Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

OS X si Romtelecom


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 26 December 2011 - 17:28

Salutare,

As vrea sa renunt la RDS si sa trec la Romtelecom deoarece m-am saturat de nesimtirea si gandirea comunista a acestei companii si as dori sa stiu daca are cineva internet prin Romtelecom,cum merge si daca a avut probleme cu ei. Nu as dori sa scap de o problema si sa ma lovesc de alta....
Eu pe langa mac-uri mai am si un Time Capsule iar Romtelecom am inteles ca ofera inca un modem sau ceva de acest gen, se poate configura sa mearga os x-ul fara probleme?
Cei de la suport am vazut ca nu prea au habar despre produsele Apple.

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 26 December 2011 - 21:41

Salutare,

As vrea sa renunt la RDS si sa trec la Romtelecom deoarece m-am saturat de nesimtirea si gandirea comunista a acestei companii si as dori sa stiu daca are cineva internet prin Romtelecom,cum merge si daca a avut probleme cu ei. Nu as dori sa scap de o problema si sa ma lovesc de alta....
Eu pe langa mac-uri mai am si un Time Capsule iar Romtelecom am inteles ca ofera inca un modem sau ceva de acest gen, se poate configura sa mearga os x-ul fara probleme?
Cei de la suport am vazut ca nu prea au habar despre produsele Apple.


Desigur, am două abonamente Romtelecom. Modemurile lor se configurează ușor din Safari, inclusiv cel wireless. Mai pică uneori, rar, mai ales la țară, dar nu cred că e cazul tău. Poți merge pe Romtelecom liniștit dacă oferta e bună.

#3 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 27 December 2011 - 00:45

Multumesc pentru raspuns, am facut deja comanda online.

#4 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 27 December 2011 - 14:23

Am eu Romtelecom si Airport Extreme. Merge totul fara probleme, am pus modemul in configuratie bridge ca sa nu am probleme de genul NAT dublu si fac autentificarea PPPoE de pe Airport Extreme. Oricum, nu exista incompatibilitati intre serviciile Romtelecom si echipamentele Apple.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users