Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

apple.com acum 15 ani


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 May 2012 - 11:39

Pentru nostalgicii (și norocoșii) care știau ce înseamnă www în 1997, iată cum arăta pagina apple.com de atunci.

Eu în 1997 am dat pentru prima dată de internet, nu cred că știam prea multe de Apple și nu țin minte să le fi vizitat site-ul. Interesant este că domeniul apple.com este printre cele mai vechi de pe inetrnet, fiind al 64-lea domeniu înregistrat (cifră rotundă!), încă din 1987, deși conținutul a apărut mult mai târziu. Structura și designul general al apple.com a rămas, în mare parte, neschimbat în ultimii 12 ani.

#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 11 May 2012 - 17:21

Prin 1997 aveam acces sporadic la internet, prin locurile pe unde lucram. Despre Apple auzisem, știam că e o firmă care face computere și cam atât. Prin Iași cred că încă mai existau autobuze pe care se mai putea zări, roasă de vremuri și intemperii, reclama aia cu mărul colorat și sloganul „The power to be your best". Nu prea avea nimeni Macuri atunci, nici măcar ziarele sau tipografiile, care lucrau toate pe Windows. De fapt cred că la Polirom aveau un singur Mac, pe care deschideau eventualele fișiere Mac primite de la clienți (în special arhive și fonturi, că pe atunci nu erau compatibile între cele două platforme).




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users