Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

In memoriam Steve Jobs


  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#41 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 01 June 2012 - 14:06

Cum se face că în DE - iTunes Store - Podcast, deși apar ca fiind disponibile, lincurile spre vizionare sunt inactive. Adică nu pot urmări înregistrările. Între timp am specificat și către Apple această informație. Aveți vreo idee?

#42 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 05 October 2012 - 12:47

Astăzi se împlinește un an de la moartea lui Steve Jobs. Apple îi aduce un omagiu pe prima pagină a sitului apple.com.

Nu sunt genul de persoană care crede în idoli, dar trebuie să recunosc că de la dispariția lui Jobs mi-am pierdut din ce în ce mai mult entuziasmul pentru Apple în general. Nu mai e ce-a fost. Niciun keynote din ultimul an nu a mai reușit să-mi capteze interesul ca odinioară. A dispărut acel "ceva" care făcea diferența. Și sunt convins că nu se va mai întoarce niciodată.

#43 silvestro2in1

silvestro2in1

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 05 October 2012 - 18:18

Niciun keynote din ultimul an nu a mai reușit să-mi capteze interesul ca odinioară. A dispărut acel "ceva" care făcea diferența. Și sunt convins că nu se va mai întoarce niciodată.


Exceptand Scott Frostal care mai are un pic de naturalete ramasa, restul sunt atat de falsi si fortati in prezentari incat mi se face greata. Epitete peste epitete, cel mai cel etc.
Parte din rasuflarea Keynote-urilor e data si de scurgerile de informatii (poze) referitoare la produse. Nu mai e "wow" si "one more thing" la hardware cum era inainte, la soft nici nu vorbim ca nu ai cum sa ascunzi (vin beta-urile de la developeri catre YT)

On topic: SJ ramane unul dintre vizionarii lumii, de pe urma caruia Apple va beneficia inca cativa ani. Pacat ca s-a stins atat de repede.

#44 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 October 2012 - 19:03

Păcatele tinerețelor... La un moment dat s-a oprit, dar corpul îi fusese deja măcinat de nenorocitele alea de substanțe. Dacă n-ar fi avut banii pe care i-a avut, s-ar fi dus mult mai repede, cum s-a dus toată generația anilor ’60 și ’70, cu mii și mii de tineri morți la nici 40 de ani.
Apple va fi sus cît timp va putea oferi ceva mai bun, mai uman. Deja pierd partea umană. Au scos din producție MB-ul edu, practic nu mai poți găsi un mac nou la sub 1000 de euro, enorm. Mie mi-ar fi suficient un MB fără unitate optică, simplu, normal... mi se oferă fie un Aer ușor și sofisticat, fie un MB mai greu și sofisticat, nimic normal, uman, firesc. Apple devine tot mai mult o companie de snobi, dacă va continua așa, va rata viitorul. Partea proastă pt unul ca mine este că nu vreau să trec la alternative cumplite precum Windows sau Linux, greoaie, urîte, scremute. Pe mine nu hardware mă frămîntă, ci software, celelalte sisteme de operare mi se par îngrozitoare, deși le mai folosesc dacă nu am încotro.

P.S. Corecție: doar un mini pe configurația minimală îl mai găsești la 700 de euro, modelul pe care l-am luat și eu în primăvară, de fapt de aia l-am luat, că era un efort cît de cît suportabil. Aș fi preferat un portabil, totuși.
  • bogdanbogdan likes this

#45 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 05 October 2012 - 22:11

Păcatele tinerețelor... La un moment dat s-a oprit, dar corpul îi fusese deja măcinat de nenorocitele alea de substanțe. Dacă n-ar fi avut banii pe care i-a avut, s-ar fi dus mult mai repede, cum s-a dus toată generația anilor ’60 și ’70, cu mii și mii de tineri morți la nici 40 de ani.


Ba eu îndrăznesc să spun că s-a dus atât de repede din prostie. A avut noroc cu o formă de cancer rară și vindecabilă, dar a amaânat prea mult operația, doar din dorința stupidă de a nu avea corpul desfăcut. Când în cele din urmp a fost convins de prueteni să renunțe la dietele stupide cu fructe și să se lase operat, era deja prea târziu. Dacă era mai responsabil și mai cu picioarele pe Pământ, probabil astăzi era sănătos, dar poate și asta este parte din caracterul său și trebuie luat ca atare. Păcat.

#46 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 06 October 2012 - 05:18

Daca era mai responsabil si mai cu picioarele pe Pamant, nu era Steve Jobs. In alta ordine de idei, cumva il inteleg pe Tim Cook. Este greu sa fii inlocuitor de zei.

#47 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 07 October 2012 - 01:31

Ma bucur ca pe site-ul initial "command-N" pe prima pagina a ramas link-ul cu articol catre prezentarea lui Steve. Te duce un pic in trecut.

#48 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 07 October 2012 - 07:18

Oricum nu re importanță... oricum acolo ajungem toți. Temerea mea este că Apple, treptat, va deveni o companie ternă, fără suflet, sfîrșind în banalitate și în erori, așa cum a făcut Nokia. Acum 15 ani, era lider absolut la telefonie mobilă, cu 2 pași înaintea tuturor. Din prostie, din orgoliu, din calcule proaste, a ajuns să cerșească mila utilizatorilor. Detaliul nu e oarecare, avea și Europa un atu în domeniu, după cum avea și cu vecinii Ericsson. Nu poți construi o Europă a viitorului numai cu eșecuri de acest fel și cu eșecuri din alte domenii, inclusiv politice. Ușor-ușor, asta ne va afecta pe toți.

#49 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 05 October 2013 - 08:35

A mai trecut un an fără Steve Jobs. Se împlinesc astăzi doi ani de la moartea sa.



#50 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 October 2013 - 14:13

Presupun că lansarea Mavs ieri comemorează cumva dispariția celui care a dat forma definitorie companiei. Fără el...



#51 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 06 October 2013 - 11:25

Întâmplător, am văzut și eu Jobs, filmul, chiar ieri. Mi s-a părut un film grăbit, fără substanță, fără profunzime, care a sărit multe din etapele importante din viața lui Jobs. Știu că nu putea apărea totul, dar filmul pare incomplet. Deși Kutcher seamănă foarte bine cu Steve, mi s-a părut că-l interpretează aproape caricatural. Nu mi-a plăcut.



#52 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 06 October 2013 - 18:58

Dupa ce am citit biografia aprobata a lui Steve Jobs, filmul aduce pe sarite cateva secvente. Mai bine se focusau pe o anumita perioada. Parca "Pirates of Silicon Valley" mi-a placut mai mult.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users