Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Ce router wl recomandați pt o rețea RDS-RCS?


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 October 2011 - 21:38

Niște fete studente ar dori să-și ia (cumpere) un router al lor pt rețeaua RDS-RCS. Și eu am tot RDS, doar că nu le pot recomanda un router Apple, e prea sus, ceva la 100 de lei ar fi OK pt ele. E vreun șpil la routerele astea? Sau merg toate, pur și simplu? Una are iPad, restul PC-uri portabile.

#2 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 31 October 2011 - 03:19

D-Link DIR-600 am eu (b+g+n). Merge bine, dar nu are suport numai pt PC. Pentru mac trebuie sa faci setarile de pe pagina lor. Acestea sunt ceva de genul celor din Airport pentru routere Apple. Mac+Ipad+Iphone, toate merg cu routerul. Am dat peste 100 lei, dar cu peste un an in urma, acum poate sunt mai ieftine.

#3 akbar

akbar

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 69 posts

Posted 02 November 2011 - 01:26

DIR 300 sau 600 ar fi bune. N-au ele putere mare a semnalului, dar sunt ok în general.
Sunt compatibile cu orice sistem de operare (...), accesul la interfața de configurare făcându-se prin intermediul unui IP "intern" gen 192.168.1.1

Accepta și DD-WRT pentru setări avansate.
Dacă vrei putere mai mare (semnal adică) cred că ASUS oferă așa ceva. Proporțional cu prețul, însă.

#4 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 02 November 2011 - 08:49

Eu am un Linksys WRT 54GL de câțiva ani și sunt foarte mulțumit de el. Merge pe OS X, Windows, Linux, configurarea se face webbased (192.168.1.1), merge cu MacBook, iPad, iPhone, PSP, alte telefone și dispozitive wireless (chiar și după ce a fost accidental spălat cu un pahar de Coca-Cola). M-a costat vreo 200 RON, nu știu care e prețul acum, dar nu am fost niciodată nevoit să îi dau restart din cauza traficului (cum am mai auzit pe alții că fac), are uptime cu săptămânile sau lunile și bate în tot apartamentul fără probleme (care nu e deloc mare).

#5 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 02 November 2011 - 09:48

Linksys WRT 54GL am şi eu. Într-adevăr e bun. Eu am avut probleme cu blocatul dar l-am rezolvat cu dd-wrt.
Singurele neajunsuri sunt că nu suporta ipv6 şi nu are şi draft N. În rest îşi face treaba fără probleme de vreo 3 ani.

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 November 2011 - 18:24

Mulțumesc tuturor, cred că și-au luat ceva uzual, nu am apucat să văd, voi trece pe acolo zilele astea.

#7 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 12 November 2011 - 18:15

Mulțumesc tuturor, cred că și-au luat ceva uzual, nu am apucat să văd, voi trece pe acolo zilele astea.



Treci treci... totdeauna este bun un motiv. Si eu am tot WRT54GL si sunt foarte multumit. Faci in router setarile care ti le da RDS, iar in calculator ethernet en0 DHCP. Atat. Eventula pune primul DNS 8.8.8.8 si al doi-lea 8.8.4.4




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users