Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Address book pierdut


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Andra

Andra

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 110 posts
  • LocationCâmpina

Posted 04 September 2011 - 14:45

Salutare tuturor. Pe macbook-ul tatalui meu s-a petrecut urmatoarea treaba : a instalat Lion de la 0, fara sa isi salveze ceva in prealabil, pentru ca aparent nu avea nimic de pierdut pe el. A legat iPhone-ul la macbook si cand Lion l-a intrebat daca vrea sa inlocuiasca agenda din telefon cu cea de pe mac a dat yes Imagine atașată. Rezultatul toata agenda telefonica pierduta.
Eu am un back-up de la mac, vechi cam de un an, dar in mod evident este facut pe snow leopard. Cum pot sa repun agenda telefonica din snow leopard in Lion? Unde are stocate datele?
Am incercat asa : intrat in Contents -> MacOS-> si am inlocuit Address Book de acolo cu ce aveam eu in time machine. Rezultatul a fost ca Address Book nu mai functiona, ceea ce mi s-a parut logic tiand cont ca in Lion address book a fost updatat. Am incercat apoi sa inlocuiesc toate celelalte din Contents, gen : Info.plist, version.plist si ce mai era pe acolo, din pacate nu a schimbat nimic, contactele nu au revenit.
Intrebarea este, contactele sunt stocate in Address Book.exec din MacOS? Sau de unde pot sa iau contactele? Multumesc mult!

#2 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 04 September 2011 - 15:15

În Snow Leopard datele sunt stocate în /Users/HoMe/Library/Application Support/AddressBook
Încercă să dai un restore la iPhone în Snow Leoaprd și alegi ultimul BackUp făcut pentru acel iPhone în Snow Leopard, ăla de un an parcă ai spus. Ar trebui să pună în agendă celpuțin datele de la acea vreme.
Sau copiază baza de date din Snow Leopard în Lion și deschizi toate contactele din /Users/HoMe/Library/Application Support/AddressBook/Metadata/ în Lion. Ar trebui să le importe automat în Agenda de Cotate de pe Lion.
Baftă.

#3 Andra

Andra

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 110 posts
  • LocationCâmpina

Posted 04 September 2011 - 15:24

În Snow Leopard datele sunt stocate în /Users/HoMe/Library/Application Support/AddressBook
Încercă să dai un restore la iPhone în Snow Leoaprd și alegi ultimul BackUp făcut pentru acel iPhone în Snow Leopard, ăla de un an parcă ai spus. Ar trebui să pună în agendă celpuțin datele de la acea vreme.
Sau copiază baza de date din Snow Leopard în Lion și deschizi toate contactele din /Users/HoMe/Library/Application Support/AddressBook/Metadata/ în Lion. Ar trebui să le importe automat în Agenda de Cotate de pe Lion.
Baftă.


Hm... nu gasesc AddressBook in Application Support nici in Lion... si nici in back-up-ul de SL Imagine atașată

#4 Andra

Andra

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 110 posts
  • LocationCâmpina

Posted 04 September 2011 - 15:42

Am reusit... ma duceam in Home/Library... nu in Users/Utilizator/Library Imagine atașată. Multumesc mult pentru ajutor.

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 September 2011 - 21:31

Am reusit... ma duceam in Home/Library... nu in Users/Utilizator/Library Imagine atașată. Multumesc mult pentru ajutor.

Andra, există o metodă și mai simplă, dacă aplicația e funcțională: exporți baza de date, te duci pe pasul File/Export/Address Book Archive.
Pe urmă, faci operația inversă, Import și gata.

Repet ce tot spune de ani: backup, backup, backup. NICIODATĂ nu te apuci de instalat, indiferent de metoda aleasă, fără să faci backup. A avut noroc tata, putea fi mai rău, putea pierde toată agenda. Pt backup global, încearcă să te familiarizezi cu aplicație dedicată backup-ului. Mie îmi place iBackup (grapefruit.ch), dar sînt și altele. Alege una pe gust și, periodic, fă backup. Avantajul este că face backup global, deci salvează tot ce trebuie.

#6 Andra

Andra

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 110 posts
  • LocationCâmpina

Posted 07 September 2011 - 23:02

Andra, există o metodă și mai simplă, dacă aplicația e funcțională: exporți baza de date, te duci pe pasul File/Export/Address Book Archive.
Pe urmă, faci operația inversă, Import și gata.

Repet ce tot spune de ani: backup, backup, backup. NICIODATĂ nu te apuci de instalat, indiferent de metoda aleasă, fără să faci backup. A avut noroc tata, putea fi mai rău, putea pierde toată agenda. Pt backup global, încearcă să te familiarizezi cu aplicație dedicată backup-ului. Mie îmi place iBackup (grapefruit.ch), dar sînt și altele. Alege una pe gust și, periodic, fă backup. Avantajul este că face backup global, deci salvează tot ce trebuie.


Nu aveam de unde sa fac export. Tata a sters HDD-ul, pentru ca "nu avea nimic important pe el" Imagine atașată si a pus lion de la 0... si tot ce mai ramasese era un back-up facut acum un an Imagine atașată.
In legatura cu back-up-ul... stiu... eu fac zilnic back-up pe mac-ul meu, folosesc time machine din lion, dar tata e comod Imagine atașată

#7 Amlyeroer

Amlyeroer

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 03 June 2014 - 11:02

Transfera contactele la Mac ca fișier normal, astfel încât să puteți verifica contactele orice moment

 






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users