Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Tastaturi Apple (RO) în Windows XP


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 June 2011 - 12:05

De ceva vreme am o tastatură Apple, aluminiu, cu taste numerice în dreapta și layout românesc. Deși este excelentă în Mac OS X, pe Windows mă chinui puțin cu ea pentru că nu sunt toate tastele la locul lor. Am încercat să instalez driverele de la Apple din pachetul pentru BootCamp, dar sub Windows XP nu am reușit să îmi copiez layoutul din OS X. Așa că mi-am făcut propriul layout, folosind The Microsoft Keyboard Layout Creator, o unealtă gratuită oferită chiar de Microsoft. Rezultatul se află aici, este un zip cu un kit de instalare generat de softul de mai sus. Am ales să includ varianta corectă pentru șȘțT, cu cedilă, deși în XP chiar și după instalarea European Union Expansion Font Update, NotePad și chiar WordPad se prefac că nu înțeleg șȘ, țȚ. Treaba lor, eu am nevoie de Word, care se descurcă bine. Evident, am pus Y și Z la locul lor și am mappat și tastele numerice de deasupra să corespundă cu tastatură (caracterele !, @, #, .., +), iar [, ], \ sunt accesibile cu ALT+CTRL. Zilele astea testez și pe Windows 7, din păcate(?) nu am la îndemână și un Vista. Eventualele sugestii sunt binevenite.

Attached Images

  • Screen shot 2011-06-19 at 1.03.00 PM.png
  • Screen shot 2011-06-19 at 1.03.32 PM.png


#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 19 June 2011 - 12:23

Chiar aveam nevoie de așa ceva în Windows 7, o să o încerc în Bootcamp.

#3 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 June 2011 - 12:32

Am pus aici și fișierul sursă al layoutului, care poate fi folosit cu TMKLC pentru eventuale modificări.

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 19 June 2011 - 13:41

Am pus aici și fișierul sursă al layoutului, care poate fi folosit cu TMKLC pentru eventuale modificări.


Variantă „corectă”, adică în conformitate cu normele academice RO, este s / t comma below, nu cedilla. După acel update Bulgarian and Romanian EU Update nu ar fi normal să mai ai necazuri în XP, eu l-am testat pe cîteva PC-uri și părea OK. Dă detalii, adică ce nu merge? Ce nu afișează bine?
Făcusem și eu o tastatură din asta, acum ceva timp, tot la sugestia unor uindăuzari care foloseau mac-uri, inclusiv tastaturi fizice Apple, inscripționate pt România. A circulat și ea un timp, habar nu am dacă o mai am pe undeva, probabil da.

W 7 mi se pare OK din punctul de vedere al RO, include fonturile de bază cu s/t comma below etc. Dat fiind că pt mine Windows e un sistem cu totul ocazional, nu pot da alte sfaturi. Nu, nu am idei preconcepute și nu sufăr de microsoftită cronică, put și simplu nu folosesc Windows.

Edited by Cattus Thraex, 19 June 2011 - 13:44.


#5 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 June 2011 - 15:08

Oops, comma below am vrut să zic.
În Notepad sau Wordpad, în loc de ș sau ț cu comma below îmi afișează un pătrățel. Adică exact ca înainte de update.

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 19 June 2011 - 16:29

Oops, comma below am vrut să zic.
În Notepad sau Wordpad, în loc de ș sau ț cu comma below îmi afișează un pătrățel. Adică exact ca înainte de update.


Probabil (citește: sigur) acele aplicații nu sînt unicode-savvy, altfel nu văd de ce numai alea. Ce font folosesc acele aplicații? Nu afișează corect nici dacă schimbi default font pe ceva precum TNR sau Tahoma?

#7 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 June 2011 - 17:35

Notepad are default Lucida Console. Într-adevăr, dacă schimb pe TNR, afișează frumos toate fonturile. La fel și WordPad. Nu că le-aș folosi pentru cea serios, dar e bine de știu, mulțumesc :)

#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 20 June 2011 - 06:29

Notepad are default Lucida Console. Într-adevăr, dacă schimb pe TNR, afișează frumos toate fonturile. La fel și WordPad. Nu că le-aș folosi pentru cea serios, dar e bine de știu, mulțumesc :)


Prostia e că au default un font cu repertoriu limitat. Pătrățelele alea arată că lipsește caracterul cu pricina din font, nimic altceva. A doua prostie e că nu substituie automat caracterele lipsă cu cele din alt font. Da, arată urît să combini două fonturi, dar e oricum mai bine decît să ai pătrățele.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users