Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Safari 5.1 papă memorie la greu


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 27 July 2011 - 20:42

După o zi de browsing cu Safari 5.1 în Lion, acum am doar trei taburi deschise, iar consumul de memorie arată cam așa:

memorie-safari-lion.png

Deci un giga jumate luat de procesele care compun Safari.

Există o teorie conform căreia un sistem de operare care lasă mereu memorie liberă - adică nefolosită - e un sistem prost, pentru că nu știe să gestioneze bine resursele. Aș putea aplica și în acest caz acest raționament. Poate că Safari vede că am 8 giga de RAM și ce zice: ia să păstrez în memorie toate paginile pe unde am umblat eu astăzi, cu scopul de a le afișa rapid în caz că userul are iar nevoie de ele. Dacă sistemul trebuie musai să aloce RAM altor aplicații, atunci aruncă RAM-ul ocupat de Safari. Cam ca la memoria inactivă din Activity Monitor.

Mă tem totuși că e vorba de un memory leak.

#2 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 27 July 2011 - 22:12

Nu mi-as bate capul prea tare. Decat daca se coreleaza cu niscavai disfunctii (cum era bluetooth-ul cu performantele GUI, de igzemplu). Keep an eye on that bastard.

#3 Costi

Costi

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 22 posts
  • LocationThe Cranes, Bucharest, Romania

Posted 28 July 2011 - 09:51

Salut!

La mine la fel face, și am doar 2 GB RAM pe un MacBook Pro de 13". Este clar un memory leak acolo, dar nu l-am prins, încă. Extensiile de browser pe care le folosesc sunt: GMail Counter, AdBlock și 1Password.

Costi.

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 29 July 2011 - 17:24

Salut!

La mine la fel face, și am doar 2 GB RAM pe un MacBook Pro de 13". Este clar un memory leak acolo, dar nu l-am prins, încă. Extensiile de browser pe care le folosesc sunt: GMail Counter, AdBlock și 1Password.

Costi.


N-ar trebui să-l ții sub observație fără extensiile alea? Cîteva zile măcar.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users