Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Folosiți limba tătară?


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 08 December 2010 - 23:24

Acum vreo 2 ani să fie, le-am scris celor de la Ubuntu team după ce am văzut că, dacă selectai româna la Keyboard, apăreau 4 variante de tătară de Crimeea, mai exact, sub Romanian, apărea ȘI astea, pe lîngă variantele de română. Nu mai țin minte ce mi-au răspuns, au bîlbîit ceva incoerent.
A nu se înțelege că am ceva cu tătarii ori cu Crimeea, doamne ferește, dar îmi poate explica și mie cineva coerent ce D-zeu caută tastaturile de tătară de Crimeea sub Romanian? Da, așa este, există tătari în Dobrogea, dar ce are asta a face cu tastatura de română? Există și sârbi, și croați, și slovaci, și cehi, și unguri, și nemți, acuma și chinezi în România etc. Serios, cine e linuxist, îmi poate oferi o explicație coerentă?

Attached Images

  • RO_Tartar.jpg


#2 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 09 December 2010 - 01:16

Probabil cel care se ocupă de tastarturile de pe Ubunt este de prin zona respectivă și este pasionat de istoria limbilor de prin zonă.

#3 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 09 December 2010 - 09:21

Bănuiala mea e că cineva a asociat limba tătară cu limba română din Republica Moldova, și astfel a ieșit că tătărasca e un fel de dialect al limbii române.

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 09 December 2010 - 16:20

Bănuiala mea e că cineva a asociat limba tătară cu limba română din Republica Moldova, și astfel a ieșit că tătărasca e un fel de dialect al limbii române.


Tudore, nu-s naționalist, nu-s patriotard, dar pe mine mă enervează imbecilitățile astea. eu însumi am creat, la un moment dat, un keylayout pt limba rromany, adică țigănească, nu l-am publicat separat, decoarece nu am avut un feedback serios de la rromanist (să zic așa!) ca să-mi clarifice unele detalii, dar – dacă l-aș avea – imediat îl public. cînd a apărut prima oară tîmpenia asta, le-am scris, speram să facă ceva, după circa 2 ani e la fel.

#5 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 10 December 2010 - 08:55

Văd că au mai discutat și alții această problemă. Din câte înțeleg eu, în Linux keyboardurile sunt denumite astfel: țară-limbă-variantă. Fiindcă tătarii nu au o țară a lor, cineva le-a pus keyboardurile în grupul pentru România. Unii susțin să fie trecuți la Ucraina, că-s mult mai numeroși acolo.

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 December 2010 - 23:05

Văd că au mai discutat și alții această problemă. Din câte înțeleg eu, în Linux keyboardurile sunt denumite astfel: țară-limbă-variantă. Fiindcă tătarii nu au o țară a lor, cineva le-a pus keyboardurile în grupul pentru România. Unii susțin să fie trecuți la Ucraina, că-s mult mai numeroși acolo.


După datele de acum un an și mai bine, cred că sînt, măcar și parțial, rezultatul a ce le-am spus și eu acum vreo doi ani. Discuția reflectă, de fapt, haosul din modul cum Xorg și Linux în general tratează problema. Ei nu consideră faptul lingvistic ca o unitate, ci ca o chestiune statală, ceea ce mi se pare total aiurea, deoarece nu8 este o chestiune politică. Le-am mai spus asta acum și mai mulți ani, respectiv că trebuie să regîndească un pic lista aia de tastaturi, care trebuie făcută mai flexibilă și totdeauna modificabilă prin adăugarea unor noi item-uri, să zic așa.
Din ultimul text, lung, al acelui indian, rezultă că și el o consideră drept chestiune politică, menționează acolo oprimarea minoritarilor etc. Păi ce are asta a face cu problema de față? Dacă tătarii nu au o țară, le punem tastatura la Romania? De ce nu la Mongolia? Ori la Tatarstan? (ăla e?) Ori la Uzbek?... De fapt, cineva pune punctul pe I: dacă e să le pui undeva, atunci le pui Turkey, nu?

P.S. Am comentat și eu acolo, e ultimul acuma.

Edited by Cattus Thraex, 10 December 2010 - 23:24.





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users