Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Xcode


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 09 March 2011 - 22:35

Dragi programatori, Apple a decis ca Xcode 4 să nu mai fie dat pe gratis. Va costa $4,99 în SUA sau 3,99€ în Germania și alte țări europen. Mâ întreb oare de ce acestă schimbare? Xcode 4

Edited by Eugen Mihalache, 09 March 2011 - 22:35.


#2 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 09 March 2011 - 22:38

E simplu,sa mai faca niste bani :)
Tocmai pentru ca apple mereu se gandeste cum sa faca bani din orice,cred cu o convingere si mai mare ca nu vor oferi mobileme gratis in veci.
Vestea buna e ca xcode include full support pentru c++

#3 ursulakis

ursulakis

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 62 posts
  • LocationBucuresti - Romania

Posted 09 March 2011 - 23:13

Defapt e FREE (as a bird) pentru dev (aia care au platit deja 99$) si $4,99 pentru restu' lumii care vor sa invete sau sa se joace si ei cu xcode..

#4 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 10 March 2011 - 00:44

Dacă noul Xcode, poate prelucra noile .nib-uri din alte aplicații, cele compilate deja. Îl cumpăr. Există 4 aplicații bune în Mac App Store pentru programare. Xcode e cel mai ieftin. Dacă voi putea modifica noile formate de .nib atunci merită. Dacă nu, atunci mă mai gândesc.

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 March 2011 - 09:43

Dacă noul Xcode, poate prelucra noile .nib-uri din alte aplicații, cele compilate deja. Îl cumpăr. Există 4 aplicații bune în Mac App Store pentru programare. Xcode e cel mai ieftin. Dacă voi putea modifica noile formate de .nib atunci merită. Dacă nu, atunci mă mai gândesc.


Și eu aș fi curios, dar cred că fișierele .nib pot fi deschise numai de programator, asta e logica, dacă le poate deschide oricine care mai e șpilul? Este o chestiune intenționată de programare și nu văd logica pt care v. 4 ar deschide fișierele .nib închise, doar sînt așa tocmai pt a nu fi deschise.

#6 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 10 March 2011 - 09:47

Daca vreti sa imi trimiteti pe mail acel nib pot proba pentru voi: boboc.lucian@mac.com

#7 valexa

valexa

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 45 posts

Posted 13 March 2011 - 14:58

Fisierele .nib sunt versiuni binare compilate a fisierelor sursa .xib in format XML la fel cum aplicatiile sunt versiuni binare compilate a sursei in format Objective-C.
Cine are sursele evident le poate vizualiza si modifica, cine nu are sursele nu poate, are doar distributia binara (tipic utilizatorii)

Confuzia apare din cauza ca formatul nib a evoluat in timp, cu Leopard au fost introduse fisierele .xib, si Leopard este ultima versiune de OSX in care applicatiile Apple aveau fisiere .nib noncompilate in format xml, momentan situatia sta cum am expus mai sus.

Acastea fiind spuse Xcode 4 poate deschide is edita orice fisier pe care Interface Builder il putea deschide is edita, mai exact orice fisier care nu este compilat, ci in format xml.

Edited by valexa, 13 March 2011 - 15:01.


#8 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 13 March 2011 - 18:25

Acastea fiind spuse Xcode 4 poate deschide is edita orice fisier pe care Interface Builder il putea deschide is edita, mai exact orice fisier care nu este compilat, ci in format xml.

Mulțumesc pentru explicație...
Asta e...mie îmi trebuia doar pentru a putea localiza aceste fișiere.
Am găsit ceva în AppStore > nibTranslate, oare acesta ar putea să mă ajute?




#9 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 13 March 2011 - 18:31

Te poate ajuta daca ai fisierele xib sursa. Cum spunea si Vlad la fisierele nib compilate nu mai ai ce sa le faci.

#10 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 13 March 2011 - 19:59

După cum bine știți, fișierele .nib/.xib sursă le deține numai Apple. Deoarece discutăm aici de localizarea Mac OS X 10.5.8 și nu numai.

#11 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 15 March 2011 - 02:09

Imi place mult xCode4,version editor si repositories iti fac viata mai usoara :)

#12 Andrei Bechet

Andrei Bechet

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 487 posts
  • LocationMünchen (Germania)

Posted 15 March 2011 - 10:14

Am vazut ca in noul xcode au pus baietii real time compiling ... in sfarsit.

#13 valexa

valexa

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 45 posts

Posted 15 March 2011 - 15:33

Mulțumesc pentru explicație...
Asta e...mie îmi trebuia doar pentru a putea localiza aceste fișiere.
Am găsit ceva în AppStore > nibTranslate, oare acesta ar putea să mă ajute?


posibil, mai exista si iLocalize dar ai grija cu localizarea, modificarea unui application package implica invalidarea semnaturii daca aceasta exista, firewal'ul de exemplu nu da voie aplicatiilor cu semnatura invalida sa faca conexiuni, si depinzand de la caz la caz unele aplicatii nu vor rula daca detecteaza ca semnatura nu mai este valida, iar in 10.7 Lion semnaturile vor fi si mai importante/stricte

Edited by valexa, 15 March 2011 - 15:38.


#14 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 15 March 2011 - 16:01

modificarea unui application package implica invalidarea semnaturii daca aceasta exista


Apropo: treaba asta cu semnăturile implică și faptul că nu mai putem umbla într-o aplicație luată din Mac App Store? Cum ar fi, de exemplu, cazul în care aș vrea s-o traduc, să-i adaug directorul ro.lproj în interior, etc.

#15 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 15 March 2011 - 16:58

@valexa, ai dreptate.

Totuși, să iți spun cum stă treaba.
en.lproj va fi duplicat, acest duplicat se va transforma în ro.lproj, iar tot ce e acolo va fi în română. Deci en.lproj rămâne intact, iar ro.lproj este un surplus care nu a costat și rămăne la decizia fiecăruia dacă îl va folosi o ba.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users