Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Iphone 4 sau il astept pe 5?


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 dragster

dragster

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 26 August 2011 - 12:20

Salutare tuturor !

Citesc forumul asta de vreun an insa nu mi-am facut niciodata cont pt ca am gasit raspunsuri la intrebari citind experientele voastre. Acum insa... am un set de schimbari majore de facut in viata electronicelor mele (telefon, laptop, etc) si am nevoie de sfaturi mai aprofundate. Sper sa ma iertati daca mai deschid si alte topic-ui de discutie.

Acest topic este despre iPhone. Particular, Ihone-ul meu, 3GS. Il ador dar ma gandesc ca iPhone 5 bate la usa, parca e depasit un pic (nu inteleg de ce gandesc asa, pur si simplu am impresia ca asa ne-a obisnuit viata - sa faci tot posibilul sa ai tot ce-i mai nou si mai cool).

DILEMA :

iPhone 4 este cel mai urat iPhone EVER. Da, o sa ma contraziceti, dar nu ma puteti convinge. 3Gu e, pt mine, cel mai frumos design - simplu si de bun gust.

iPhone 5 - sper si am vazut zvonuri ca va arata ca 3Gu dar mai subtire. Oricine a tinut in mana un iPod touch stie la ce ma refer - e practic aproape acelasi design ca iPhone 3G insa mai subtire si mai finut.

Nu ma intereseaza sa am ultimul telefon de pe piata. 3GSu l-am cumparat second hand si sunt genul care il arunca in nisip inainte de a se arunca in apa si care-l tine pe asfalt la soare, cand lucrez la masina (doar cateva exemple). 2 000 ron pt un telefon este nejustificat pt cum am eu grija de telefoane... insa mi-ar placea memoria mai mare (3GSu are doar 8G), ecranul mai vizibil, etc..

Merita sa incerc sa ma indragostesc de iPhone 4 sau mai astept pana la 5 ?

#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 26 August 2011 - 12:36

Așteaptă iPhone 5. Fie te vei îndrăgosti de el, fie te vei îndrăgosti de prețurile iPhone 4, care vor scădea în momentul apariției unui nou iPhone. Chiar dacă ți se pare urât, oferă performanțe mult mai bune decât 3GS.

#3 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 26 August 2011 - 12:59

De gustibus non discutandum. Mie nu mi-au placut niciodata sapunierele alea de 3G/3GS. i4 e cel mai misto iPhone EVER (doar sticla + metal, fara plastic. doamne, cat urasc plasticul!) :D

#4 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 26 August 2011 - 17:10

iPhone pentru vremea lui a fost de rezistență.
iPhone 3G și 3GS au fost doar de trecere, nimic special.
Pe când, iPhone 4 a adus cu el tot ce am cerut eu încă de la apariția iPhone-ului.
Mai așteaptă. Merită.

#5 dragster

dragster

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 26 August 2011 - 18:23

"sapunierele" - tare asta :D :D

Mda, mai asteptam atunci, sa vedem cum arata iPhone 5.

Am auzit eu bine ca vor sa scoata un iPhone 4 mai ieftin, cu memorie mai mica (8Gb) ? De fapt aia 8Gb sunt partea care o urasc cel mai mult la actualul 3GS, asa ca nici nu stiu de ce ma intreb...

#6 dragster

dragster

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 06 October 2011 - 11:45

...si a aparut si iPhone 5. Adica 4S. Sunt atat e extaziat incat mi-am comandat o carcasa pt 3GS. Acu' tre sa-l mai tin un an.

#7 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 06 October 2011 - 15:32

Dincolo de nume, 4S sterge pe jos cu 3GS, la toate capitolele.

#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 October 2011 - 14:54

...si a aparut si iPhone 5. Adica 4S. Sunt atat e extaziat incat mi-am comandat o carcasa pt 3GS. Acu' tre sa-l mai tin un an.


Să înțeleg că dacă-l numeau 5 îl luai, dacă i-au zis 4 S, pfua, e banal? Așa judeci tu o sculă, după S sau după 5?

#9 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 10 October 2011 - 21:01

:) foarte tare concluzia.

#10 dragster

dragster

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 14 October 2011 - 22:25

Poate daca citeati cu atentie primul post ar fi fost mai limpede..

Sunt convins ca 4S este mult peste 3GS, oricine stie asta. Dar:

- arata ca iPhone 4, nu-mi place designul
- face absolut aceleasi lucruri, pt mine. Pe 3GS am email, internet, camera foto (fara blitz dar am facut niste poze foarte acceptabile in ultima vacanta), iBooks, news, GPS, muzica, etc... Adica aplicatii folosite in mod curent, zilnic care ar merge MULT mai rapid pe 4S din cauza procesorului si memoriei... si ce daca ?

Dupa cum am zis, nu tind neaparat sa posed ultimul model din.. orice (laptop, TV, telefon). Nu tind pt ca atat timp cat sunt fericit si multumit cu felul in care functioneaza ... nu vad rostul sa arunc banii. Si in aceeasi idee da, am un TV HD-ready (nu full HD), o masina din 2001 (mult peste majoritatea cutiilor de conserve din zilele noastre) si.. un iPhone 3GS :)




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users