Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Plainview, un browser full-screen


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 24 July 2011 - 22:53

plainview.jpg

Dacă tot a început moda cu aplicații full-screen în Lion, am găsit un browser făcut special pentru a funcționa astfel încât să ocupe ecranul până la ultimul pixel. Se numește Plainview, este un browser foarte simplu care a fost creat din nevoia autorilor de a folosi un browser pentru prezentări full screen. Are bookmarks, un mod "presentations", unul "kiosk" și cam atât. Însă este util atunci când navigați pe ecrane de dimensiuni mici.

Modul "presentations" poate fi un înlocuitor pentru PowerPoint sau Keynote pentru cei care se pricep la HTML/CSS/JavaScript. Înlocuiești slidurile cu pagini HTML, le încarci pe toate în modul "presentations" și apoi le afișezi una câte una folosind scurtăturile de tastatură.

Spre bucuria mea funcționează și în Tiger, așa că-l pot folosi și pe iBook-ul G4 cu ecran de 12", care a devenit astfel o "mașină de navigat pe internet" excelentă.

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 25 July 2011 - 07:57

Deși nu‑mi plac aplicațiile full screen, Plainview are ceva aparte, iar dacă merge și pe PB‑ul meu de 12 inci din 2004 (îl voi pune diseară), cu atît mai bine.
Mulțumim de pont. De adăugat că menu‑ul devine acceisibil prin apăsarea tastei Command și mausul dus sus.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users