Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Routare internet prin Power Mac g3


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 vRomeo

vRomeo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts

Posted 14 September 2011 - 10:00

Am un g3 pe care tocmai l-am reparat (video board missing) si as vrea sa il folosesc pentru a routa internetul intr-o locatie si eventual file server.
Internet sharing banuiesc ca e solutia pentru mine, insa ce placa de retea sa ii pun ? Sau exista vre-o alta solutie ? Eventual un usb to ethernet pentru MBA ?

Astept sugestii.
Multumesc

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 14 September 2011 - 10:32

Adică deduc că nu are mufă eth? Și eu zic că un usb-to-eth ar merge, evident nu am testat cu generația aia, am avut așa ceva pt Air. Nu știu însă dacă Tiger are suport pt așa ceva, eu zic să încerci împrumutînd unul sau să vezi dacă efectiv cineva a folosit metoda.

#3 vRomeo

vRomeo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts

Posted 14 September 2011 - 10:58

Are mufa eth, dar doar 1 si evident mie imi trebuie 2 :)
Pana fac rost de una, mai gugaluiesc un pic sa vad daca apare ceva.

Am gasit pe un forum, o placa (nu mai stiu producatorul) dar era cu chip realtek foar comun, ma intreb daca ar merge sa pun o placa banala de retea pe PCI si sa incerc sa caut kext de hackintosh, sau ceva de genul.

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 14 September 2011 - 14:09

Are mufa eth, dar doar 1 si evident mie imi trebuie 2 :)
Pana fac rost de una, mai gugaluiesc un pic sa vad daca apare ceva.

Am gasit pe un forum, o placa (nu mai stiu producatorul) dar era cu chip realtek foar comun, ma intreb daca ar merge sa pun o placa banala de retea pe PCI si sa incerc sa caut kext de hackintosh, sau ceva de genul.


Nu-ți trebuie2! Uite cum făceam eu, în era pre-wireless:
- cablul eth de la provider se băga într-un router / hub eth cu vreo 8 mufe, cablul mergea în prima
- un cablu venea din iMac la acel hub, făceam setările de net, după ce mergea, ziceam că fac rerutare prin eth
- celelalte mac-uri și un PC se conectau prin sîrbă la acel hub și luau semnalul dat de iMac prin DHCP
- semnalele nu interferau, iMacul G3 dădea net altora printr-o singură mufă; am avut net în acest fel cîțiva ani, pînă m-am boierit cu wireless, cu acel iMac pe post de router
Cred că mai am hub-ul ăla eth, dar nu știu unde l-am pus. A mers așa pe Jaguar și pe Panther, cred că un timp și pe Tiger.

#5 vRomeo

vRomeo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts

Posted 14 September 2011 - 14:12

Pai si asta nu inseamna ca routarea o facea routerul ? Pe acel imac ce setari erau facute ? Internet sharing de la ce la ce ?

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 14 September 2011 - 19:14

Pai si asta nu inseamna ca routarea o facea routerul ? Pe acel imac ce setari erau facute ? Internet sharing de la ce la ce ?


N-o făcea nici un router, era un hub eth 1+8. Păi n-am fost clar?
- sîrmă de la provider care intra în mufa eth 1 a hub-ului
- sîrmă out din hub în mufa eth a iMacului, care se conecta la net și care era, totodată, routerul
- iMacul era setat să se lege la net conform datelor oferite de provider, apoi să dea net prin eth prin alocare automată de adrese
- alte sîrme de la alte 3 mac-uri și un PC în celelalte mufe eth ale hub-ului

iMacul era setat să fie router și, tot el, să aloce adrese și celorlalte mac-uri și PC-uri prin aceeași mufă eth

Nici un mac / PC nu avea două mufe eth. Setarea asta nu merge dacă aș fi dorit să folosesc un PC pe funcție de router, avea nevoie de o a doua mufă eth, la imac mergea cum am spus.

P.S. Corect, ai nevoie de un hub USB pt a le putea conecta pe toate într-un singur loc, în cel hub

Edited by Cattus Thraex, 14 September 2011 - 19:15.


#7 vRomeo

vRomeo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts

Posted 15 September 2011 - 14:55

"iMacul era setat să fie router și, tot el, să aloce adrese și celorlalte mac-uri și PC-uri prin aceeași mufă eth"
Asta nu inteleg cum ? Din cate stiu eu pe mac dai sharing la internet de pe o conexiune pe alta (din sharing) si tot partea asta se ocupa si de alocarea dinamica a ip-urilor, etc.

#8 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 16 September 2011 - 12:14

Aici sunt diverse discuții despre compatibilitatea plăcilor de rețea pentru PC-uri cu Mac-urile.
Cred că cea mai sigură soluție ar fi un adaptor extern USB-Ethernet, cu condiția să-l recunoască OS X-ul pe care-l ai tu instalat. Și încă o chestie: G3-ul are USB 1 sau 2?

#9 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 16 September 2011 - 12:19

iMacul era setat să fie router și, tot el, să aloce adrese și celorlalte mac-uri și PC-uri prin aceeași mufă eth


Cred că era și altă șmecherie acolo, pentru că în mod normal chestia asta nu are cum să meargă.
Din câte înțeleg eu din descrierea conexiunii la internet, cred că IP-urile computerelor erau luate automat prin hub de le provider, nu de la acel iMac.

#10 vRomeo

vRomeo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts

Posted 16 September 2011 - 17:10

M-am uitat si eu pe site-ul ala si am gasit un netgear (prima din lista ) numai ca e modelul FA311, in loc de GA. Oricum, daca nu merge am trebuinta pentru o placa de retea asa ca nu strica sa incerc.

O sa incerc sa fac rost de un adaptor de Air sa vad daca merge, dar prefer totusi intern, ramane de vazut ce solutie ramane in picioare.

Mac-ul are mufe usb 1.1

Hub-ul din cate imi aduc eu aminte routa tot semnalul la toate calculatoarele, dar nu facea routare propriu-zisa si nici switching, ceva intre. Probabil de asta mergea smecheria mentionata de Cattus.

O sa incerc varii placi de retea pana reusesc :D

App, in tiger, daca vreau sa fac o partiei sa fie vizibila pe retea de windows, mai trebuie si alte setari in afara de SMB ?

Edited by vRomeo, 16 September 2011 - 17:20.


#11 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 05 October 2011 - 12:21

Powermac-ul consuma lejer 150-200W, un router eftin oarecare probabil cam 15% din valoarea asta. Calculeaza tu cat te costa intr-un an de zile. Uneori "gratis" e mai scump...

#12 vRomeo

vRomeo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts

Posted 05 October 2011 - 14:31

Am navoie neaparat sa faca serverul chestia asta. Si in plus am mai incercat cu un router sa dau net la 10 pers, rezultatul a fost reset la router din 2 in 2 ore :(
Intre timp, am gasit o placa usb to ethernet care merge belea si pe mac (am inceacat-o si pe PPC si pe intel si pe 10.4 si pe 10.7).

#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 20 October 2011 - 08:49

Cred că era și altă șmecherie acolo, pentru că în mod normal chestia asta nu are cum să meargă.
Din câte înțeleg eu din descrierea conexiunii la internet, cred că IP-urile computerelor erau luate automat prin hub de le provider, nu de la acel iMac.


Tudore, nu mai pot repeta secvența, dar am folosit-o cîțiva ani. Presupun că prin acel cablu eth circulau mai multe semnale, fiecare cu IP-ul său, dar totul mergea fără nici o setare specială.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users