Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Cum să construim un Hack Mini


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 28 June 2011 - 09:06

http://youtu.be/uayELibjHEA?hd=1

Lifehacker a publicat un articol despre modul în care putem construi un Hackintosh mini. Nu chiar la fel de "mini" ca un Mac mini, dar oricum, e mai mic decât un PC obișnuit. Costul total al computerului, la prețurile din SUA este în jur de 600 de dolari SUA, iar performanțele sunt mult mai bune decât la un Mac mini.

Cât ne-ar costa pe noi un asemenea computer? Am dat o căutare sumară pe internet și am găsit următoarele prețuri la componente identice sau asemănătoare cu cele din articol:

- Placa de baza Gigabyte H55N-USB3, socket 1156: 404,99 Lei
- Procesor Intel® CoreTM i3 540 3.06GHz, socket 1156: 415,99 Lei
- Placa video Zotac GeForce GT 240 1024MB DDR3: 254,02 RON
- Kit Dual Channel Corsair 4GB (2 x 2GB), DDR3, 1333MHz: 182,99 Lei
- HDD Western Digital Caviar Blue KX, 500GB, 16MB, 7200rpm, SATA 3" 149,99 Lei
- Unitate optica Notebook SONY Optiarc AD-7710H-01 8xDVDRW Slim Dual Layer: 109.62 lei
- Adaptor Micro SATA to SATA - 35 lei
- Snow Leopard: 140,18 lei

Total: 1692,78 lei. Ce lipsește: carcasa SilverStone SG05BB-450, pe care nu am găsit-o pe internetul românesc. Aș fi curios ce alternative ar exista la această carcasă, adică tot ceva compact.

Ce are în plus față de Mac mini (pe lângă performanțe mai bune): USB 3, mai multe porturi USB 2, port DVI. Ce nu are: Firewire 800.

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 June 2011 - 12:04

Pare un preț mai mult decît bun. Sigur, instalarea e anevoioasă, dar, dacă decurge cum zice flăcăul, sărim peste acest detaliu. Lipsa fw 800 nu mi se pare un detaliu crucial. Iar dacă Leul va fi instalabil, cu atît mai bine, mai ales dacă se va putea face un upgrade simplu, fără să iei de la zero operațiunile.

#3 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 29 June 2011 - 16:38

Nu cred că se poate compara cu un MacMini Server. Sau?

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 29 June 2011 - 19:20

Nu cred că se poate compara cu un MacMini Server. Sau?


Se poate compara cu orice, numai să iasă de pe banda de montaj.

#5 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 29 June 2011 - 23:06

MacMIni Server mai are ceva în plus față de varianta normală, în afară de un HDD suplimentar (ce duce implicit la lipsa unității optice)?

#6 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 29 June 2011 - 23:09

Da! Mac OS X Server.

#7 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 10 July 2011 - 18:47

Leul se misca foarte bine pe Asus P5K-VM, cu placa video nVidia GeForce 9500 si procesor C2D i3. Pentru a pregati unitatea USB flash bootabila iti trebuie un Mac sau un alt Hackintosh functional.

Unicul lucru complicat, dar il faci doar o singura data, este patchuirea DSDT-ului, care este un fisier de cateva kile ce contine informatiile pe care in mod normal BIOS-ul le da unui sistem de operare, dar in cazul de fata, Mac OS X nu comunica cu nici un BIOS. Atunci trebuie sa editezi acest dsdt, ceea ce este in general apanajul cuiva care intelege ceva programare. De aceea, cel mai bun caz este sa ai o placa de baza si un procesor pe care le au si altii, care iti pot edita un DSDT.

#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 31 July 2011 - 06:43

MacMIni Server mai are ceva în plus față de varianta normală, în afară de un HDD suplimentar (ce duce implicit la lipsa unității optice)?


De cînd ai pus întrebarea și pînă acum, adică în circa o lună jumate, lumea s-a schimbat: Apple produce doar mini fără unitate optică, iar serverul face parte din Lion.

#9 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 01 August 2011 - 08:16

Am băgat de seamă și ochesc în continuare un Mac Mini, de data asta din noua generație, procesorul i5 îmi va ajunge probabil pentru următorii 5 ani.

OS X Server face parte din Lion? Am auzit și eu asta înainte de lansare, dar acum văd pe AppStore că OS X Lion Server apare ca aplicație separată și costă ceva mai mult, Ieftin pentru un server, dar pare să fie un produs diferit de OS X Lion (Desktop).

#10 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 01 August 2011 - 19:49

Daca nu ai nevoie de server, nu-l instala. Oricum un MacMini cu i5 merge mai bine decat hackul meu cu C2D. Iti urez noroc cu el.

#11 vRomeo

vRomeo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts

Posted 04 August 2011 - 09:25

Daca nu e mini, nu are haz.
Eu pe o configuratie asemanatoare am ajuns pe la 1400 lei.
Dar fie si cu 3 cm mai mare decat un mini nu ajuta foarte mult. Eu prefer sa fie mai mare sa ii pun extra coolere sa nu am probleme cu temeperatura.
Culmea e ca pe acualul hack e temperatura mult mai mica decat pe windows :)) Si am uitat sa pun vre-o 2 ventilatoare inapoi :P

#12 nandreas

nandreas

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 01 April 2012 - 23:59

ce placa video ma sfatuiti sa cumpar pentru a rula nativ QE... ceva mai cheap asa ..

#13 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 03 April 2012 - 15:47

NVidia, GF 9500. Neaparat si cu iesire DVI.

#14 nandreas

nandreas

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 10 April 2012 - 16:28

am luat 7300GT si rulez SL 10.6.8... QU/CI full enabled prin DVI. merci de sfat oricum

#15 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 April 2012 - 11:20

Nu cred ca va mai merge pe Lion. De aia am schimbat 7300 cu 9500. Este un kext universal NVEnabler 64.kext pentru toata gama 9x00




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users