Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Mac mini-uri și Mac Pro-uri noi în august


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 19 June 2011 - 21:25

Un jurnalist de pe CNET anunță pe Twitter că în iulie sau august Apple va lansa Mac mini-uri și Mac Pro-uri noi-nouțe. Mini-urile vor avea procesoare Sandy Bridge și vor fi dotate cu Thunderbolt. Cel puțin asta susțin sursele sale.

Tocmai mă gândeam astăzi la un upgrade de Mac mini. Se pare că noile modele vin la țanc, cu Lion cu tot. Aviz celor care vor să-și cumpere un Mac mini nou.

(via 9to5mac)

#2 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 19 June 2011 - 22:22

Sunt curios cu ce placa video vor veni,as avea nevoie de un ecran mai mare dar un iMac 27" este cam scump...
Daca va aparea quad pe mini as lua in calcul un monitor mare plus un mini.

Edited by boboc, 19 June 2011 - 22:23.


#3 Dorin P.

Dorin P.

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 17 posts
  • LocationSuceava

Posted 20 June 2011 - 07:33

Nu cred că vor sari mai sus de Geforce 320M in Mac mini...

#4 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 20 June 2011 - 08:00

Perfect, înseamnă că preţurile actualelor modele vor scădea în perioadă următoare lansării!

#5 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 20 June 2011 - 23:13

Nu cred că vor sari mai sus de Geforce 320M in Mac mini...


Procesor Sandy Bridge înseamnă obligatoriu chipset video integrat Intel HD, că mă îndoiesc că vor opta (și) pentru un Radeon, ca la Macbook Pro-urile de ultimă generație. Deci nimic extraordinar.

#6 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 21 June 2011 - 06:27

Macbook Air mi s-a parut tot timpul extrem de scump pentru ce ofera,din pacate lipsa placii grafice dedicate se simte foarte mult si dupa parerea mea nu merita banii.

#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 June 2011 - 14:01

Macbook Air mi s-a parut tot timpul extrem de scump pentru ce ofera,din pacate lipsa placii grafice dedicate se simte foarte mult si dupa parerea mea nu merita banii.


Scump este, da; că nu-și merită banii? Hm, ai lucrat efectiv cu un Aer? Este o bijuterie de la A la Z, iar ultima serie este uluitor de rapidă: boot real în circa 14 sec., viteză mare, placă grafică bună, foarte ușor, ca un fulg... ce mai vrei? aă coste cît un netbook Asus sau Dell? Ai vrea tu.

#8 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 22 June 2011 - 20:10

@Cattus Thraex da m-am jucat cu un Air si mi se pare prea scump sincer.
Cand zic prea scump il compar cu Macbook Pro cu placa video dedicata si procesor mult mai bun nu cu Dell sau altceva...

#9 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 22 June 2011 - 20:34

Primul MacBook Air era într-adevăr prea scump pentru ce oferea, nu aș fi dat bani pe el. Cel de ultimă generație este însă o bijuterie, și ca orice bijuterie, nu e ieftin, dar parcă are un preț mai decent decât primul, raportat la facilitățile aduse. Pentru cineva care nu are neapărată nevoie de placă grafică puternică, poate fi o alegere foarte bună: extrem de subțire, ușor, rapid, portabil, SSD, Mac. Dacă ar fi să îmi cumpăr un laptop (nu mi-a trecut încă perioada în care îmi doresc un mini), probabil aș alege un MBA și ar avea prioritate față de un MBP (nou sau second-hand).

Edited by ClaudiuT, 22 June 2011 - 20:35.


#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 June 2011 - 22:09

@Cattus Thraex da m-am jucat cu un Air si mi se pare prea scump sincer.
Cand zic prea scump il compar cu Macbook Pro cu placa video dedicata si procesor mult mai bun nu cu Dell sau altceva...


Am convenit că e scump. În ultimii ani mi-am luat numai mac-uri sh, între astea și un Air din prima generația la jumate preț, schimbat apoi pe un MB early 2009 cu nVidia. Acel Air îl luasem, la noroc, deoarece plecam din țară vreo lună și avea nevoie de ceva foarte ușor pt chestii simple. După aia, am luat ceva mai performant, dar mai greu.

#11 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 22 June 2011 - 22:15

@Cattus: daca ar fi sa am nevoie de ceva usor as alege iPad.
Ca si portabil nici macbook-ul meu pro de 13" nu mai e ok pentru mine,voi alege pe viitor un 15" hi-res cu ce-a mai buna placa video.
De cand apple a implementat OpenCL in snow leopard placa video dedicata conteaza enorm.
Bine,este o parere personala si cred ca fiecare alege ce i se potriveste cel mai mult.

#12 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 June 2011 - 08:38

De cand apple a implementat OpenCL in snow leopard placa video dedicata conteaza enorm.


Așa este, însă eu aș fi curios ce beneficii concrete a adus OpenCL și câte aplicații beneficiază de această tehnologie.

Sunt programe care fac procesare bazată pe placa video (nu știu dacă e vorba de OpenCL sau nu). De exemplu editoarele de imagini gen Acorn sau Pixelmator. Din păcate, imediat ce începi să lucrezi cu fișiere mai complicate, dacă nu ai o placă video tare atunci programele alea se mișcă teribil de greu. Dar o placă video tare înseamnă un computer semnificativ mai scump decât un Mac mini. Așa că dacă tot ajung să dau o căruță de bani pe Mac, păi atunci mai bine cumpăr Photoshop și am rezolvat problema într-un mod mult mai util pentru mine.

#13 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 23 June 2011 - 14:03

Banuisc ca iTunes,xCode,Safari,Aperture si cam toate create de Apple suporta OpenCL si GCD + sistemul de operare.
Alti dezvoltatori mici nu cred ca se obosesc cu asa ceva :)




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users