Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Cum închidem?


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 June 2011 - 12:50

Tocmai am terminat de localizat Mellel 2.9 (urmează un beta), am observat că în versiunea existentă s-a strecutat ceva în engleză, deși îl tradusesem. Dar, fiindcă tot trebuie să mai aduc la zi, ce ziceți? Cum ar fi mai bine să zic pentru close all:
Închide toate documentele [e cel mai clar, dar cel mai lung]
Închide‑le pe toate [‑le ăla nu-mi place, deși e foarte RO]
Închide tot [cel mai scurt, deși – poate – nu și cel mai clar; dar, avînd interfața activă, e clar, nu?]

Uite și poza.
Rog răspuns.

Attached Images

  • Screen Shot 2011-06-28 at 13.44.09.png


#2 Cristian Secară

Cristian Secară

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 28 June 2011 - 15:11

Pe gustul meu aș zice așa (cele două poziții distincte):
---
Închide documentul
Închide toate documentele
---
Faptul că este mai clar este benefic.
Faptul că este mai lung este irelevant [în acest caz].

Cele de mai sus le zic (și) prin comparație cu felul în care am tradus la GIMP, vezi captura.

Cristi

Attached Images

  • gimp_close_all_ro.png


#3 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 28 June 2011 - 15:31

Nu cred că e vreo problemă dacă e mai lung, așa că votez și eu cu "Închide toate documentele".

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 June 2011 - 15:55

Bun, deci, tot pt simetrie:
Close = Închide documentul [mai adaug „documentul”; nu cred că voi face asta, devine inutil de lung, e clar ce închid]
Close All = Închide toate documentele

Secărică, tu făcuși localizarea Firefox? E de bine, îmi place, aproape că nu am ce reproșa, lucru rar...

#5 Cristian Secară

Cristian Secară

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 28 June 2011 - 16:07

Secărică, tu făcuși localizarea Firefox? E de bine, îmi place, aproape că nu am ce reproșa, lucru rar...

Parțial, în sensul că am contribuit semnificativ la corecții, sugestii și testări. Asta s-a întâmplat acum vreo patru ani, când Alexandru Szasz a preluat traducerea de la FF 1.x, a completat-o și a îmbunătățit-o, la partea cu îmbunătățirea contribuind un nucleu mic pe lista mozilla-ro, nucleu din care am făcut parte și eu.

Contribuția mea majoră este la Opera, GIMP și (în lucru) Inkscape :)

Cristi

#6 VlAdLlitteram

VlAdLlitteram

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 31 posts

Posted 02 July 2011 - 23:23

Ai Deschide toate documentele, mai sus, deci Închide toate documentele. Lungimea nu supără, în schimb trebuie să se înțeleagă că e vorba de documentele acestui program (nu e la mintea cocoșului), deci exprimarea trebuie să fie ca mai sus.
De ce nu fol. presc. însă? t-te, doc.

Edited by VlAdLlitteram, 02 July 2011 - 23:23.


#7 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 03 July 2011 - 01:05

Ai Deschide toate documentele, mai sus, deci Închide toate documentele. Lungimea nu supără, în schimb trebuie să se înțeleagă că e vorba de documentele acestui program (nu e la mintea cocoșului), deci exprimarea trebuie să fie ca mai sus.
De ce nu fol. presc. însă? t-te, doc.


Se subînțelege automat că e vorba de 'documentele dintr-o aplicație anume'.
Prin simplul fapt că aplicația, de ex. Pages, apare cu numele în bara de meniu.
Deci, acel 'Close All' e cu referire în mod automat, nu la toate documentele deschise pe Mac din toate aplicațiile active, ci numai în aplicația pe care o ai de fața și activă.
Ce ne trebuie mai simplu de atât.
Crezi că e mai bine; 'Închide toate documentele acestei aplicații?'

#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 July 2011 - 23:35

@ all: ne-am agitat degeaba, problema vine din sistemul nelocalizat, uite ce zice flăcăul de la Mellel: „I cannot do anything about "Close all" because this strings comes from the OS, not from Mellel.”
Noapte bună și, poate, 10.8 va avea localizare RO. Salut cu deosebit respect echipa care și-a bătut joc de localizarea pusă pe net de apcom, cu subțirea scuză că nu e vina lor că arată așa prost. Din păcate, treaba bună nu se face cu scuze.

#9 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 07 July 2011 - 00:10

Păi da, din sistem e. Doar am mai spus, prin alte dialoguri cu un asemenea subiect. Cred că atât aici cât și pe macuser.ro. Asta e regulă valabilă pentru toate aplicațiile non-Apple.

#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 07 July 2011 - 23:58

Păi da, din sistem e. Doar am mai spus, prin alte dialoguri cu un asemenea subiect. Cred că atât aici cât și pe macuser.ro. Asta e regulă valabilă pentru toate aplicațiile non-Apple.

Nu aveam cum ști, țin minte că, la început, apărea tradusă. „Special characters” da, face parte din sistem, în rest nu pricep de ce nu pot aduce comanda în aplicație și, deci, cu text localizabil.

#11 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 08 July 2011 - 07:35

Nu în toate aplicațiile apar traduse...
Există vreo trei astfel de dazuri...
Cel puțin atâtea am numărat eu, în fugă...
Printre care, 'Undo' 'Redo'...

Edited by Eugen Mihalache, 08 July 2011 - 07:36.


#12 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 31 July 2011 - 18:13

Acum sa ma bag si eu in seama, chiar daca nu mai este cazul. Intr-adevar lungimea mare in meniuri este suparatoare cand vine vorba de traducerea sistemului de operare, deoarece contravine cu eleganta marca Apple, dar nu mai este atat de deranjanta cand este vorba de aplicatii, cum este Mellel. Cu sistemul lucrezi in permanenta, cu aplicatiile doar atunci cand este nevoie.

#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 August 2011 - 08:49

[...] Intr-adevar lungimea mare in meniuri este suparatoare cand vine vorba de traducerea sistemului de operare, deoarece contravine cu eleganta marca Apple, dar nu mai este atat de deranjanta cand este vorba de aplicatii, cum este Mellel. [...]


Textele prea lungi în dialogul om-mașină sînt supărătoare oricum și denotă incompetență lingvistică. În general spus, dacă traducătorul nu simte pulsul originalului și trîntește frazele aiurea intră în categoria inferioară a tagmei și poate pleca. Asta e valabil pt orice text de orice fel ar fi acesta, de la literatură la știință, de la filosofie la UI. Cine nu pricepe treaba asta, trebuie să se lase de meserie. Din păcate, așa cum tot spun, problema acestui fel de traduceri, localizările, a fost lăsată să o ia la vale, nefiind nicio preocupare la nivel academic ori universitar ori la orice nivel care i-ar putea da coerență în abordare.

P.S. Mulți dintre cei cu care mai discut problemele astea nici măcar nu au darul dialogului, sînt supărăcioși, dacă le-a intrat lor în cap o prostie o tot țin pînă la limita prostiei.

Edited by Cattus Thraex, 28 August 2011 - 08:51.


#14 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 28 August 2011 - 09:06

P.S. Mulți dintre cei cu care mai discut problemele astea nici măcar nu au darul dialogului, sînt supărăcioși, dacă le-a intrat lor în cap o prostie o tot țin pînă la limita prostiei.

Să înțeleg că sunt slabe șanse de a aduna o mână de oameni, cei din lista sugerată, pentru a discuta și pune în practică deciziile luate?

Edited by Eugen Mihalache, 28 August 2011 - 09:07.


#15 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 August 2011 - 09:34

Să înțeleg că sunt slabe șanse de a aduna o mână de oameni, cei din lista sugerată, pentru a discuta și pune în practică deciziile luate?


Ăia-s cei cu care poți discuta, fie și polemic, că altfel ne-am plictisi.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users