Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Conexiune internet lentă? Testați-vă DNS-urile!


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 01 March 2010 - 21:40

Dacă vi se pare că aveți o conexiune lentă la internet, puteți testa dacă serverele DNS ale providerului vostru de internet nu sunt suficient de rapide, și eventual să vă alegeți altele.

(Pentru cine nu știe: serverele DNS sunt cele care fac legătura între adresele www.... pe care le scriem în browser și serverele propriu-zise ale siturilor pe care vrem să le vizităm. Un server DNS lent se manifestă prin faptul că browserul pare că stă ceva mai mult până să înceapă să încarce o pagină).

Cum facem testul? Folosind un program numit namebench. Acesta analizează conexiunea la serverele DNS pe care le aveți în Network Preferences, și testează dacă nu cumva în „apropierea” voastră există alte servere cu performanțe mai bune.

Mie mi-a dat următorul Top 3 ale serverelor DNS pe care să le folosesc:

1. 8.8.8.8 - Google Public DNS
2. 193.231.100.134 - ăsta e cel de la Romtelecom pe care îl folosesc acum
3. 193.226.34.68 - Academia de Studii Economice din Bucuresti RO

În testele namebench, serverul de la Google este cu 21% mai rapid decât cel de la Romtelecom. O fi autosugestia, dar chiar și mie mi se pare că acum îmi merge ceva mai repede internetul... :blink:

La voi cum e?

#2 MaC®

MaC®

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 01 March 2010 - 22:58

păi e teoria constipației...
și la birou și acasă ghici care-i servăru' ăl mai bun... :unsure:
și "la-m dădut" și la niscai amici (care are alți provaidări dă net) și ghici rezultatu'....

#3 ursulakis

ursulakis

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 62 posts
  • LocationBucuresti - Romania

Posted 01 March 2010 - 23:19

si la mine la fel.. acum nu stiu ce sa zic teoriea conspiratiei sau chiar au cele mai bune dns uri.

#4 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 01 March 2010 - 23:26

la mine a iesit exact ce am :rolleyes: ....17 % mai bun ca ultradns...
da´ io sunt din diaspora :lol:

Edited by Boly, 01 March 2010 - 23:26.


#5 floriano

floriano

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts
  • LocationLido di Fermo

Posted 02 March 2010 - 00:19

Și la mine a ieșit cel mai bun ăla care era, cu 67% mai bun decât second dns setat la mine iar pe locul 2 în topul lor era ceva dns de la zapp :) google abia pe locul 3 după bechmark-ul de la mine. Ce e culmea este că providerul meu e cel mai slab în Galați unde sunt și mă refer la UPC! :)

#6 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 02 March 2010 - 21:06

tocmai am facut si un speed test, rezultatul
Screen shot 2010-03-02 at 8.08.13 PM.jpg

Edited by Boly, 02 March 2010 - 21:10.


#7 ghencea

ghencea

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 26 September 2010 - 15:35

Am trecut pe fibra optica la Romtelecom de curand si de cand mi-au skimbat modemul, abia merge desi viteza e de 50 MB/sec verificata si ok. Mi-au verificat linia, parametrii, totu e ok, mai putin lagul cu care deskide saiturile. Din punctu lor de vedere e ok asa ca nu au mai incercat sa vada de la ce e. Cu vekiul modem mergea brici. Am dat si firewallul jos, si AV si tot ce am mai avut, mai ramane sa reinstalez XP ca sa vad ce e. Nu stie nimeni ce sa fac. Am debifat si IP automatically din Connections. Nu prea mai am ce sa fac. La cat ma pricep e vorba de DNSurile pe care le gaseste greu. IE8 imi deskide si dupa 20 de sec, Chrome dupa 10. Enorm. Am 50 MBs si nici nu se vede, parca sunt pe dial-up. Ceva idei?

#8 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 27 September 2010 - 22:39

Instaleaza mac os x versiunea 10.6.4, va merge sigur mai ales daca vei folosi safari. :rolleyes: :lol: :blink:

#9 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 28 September 2010 - 09:50

Se scrie corect "vechiul", "deschide", "schimbat".
Scuze, dar nu m-am putut abține. Poate dacă îi tot atenționăm, vor începe să scrie cât de cât acceptabil.

Edited by Wally Schirra, 28 September 2010 - 09:50.


#10 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 28 September 2010 - 16:28

@ghencea: Ah, am uitat sa-ti spun ca inainte de instalare trebuie sa schimbi calculatorul :)




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users