Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

PDF > format grafic > PDF 2


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 18 June 2014 - 16:41

Cineva mi-a trimis un PDF format din scanul color al unei cărți, ocupă prea mult spațiu, aproape un giga, în loc de maxim 100 MB (probabil, cam așa ar trebui să fie dacă ar fi scan text la 2 biți). Cum fac să export PDF-ul ăsta ca imagini separate, să le convertesc la alb-negru text și să refac PDF-ul din pozele astea?



#2 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 June 2014 - 05:44

https://itunes.apple...683160697?mt=12

S-ar putea sa te ajute. N-am avut niciodata nevoie. E gratis, nu stiu cat este de bun. Dar atentie, transforma fiecare pagina in .jpg, nu vei mai beneficia de cautare. Eu nu stiu nimic sa extraga doar ilustratiile din pdf. Decat daca faci screenshot dupa fiecare ilustratie, dar asta va consuma timp.



#3 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 19 June 2014 - 08:36

Folosind Automator: se aplică fișierului PDF acțiunea "Apply Quartz Filter to PDF Documents" în care se pot alege opțiunile "Black and White" sau "Reduce File Size". La nevoie se pot concatena două filtre Quartz unul după altul, primul cu "Black and White", al doilea cu "Reduce File Size".

 

Tot cu Automator se pot face diverse alte workflow-uri cu care se pot converti PDF-urile în imagini și invers, dar varianta de mai sus este cea mai scurtă. Tocmai am testat-o.

Attached Images

  • automator.jpg


#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 19 June 2014 - 11:18

Mulțumesc ambilor... Prima aplicație am testat-o, pare OK. Mă apuc azi și de Automator, un mod de lucru pe care, mărturisesc, nu l-am studiat mai atent.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users