Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Hard disc extern cu firewire 800?


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Odo

Odo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 25 posts

Posted 25 February 2010 - 18:36

Vreau sa achizitionez un hard disc extern pe firewire 800 pentru Time Machine. Aveti ceva sugestii pentru vreun model de hd si locul de unde l-as putea cumpara?
Se merita unul pe fw 800, sau merge ok si pe usb?

#2 hamilton

hamilton

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 292 posts
  • LocationBazinul Olimpic

Posted 25 February 2010 - 19:21

FW e mai rapid decat USB :)

#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 25 February 2010 - 22:17

FW e mai rapid decat USB :)


Nu e vorba doar de rapiditate. FW este un protocol SCSI îmbunătățit, ca atare principala calitate este că papă mult mai puțin CPU decît USB, ca atare conexiunea e mai stabilă, lucru important – mai ales – la volume mari de transfer (la volume mici, oricum nu e important, poți folosi și o unitate floppy).
Acuma, teoretic, FW 800 ar trebui să fie sensibil mai rapid, dar nu pot spune cît de evident e acest lucru, deocamdată nu am nici un periferic fw 800, am cîteva pe 400. Eu zic că, dacă dai un ban, dai pe ultimul protocol, de 800. Există deja adaptoare fw 400 la 800 și invers, inclusiv 9/8/4 pini, vezi că e un magazin cu multe d-astea, conectoare.ro parcă îi zice. Mă mai uit în agendă și revin.

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 25 February 2010 - 23:46

http://www.conectica.ro

#5 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 26 February 2010 - 09:44

Pentru simplul fapt că FW are posibilitatea de a trasnfera o capacitate mai mare de decât un USB în același timp, se consideră, d.p.d.v.t. că FW e mai rapid decât USB. Dar nu e vorba de viteza de transfer, ci pur și simplu de raportul capacitate/timp. Exemplu > 100 MB / 1 Sec. prin Fw o s fie mai repede trasnferați decât 100 MB / 1 Sec. prin USB. 'Ușița' FW este mai încăpătoare în comparație cu cea de la USB. Sper m-am făcut înțeles...

#6 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 26 February 2010 - 13:33

Eu zic ca merita fw800 deoarece este mai rapid.
Am un hdd extern LaCie pe am facut backup la sistem cu CCC(carbon copy cloner) iar hdd-ul are fw400,fw800 si usb.
La un backup de cateva sute gb se simte diferenta dintre fw si usb.

#7 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 14 March 2010 - 12:25

Vezi ca vinde / vindea nevrozel pe macuser un IOMEGA Ultramax (rack extern de aluminiu cu loc de 2 HDD-uri si FW800), destul de ieftin. Daca mai iei de pe emag si 2 HDD-uri adevarate (recomand Samsung Spinpoint 1TB, pe la 300 ron sau WD Caviar tot de 1TB, ceva mai scump dar nu cu mult), ai sub 1000 ron unul din cele mai rapide solutii FireWire de pe planeta (daca optezi pentru RAID 0 si ai nevoie de 2TB) sau respectiv o solutie foarte rapida si foarte sigura (daca folosesti RAID 1 si te multumesti cu 1TB).

#8 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 14 March 2010 - 12:31

Sau, ceva mai putin industrial: eu am luat de la Noumax o cutie externa de 2.5" cu SATA + FW400 + FW800 + USB, am dat vreo 250 RON acum vreo 1 an si ceva, la care am adaugat un WD Caviar Blue de 512 GB (pe la 270 ron). Folosesc jucaria pentru Time Machine in reteaua de acasa, face backup la Mini-ul nevestei (legat fizic pe FW400) si wireless la MBP-ul meu. Wireless se misca greu, gatuit in special de retea (54 Mbps, router de 2 lei de la Romtelecom), dar situatia se va schimba cu un Airport Extreme. E mic si dragutz si isi face treaba bine.

La birou insa nu m-as incumeta sa ma bazez pe altceva decat o solutie RAID, fie legata FW800 la un server fie NAS.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users