Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

cum se face administrate de retea pe Time Capsule pe WANpe WAN


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 bogdanbogdan

bogdanbogdan

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 27 posts
  • LocationBucuresti

Posted 07 November 2011 - 08:27

Va salut !
Va rog respectuos sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Care sunt setarile pt a intra pe WAN sa-mi pot vedea routerul si sa pot modifica anumite date de exemplu Acces Control ?
Mentionez faptul ca detin Time Capsule . Nu ma intereseaza sa intru pe disck, ci pe router , avand un ip static de la rds .
Se poate intra din afara dupa un PC ? gen http:// 82.76.112.598
multumesc

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 07 November 2011 - 08:49

toate setările de acest tip se fac din Airport Utility din Applications / Utilitites. Mai departe nu-ți pot da sfaturi, nu am făcut niciodată ceea ce ceri, dar vor fi alți useri care te pot ajuta, sper. Tot ce am testat a fost să văd dacă cineva din afară se poate conecta la disc pe baza unei parole și se poate, deci îl poți folosi ca disc de stocare și pt alții, inclusiv pt pagini internet. Dacă te pricepi la setări din astea, dacă butonezi AU își vei da seama dacă poți sau nu.

#3 bogdanbogdan

bogdanbogdan

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 27 posts
  • LocationBucuresti

Posted 07 November 2011 - 09:03

toate setările de acest tip se fac din Airport Utility din Applications / Utilitites. Mai departe nu-ți pot da sfaturi, nu am făcut niciodată ceea ce ceri, dar vor fi alți useri care te pot ajuta, sper. Tot ce am testat a fost să văd dacă cineva din afară se poate conecta la disc pe baza unei parole și se poate, deci îl poți folosi ca disc de stocare și pt alții, inclusiv pt pagini internet. Dacă te pricepi la setări din astea, dacă butonezi AU își vei da seama dacă poți sau nu.


Multumesc pt raspus dar cred ca nu am fost inteles .Nu discul ma intereseaza ci sa vad de la distanta exact aplicatia ' Airport Utility', sa pot intra pe ea, sa-i pot aduce modificari



#4 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 07 November 2011 - 14:46

Scriu si aici, poate mai are nevoie cineva de informatia asta.
In Airport Utility, in grupul de setari "Base Station": activeaza "Allow setup over WAN".
Apoi, cand vrei sa te conectezi de pe un alt computer la TC-ul de acasa prin internet, intri tot cu Airport Utility (de pe OS X sau Windows), alegand File > Configure Other. In fereastra care apare pui adresa IP si parola TC-ului.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users