau M4V, iar segmentul open source și piraterie s-a cam stabilizat pe formatul MKV (codat tot cu H.264). DivX/XviD cred că sunt pe cale de dispariție. Perian nu prea își mai avea rostul, nu cred că existau prea mulți utilizatori dornici să vadă MKV-uri cu QuickTime.

#9 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 May 2012 - 07:33

Valabil și pentru Windows. Țin minte că pe vremuri era mare nebunie să ai ultima versiune de ACE Media CodecS Pack instalată și circulau tot felul de playere: MPlayer, BSplayer, Crystal Player, Media Player Classic, apoi a apărut și VLC, dar nu se mișca prea bine pe configurații mai slăbuțe. Astăzi, WMP îmi deschide fără probleme multe filme, fără nici un codec instalat suplimentar. Iar pentru situațiile mai delicate, există VLC, și cam atât, nu mai este nevoie de altceva.

#10 Florin Iaru

Florin Iaru

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 68 posts
  • LocationBucureşti

Posted 29 May 2012 - 14:41

Da, numai că, în timp ce VLC e o aplicaţie de sine stătătoare, Perian era o colecţie de codecuri numai bună pentru QuickTime şi derivatele lui.





Also tagged with one or more of these keywords: video, codec, quicktime

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users