Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

OS X 10.10 Yosemite - opinii


  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 03 June 2014 - 23:39

Poate că m-am obișnuit eu prea mult cu retina display, însă pe un ecran obișnuit, Cinema Display non-retina, Yosemite se vede oribil. Noul font al interfeței (Helvetica Neue) nu e optimizat pentru ecranele obișnuite, așa cum era Lucida Grande, așa că totul se vede în ceață.

 

Nu vreau să critic prea mult interfața acum, pentru că e doar un Developer Preview, însă două lucruri nu-mi plac deloc:

  • Noua față a lui Finder (la icon mă refer).
  • Iconurile folderelor. Arată oribil (poate e tot de la non-retina).


#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 03 June 2014 - 23:54

Incredibil dar adevărat! Au reparat bugul cu comutarea între ferestrele aceleiași aplicații de la tastatura Romanian! Din Tiger n-a mai funcționat chestia asta.



#3 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 03 June 2014 - 23:55

Avem dictare în limba română! Măine fac rost de un microfon pentru Mac Mini ca s-o testez.


  • Andrei Bechet likes this

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 June 2014 - 06:16

Da, fontul ăla se vede prea îngust pe un ecran obișnuit, deși nu pot spune că nu-mi place, regret doar că vederea mea scade... 

Asta cu dictarea în română e chiar tentantă, zilele astea fac și eu un test.

Pe ansamblu, mie îmi place aspectul, dar mai am de săpat. după doar 30 min. nu-mi pot face o părere. Singurul bug imediat notabil este că îngheață pref. de sistem, adică unele funcții, apeși pe ele și nu se întîmplă nimic. 

Pt mini aș sugera să iei un webcam cu mic încorporat, eu așa am avut și e f. comod, sînt unele bune și ieftine, pe la 70 lei, plug-and-play.



#5 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 04 June 2014 - 14:02

Referitor la performanțele sistemului, pe Mac Mini-ul meu Early 2009 această versiune Developer Preview se mișcă greu. Ferestrele, scrollul, totul se mișcă vizibil sacadat, ca într-un joc în care nu poți scoate suficiente fps-uri. Probabil că versiunea finală va merge mai bine, însă toate transparențele alea solicită mult procesorul grafic, așa că Mac-urile mai vechi vor suferi destul de tare. Deocamdată n-am curaj să pun Yose pe Macbook Pro, așa că... asta e! E minune cum de l-au lăsat cei de la Apple să se instaleze pe acel Mini, nu mă așteptam.



#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 June 2014 - 15:23

Azi m-am mai jucat un pic cu el. Pe acest MB alu late 2008, deci tot jucărie veche, se mișcă f. frumos, cu excepția pref. de sistem care se blochează, iar Mail pică tot timpul. Astea-s însă chestiuni normale pt faza asta. 

Mie îmi place, noile iconițe gen iOS îmi plac, mi se par sobre, frumoase, culori pline, aduc un pic a pictura orientală, care nu pot spune că-mi place (mă rog, nici nu o cunosc f. bine). 

La mine se mișcă cît se poate de bine pt faza de teste, nu țin minte să fi avut un OS X de teste așa de bine mișcător. DAr de lucrat efectiv  nu am lucrat, nu prea am timp pt asta, dar o voi face zilele astea. Mă voi apuca să folosesc aplicațiile mele uzuale (Nisus, iBackup + alea Apple) și, dacă merg, îl pun pe discul de lucru. 

Apple pare să-și fi schimbat politica, văd că merge pe jucării mai vechi de 5 ani, ale meu face deja 6 ani în 3-4 luni, deci va avea minim 7 ani cînd vă apărea 10.11. 



#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 June 2014 - 15:46

Se pare că iCab e prima aplicație care este actualizată și pt Yosemite! Este specificat acest lucru în mod expres în update-ul de azi.

Attached Images

  • Screen Shot 2014-06-04 at 16.42.36.png


#8 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 04 June 2014 - 19:46

Funcția de dictare este spectaculoasă. Merge aproape perfect în limba română. :)



#9 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 04 June 2014 - 20:28

Demo dictare în limba română!

 



#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 June 2014 - 21:06

Mda, tare... Păi se pare că trebuie să trecem rapid pe Yose ăsta, funcția asta m-ar ajuta enorm în traduceri, de ex., deoarece pierzi mult timp să muți ochii de pe original pe traducere și invers, așa te concentrezi doar pe original. 



#11 Mariuscbn

Mariuscbn

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 35 posts
  • LocationBukale tata!

Posted 04 June 2014 - 21:29

A scris...."semn de intrebare" :)))))))



#12 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 June 2014 - 21:42

Mda, tare... Păi se pare că trebuie să trecem rapid pe Yose ăsta, funcția asta m-ar ajuta enorm în traduceri, de ex., deoarece pierzi mult timp să muți ochii de pe original pe traducere și invers, așa te concentrezi doar pe original. 

Tudore, eu nu pot descărca modulul de română, bag sama că mulți români stau călare pe descărcat! 

Attached Images

  • Screen Shot 2014-06-04 at 22.37.46.png


#13 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 04 June 2014 - 21:45

A scris...."semn de intrebare" :)))))))

 

Da, mai dă rateuri la unele semne de punctuație. A trebuit să fac mai multe teste până am găsit cum trebuie să-i spun ca să scrie semnul corect: "semn de întrebare"? sau doar "întrebare"? Pentru "!" se zice simplu, "exclamație", nu "semn de exclamație".



#14 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 04 June 2014 - 21:53

Văd că merge comanda "ghilimele deschise" dar nu reușesc să-l fac să le și închidă. :)

 

E deștept în privința inițialelor majuscule, recunoaște și scrie corect nume de persoane și locuri, cum ar fi Victor Ponta, Traian Băsescu,  Palatul Cotroceni și Palatul Victoria!  :D Pun microfonul în fața televizorului și îmi scrie știrile într-un fișier text!!!!!



#15 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 04 June 2014 - 21:55

Tudore, eu nu pot descărca modulul de română, bag sama că mulți români stau călare pe descărcat! 

 

Eu l-am descărcat ieri, are aproape juma' de giga.



#16 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 04 June 2014 - 22:14

Am încercat să-l "înregistrez" pe Ilie Dobre de la Radio și mi-a blocat complet funcția de dictare!  :D

Sistemul a stat aproape un minut până a început să scrie ceva din comentariul meciului cu Algeria, însă Dobre are un debit verbal mult prea mare!



#17 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 04 June 2014 - 22:30

A zis la TV cineva "...l-am auzit pe domnul Dâncu..." iar Yose a scris "d-l Dâncu". Știe și prescurtări uzuale!



#18 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 05 June 2014 - 07:50

Înainte și după...

 

x9-x10-01.gif



#19 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 05 June 2014 - 08:12

Aplicația Mementouri e mai utilă, poți pune alarme mai complexe. 

 

mementouri.jpg



#20 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 05 June 2014 - 08:16

Metamorfoza lui Finder. Mi s-a părut că arată cam tâmpițel la început, acum m-am obișnuit cu el...

 

finder.gif






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users